• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Ile kości RAM-u dołożyć? Zamiana DDR3 na DDR4 + HDD na SSD

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,283 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Koval Nowicjusz (230 p.)
zamknięte 15 kwietnia 2020 przez Koval
Cześć!

Mam już dość starego lapka, samsunga RC530, IntelCore i7, 64 bitowy, 4 rdzenie po 2.00 GHz.

 

Chcę go odświeżyć i tutaj rodzą się moje pytania:

1. Ile RAM-u mogę dołożyć i skąd wziąć informacje ile? Mam 4 GB w jednej kości, sprawdzałem, że mam jeszcze jeden wolny slot obok.

2. Czy mogę wymienić kości RAM-u DDR3 na DDR4?

3. Czy mój dysk HDD mogę wymienić na SSD lub dołożyć SSD, z którego to będzie uruchamiał się system?

Będę wdzięczny za pomoc. Pobrałem właśnie program GPU-z, znajdę w nim te informacje?
komentarz zamknięcia: Udzielono mi odpowiedzi na nurtujące pytania. Dziękuję.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 14 kwietnia 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)

1. Znalazłem podobny temat na innym forum. Z dyskusji wynika, że chipset w tym laptopie obsłuży do 16GB RAM. Jednak na stronie cruciala jest informacja że oficjalnie laptop obsługuje max 8GB.

2. Nie możesz zmieniać rodzaju pamięci na inny.

3. Możesz zamontować dysk SSD zgodny z SATA

Informacji o płycie głównej i pamięci szukaj w programie CPU-Z

komentarz 14 kwietnia 2020 przez Koval Nowicjusz (230 p.)
Dość sporo szukałem i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie gdzie znajdę info ile mogę ramu dołożyć.

1.Czyli dwie kości po 8 GB powinien ogarnąć? A co z taktowaniem skąd powziąć info jakie mam kupić?

2. A DDR3 są dużo wolniejsze od DDR4?

3. Cóż to SATA (na chłopski rozum) i czy znajdę gdzieś informacje do ilu GB pojemności mogę wsadzić?
komentarz 14 kwietnia 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
1. Chyba bezpieczniej by było dokupić 1 kostkę 4GB. Najlepiej taką samą jaką masz zamontowaną (znajdziesz to w CPU-Z lub na kości pamięci). Jeżeli zamontujesz szybszą kość to się dostosuje do wolniejszej. W rzadkich laptop może się nie uruchomić.

2. Nie wiem. Pamięci DDR4 wykonują 1 operację więcej w trakcie cyklu zegara (dlatego mają wyższe taktowanie) ale mają dłuższy czas dostępu (latency). Żeby poznać prawdziwą różnicę między DDR3 i DDR4 trzeba by poszukać benchmarków na płycie głównej obsługującej oba rodzaje pamięci.

3. SATA jest to rodzaj złącza (taki sam jak w twoim dysku HDD). Omijaj dysków na M2, mSATA i PCI-Express
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Koval Nowicjusz (230 p.)
Tangar, dzięki za doradzanie. Powiedz w takim razie czy warto inwestować w taki sprzęt i czy znacznie podniesie mi to prędkość pracy na moim lapku? Ma on już 8 lat i śmiga jako tako, nie jest bardzo wolny, ale demonem też nie jest. Czy lepiej kupić sobie jakiegoś ZeenBooka z DDR4, SSD i 8gb ramu?

Co do wymian w lapku:

1. Dobra, takiej poszukam, będzie pewniej.

2. Dzięki, poszukam wtedy w DDR3.

3. Czy na moim HDD znajdę gdzieś info o SATA? Czyli szukać SSD np. SATA III?

4. Powiedz proszę czy takie zmiany znacznie przyspieszą działanie lapka? Czy są jakieś programy do optymalizacji?, a może zadbać o lepsze chłodzenie? Chodzi mi o szybką pracę biurową (ładowanie stron, przeskakiwanie z jednej na drugą, nie o gry :)
komentarz 14 kwietnia 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Cena kości DDR3 4GB nie będzie duża.

Dyski SSD ostatnio mocno potaniały. Taki dysk możesz zawsze wymontować i używać gdzieś indziej. Sam trzymam w szafie SSD 500GB na backupy (podłączam go do komputera kablem USB-SATA)

Wszystkie interfejsy SATA są kompatybilne. Różnią się jedynie prędkościami.

Wymiana dysku będzie bardzo odczuwalna. Nie wyobrażam sobie powrotu do dysku HDD w laptopie.
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Koval Nowicjusz (230 p.)

Dzięki za szybkie odpowiedzi, właśnie znalazłem Samsungowski dysk SSD (https://www.euro.com.pl/dyski-wewnetrzne-ssd/samsung-860-evo-500gb_2.bhtml) Nie wiem czy pasuje, ale myślę, że od marki takiej jak mam lapa to dobry wybór, może będzie lepiej współgrał?

Powiedz czy poza wymianą dysku i dołożeniem kości RAM będę mógł zrobić coś jeszcze, aby przyspieszyć pracę laptopa?

Czy te zamontowane rzeczy muszę jakoś instalować lub włączyć w systemie?

komentarz 14 kwietnia 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Raczej nic więcej z niego nie wyciśniesz.

Po dołożeniu pamięci nic nie musisz robić.

Po zmianie dysku będziesz musiał zainstalować system od nowa. Najlepiej, żebyś sobie przygotował USB instalacyjny przed wymianą.
komentarz 14 kwietnia 2020 przez jaca121212 Nałogowiec (40,760 p.)

Jeżeli chodzi o  kości ram to nie ma możliwości zmiany bo gniazda i pamięci się różnią 

link  

a zmiana z dysku HDD na SSD to polecam bo  różnicę widać.

komentarz 15 kwietnia 2020 przez Koval Nowicjusz (230 p.)

@tangarr,  Ok! To będę działał z dyskiem SSD i dokładką RAM-u. Dzięki!

komentarz 15 kwietnia 2020 przez Koval Nowicjusz (230 p.)
Jaca@- dzięki za info i przydatny link, to mi rozjaśniło sprawę :)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 454 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2023 w Sprzęt komputerowy przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 135 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2021 w Sprzęt komputerowy przez lewur Początkujący (470 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 391 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Koval Nowicjusz (230 p.)

92,633 zapytań

141,503 odpowiedzi

319,883 komentarzy

62,015 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...