• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Architektura microserwisowa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
399 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2020 w PHP przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)

Cześć.

Zamierzam zbudować aplikacje opartą o architekturę mikro-serwisową. I mam jedną rozkminę. Otóż mamy np.: naszą aplikację podzieloną na 

- Back-end : user  |

                   | -- Data-base

- Back-end : admin |

I teraz takie moje pytanie. Jak zrobić poprawną komunikacje z bazą danych. Jak to wygląda od strony funkcjonowania mikro-serwisu z bazą danych. Zakładając, że każda z mikro-serwisu aplikacja komunikuje się tylko z jedną bazą.

1
komentarz 24 czerwca 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Wtedy to nie jest architektura mikroserwisów. Każdy mikro serwis ma swoją własną bazę danych niezależną od innych.
komentarz 24 czerwca 2020 przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
Nie do końca bo właśnie architektura mikro-serwisowa pozwala na komunikacje z jedną bazą przy wielu serwisach.
1
komentarz 24 czerwca 2020 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Tylko że wspólna baza danych to single point of failure – a po to tworzymy mikroserwisy, by takiego SPoF-a nie mieć
1
komentarz 25 czerwca 2020 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Spof przy wspólnej bazie danych to jedno. Ja zadaję pytanie po co dzielić monolit na mikroserwisy skoro rozproszone będą korzystać z jednej bazy danych? laugh​​​​​​

To chyba rozwiązanie dla osób którym ta architektura nie rozwiązuje żadnego problemu, ale koniecznie muszą ją mieć xD

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2020 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
wybrane 25 czerwca 2020 przez michal_php
 
Najlepsza

Mikroserwisy mimo iż technicznie wywracają podejście monolitowe do góry nogami to są wyznaczane poprzez podział logiki biznesowej na subdomeny.

Co więcej w takim podejściu każdy mikroserwis ma swoją bazę danych. Stąd ich autonomiczność.

https://youtu.be/M7sHpEA7298

https://youtu.be/yXoaqGGEY8Q

https://youtu.be/N1U2_dwXkJs

W dużym skrócie You ain't gonna need it. wink

+2 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2020 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Tylko że struktura, którą pokazałeś, to nie są mikroserwisy. To po prostu dwie osobne monolityczne aplikacje.

Jeśli chciałbyś iść w mikroserwisy, to nie dzieliłbym backendu na ten dla usera i admina, a zgodnie z odpowiedzialnościami, np. mikroserwis od autoryzacji użytkowników, mikroserwis od generowania UI, mikroserwis od zarządzania treścią itd.
+1 głos
odpowiedź 24 czerwca 2020 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Nie jestem pewien, czy zrozumiałem problem, ale...

Możesz wystawić API, które będzie zarządzać komunikacją z bazą danych. Wtedy aplikacje komunikują się z jednym wspólnym API zamiast bezpośrednio z bazą danych.
komentarz 24 czerwca 2020 przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
Dokładnie o to mi chodzi. A jak w takim przypadku będzie np.: wyglądać uwierzytelnianie ?
komentarz 24 czerwca 2020 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Tak jak w tradycyjnych API, np. za pomocą JWT :) Aplikacja loguje się do API (pobiera token), a następnie do każdego zapytania dołącza otrzymany token. W ten sposób aplikacja jest uwierzytelniona przez API i ma dostęp (pośredni) do bazy.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 257 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2020 w PHP przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 209 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2020 w PHP przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 198 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2019 w PHP przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,661 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...