• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ulepszenie algorytmu genetycznego (Burza mózgów)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
154 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2020 w C i C++ przez Waszen Nowicjusz (120 p.)
Ostatnio zrobiłem tak dla zabawy program mający na celu nauczenie sieci neuronowych do spełniania pewnego zadania, a mianowicie do gry w Snake'a(taka pixelowa gierka z rosnącym wężem jak zje jabłko) sam program działa...połowicznie. Program nie daje żadnego błędu, lecz rezultaty tego(~30-minutowego) uczenia są dosyć mierne. Najlepszy zawodnik miał długość 6 albo 7, co mnie niezbyt satysfakcjonuje, zważywszy na to, że na sam kod poświęciłem wiele czasu i mi się laptop zgrzał. Tak więc poszukuje licznych porad, stanowiących o daniu najlepszych rezultatów w dziedzinie algorytmów genetycznych, nawet w formie podania linka, lecz źródło nie może być zbytnio skomplikowane, ponieważ jeszcze za bardzo matmy nie ogarniam, bo chodzę do 1 LO Oto krótki opis algorytmu:

Najpierw biorę sobie 20 losowych sieci neuronowych, a potem każda gra po 30 razy i zdobywa punkty, czyli jabłka. To rozumiem jako taki mini konkurs. Wygrywa ta ze wszystkich sieci, która zje najwięcej jabłek, ona właśnie kopiuje się na miejsce pozostałych, tyle że zmienia nieco swoje wagi o 0.01 lub -0.01 a maksymalne wartości wagi to 1 a minimalna to -1, zmienia je tak że na początku prawie każda waga jest zmieniona, po 2000 takich mini konkursów jak opisałem wyżej prawdopodobieństwo zmiany pojedynczej wagi wynosi 80% a po 5000 rund wynosi około 15%. zrobiłem funkcje która stopniowo z ilością takich mini konkursów spada wartością wykładniczo. Proces się powtarza 5000 razy. Na końcu powinienem otrzymać jakąś ultra sieć neuronową. Bardzo proszę nawet o jakiekolwiek skojarzenia związane z tematem, czyli o porady odnośnie optymalnego algorytmu genetycznego. Sam kod dobrze działa, tyle że jest bardzo niewydajny.

Pozdrawiam i przepraszam za orto!      

Ps. Wysłanie kodu wydaje mi się niesensowne, ze względu że nie chodzi o kod lecz o koncept algorytmu genetycznego, jeśli są jakieś wątpliwości, to proszę zgłaszać, będę odpisywać najszybciej jak będe mógł.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 30 czerwca 2020 przez fedora Użytkownik (500 p.)
Hej, problem nie wydaje się być dobry dla tej klasy algorytmów. Moim zdaniem powinieneś spróbować uczenia przez wzmacnianie (najlepiej głębokiego), którym ostatnio poświęciłem trochę uwagi i szukałem jakiejś książki na ten temat. Ostatecznie kupiłem "Algorytmy uczenia maszynowego. Zaawansowane techniki implementacji" ale nie mogę polecić tej książki, szczególnie jeśli interesowałby Cię tylko ten temat. Dalej szukam solidnej wiedzy na ten temat, a jedyne co znalazłem to nieco denerwujący tutorial.

https://pythonprogramming.net/q-learning-reinforcement-learning-python-tutorial/

Mimo, że czasem zwątpisz z inteligencję prowadzącego, to całkiem przyzwoicie nauczy Cię on Q-learningu i przede wszystkim Deep Q-learningu od strony praktycznej.
komentarz 30 czerwca 2020 przez Waszen Nowicjusz (120 p.)
Dzieki wielkie. Z przyjemnoscią zerkne. Bardzo ciezko o merytoryczne i przyswajalne informacje na temat AI, bynajmniej tego algorytmu. Tym  bardziej mnie to rozczarowywuje bo temat mnie bardzo interesuje. Dziekuje i pozdrawiam!

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 172 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 520 wizyt
pytanie zadane 4 marca 2018 w Nasze projekty przez WireNess Stary wyjadacz (11,240 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 389 wizyt
pytanie zadane 28 września 2015 w HTML i CSS przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...