• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wyłączający się komputer przy niewymagających grach

Object Storage Arubacloud
0 głosów
86 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2020 w Sprzęt komputerowy przez notorious77 Nowicjusz (120 p.)

Cześć!

Od dość długiego czasu zmagam się z pewnym problemem. Otóż przy grze w nie do końca wymagające gry (aktualnie Anno 1701 z 2006 r.), w pewnym momencie laptop zaczyna mocno szumieć, po czym wyłącza się. Jestem pewien, że jest to kwestia przegrzania, zrobiłem wszystkie testy, w maksymalnym momencie temperatura CPU wzrosła do 102 stopni C. Pasta termoprzewodząca została zmieniana +/- 3 miesiące temu. Na innych forach doszukałem się informacji, że może to być kwestia zasilania.

Załączam poniżej pełne logi z HWiNFO z momentu tuż przed awarią, w czasie gry, niestety moje umiejętności informatyczne kończą się jedynie na diagnozie problemu.

 

Specyfikacja laptopa:

CPU: Intel i5-3210M

GPU: nVidia GeForce GT 630M

RAM: 8 GB DDR3-1600MHz

 

Laptop w czasach nowości (ok. 2012-2013 r.) ciągnął dużo bardziej wymagające tytuły, a aktualnie służy jako baza pracownicza + czasem odpalane są na nim starsze, sentymentalne gry.

 

Link do logów: https://we.tl/t-AO7qOAvQZl

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 18 maja 2020 przez VBService Ekspert (254,440 p.)
edycja 18 maja 2020 przez VBService

Opisane przez Ciebie "podejrzane" zachowanie komputera, wskazuje prawdopodobnie na to, że po mimo "wymiany" pasty chłodzącej, wentylator "nie nadąża" schłodzić procesor (wypchać z obudowy gorące powietrze, głośny szum) przez co temperatura wewnątrz obudowy ciągle rośnie (osiąga temperaturę graniczną) i wyłączenie komputera następuje z tego powodu, że w płytę główną wbudowany jest moduł (coś jak termostat), który wyłącza komputer, aby zapobiec uszkodzeniu płyty głównej i procesora przez nadmierne przegrzanie.

  1. Pasta po wymianie źle przylega do radiatora, nieprawidłowo odprowadza ciepło,
  2. Wymiana wentylatora, z powodu swojego wieku (komputer z 2012-2013) ma już za małe obroty,
  3. Warto zastanowić się nad radiatorem wykonanym z miedzi,
  4. Warto również naoliwić łożysko wiatraka, stosując płyn WD40.
  5. Karta graficzna - chłodzenie nieprawidłowo działa - wyczyścić radiator

Czyszczenie laptopa - przyda się, gdy laptop głośno i wolno pracuje.

komentarz 18 maja 2020 przez notorious77 Nowicjusz (120 p.)
Hej, dzięki wielkie za odpowiedź, jest to pewna wskazówka dla mnie. Nawiązując do twojego posta:

1. zakładam, że pastę położyłem dobrze (mam już w tej kwestii doświadczenie), więc czy może to być ewentualnie wina słabej pasty?;

2. aktualnie zamówiłem do niego już trzeci wentylator (pierwszy raz wymieniałem go ok 2016 r.). Problem jedynie w tym, że nowego nigdzie nie mogę dostać, a używane powoli kończą się w sprzedaży na allegro. Pytanie, czy są jakieś uniwersalne rozwiązania w kwestii wentylacji laptopów?

3. z pewnością zrobię research rynku;

4. przy okazji najbliższej rozbiórki laptopa, z pewnością to zrobię;

5. pamiętam, że jak posiadałem stacjonarkę, za chłodzenie GPU odpowiadał oddzielny wentylator. Rozumiem, że w laptopach tę funkcję spełnia wyłącznie jeden, który odprowadza ciepło z całej obudowy?

 

Jeszcze jedna kwestia: czym może być spowodowane AŻ takie zużycie procesora itd przy grze z 2006 r, a np. fifa z '15, call of duty itp chodzą względnie na luzie sprzętowym?

Dodatkowo zapytam, czy wymiana wentylatora będzie na tyle skuteczna żeby obniżyć temperaturę aż o 20-30 stopni?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 298 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Owl123 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 83 wizyt
+1 głos
6 odpowiedzi 289 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2018 w Sprzęt komputerowy przez AdrianBrzek Nowicjusz (130 p.)

92,624 zapytań

141,482 odpowiedzi

319,822 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...