• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Cisco Packet Tracer - usługa DHCP na routerze - brakujące komendy

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,432 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2020 w Sieci komputerowe, internet przez PiotrMi Nowicjusz (120 p.)

Skonfigurowałem w Cisco Packet Tracer usługę DHCP na routerze. Komputery dostają ip i jest ok ale chciałem zrobić dla niektórych maszyn rezerwację adresów ip i okazuje się że nie mam odpowiednich komend. Są tylko:

Router(dhcp-config)#?
  default-router  Default routers
  dns-server      Set name server
  exit            Exit from DHCP pool configuration mode
  network         Network number and mask
  no              Negate a command or set its defaults
  option          Raw DHCP options
Router(dhcp-config)#

Do skonfigurowania statycznego ip potrzebuje komendy typu host, hardware-address. Zauważyłem też że nie mam komendy do ustawienia czasu dzierżawy lease czy komendy nadającej nazwę domeny domain-name. Jest to problem z wersją programu Cisco Packet Tracer?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 22 kwietnia 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
edycja 22 kwietnia 2020 przez rafu007

Packet tracer to emulator sieci, to znaczy, że pracujesz z czymś co tylko udaje prawdziwą sieć. Nie masz tu do czynienia z prawdziwym systemem IOS który jest dostępny na urządzeniach Cisco. W związku z czym część komend jest niedostępna.

Żeby wykluczyć adresy IP z puli którą rozdaje Twój serwer DHCP służy polecenie:

Router(config)#ip dhcp excluded-address 192.168.0.1 192.168.0.10

Więcej o samym DHCP możesz przeczytać tutaj: https://innasiec.pl/dhcp-dynamic-host-configuration-protocol/

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 151 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 315 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 513 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...