• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Zmiana systemu operacyjnego

Object Storage Arubacloud
0 głosów
392 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
zamknięte 14 kwietnia 2020 przez Barbarossa
Od dłuższego czasu windows mnie denerwuje i chcę go wymienić. Ale jedna rzecz mnie powstrzymuje pakiet office. Więc doszedłem do wniosku żeby dual boot zrobić i windowsa uruchamiać tylko gdy będę arkusza kalkulacyjnego używał.

I teraz pytanie jakiego linuxa postawić. Z tego co czytałem wiele tych dystrybucji jest. Aczkolwiek im więcej przeczytałem tym bardziej nie wiem, którą wybrać. Czy każda z nich wiele się różni? Czy może np taki ubuntu różni sie od minta tylko wyglądem, który i tak można konfigurować?
komentarz zamknięcia: Wgrałem system
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
Co do samego office można korzystać z Office Online i/lub Dokumenty Google które są porównywalnie wygodne zamiast stawiać dual-boot który może się wysypać przy większej aktualizacji Windows'a.
1
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
A gdyby tak na zewnętrznym dysku linuxa postawić?
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
Można i tak, zależy od cb i twoich potrzeb oraz do czego go wykorzystujesz / wykorzystasz.
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
zainstalowalem na zewnetrznym ubuntu i wszystko super poza jednym nie moge edytowac i korzystac z dysku wewnterznego hdd z danymi wszystkimi, które mam...
komentarz 15 kwietnia 2020 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
Wydaje mi się, że to kwestia montowania/uprawnień (chyba, że masz jakieś szyfrowanie tego dysku wew).
komentarz 15 kwietnia 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
tak zmienilem uprawnienia i działa

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 13 kwietnia 2020 przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)
Mint jest dystrybucją bazującą na Ubuntu i wydaje mi się, że wewnętrznie działają podobnie, więc róźnią się tylko wyglądem (środowiskiem graficznym). Co do wyboru distro, to na początek polecam te oparte na Ubuntu albo Debianie, bo są dość łatwe w użytkowaniu i przystępne dla początkujących. Poprzeglądaj sobie róźne środowiska graficzne i wybierz to które Ci się najbardziej podoba. Zawsze też można przetestować daną dystrybucję live (bez instalacji, z pendrive'a np.). Wybierz na początek jakieś distro, a jak się nie spodoba, to zmień i poeksperymentuj trochę to znajdziesz idealne dla siebie ;)

Pozdrawiam!
0 głosów
odpowiedź 13 kwietnia 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
LinuxMint to tak na prawdę Ubuntu + kilka poprawek. Cenię go za rozwijanie środowisk graficznych Cinnamon i Mate.
Użytkowanie obu systemów jest praktycznie takie samo, co najwyżej niektóre skrypty przygotowane pod Ubuntu nie będą się uruchamiać (możesz ręcznie poprawić skrypt lub zmienić zawartość pliku /etc/os-releases, żeby system był identyfikowany jako ubuntu).

Dual boot jest bardzo niewygodnym rozwiązaniem. Proponuję przetestować Windowsa w maszynie wirtualnej (Virtual Box, VMWare Player lub inne).
0 głosów
odpowiedź 14 kwietnia 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Jako tako to wszystkie systemy Linux mają to samo jądro. Różnica polega przede wszystkim na różnych środowiskach graficznych. Poszczególne dystrybucje mogą różnić się między sobą menadżerami pakietów.

Oprócz tych różnic niektóre dystrybucje mają już zainstalowane więcej oprogramowania na start inne mniej.

Ja polecam ci zapoznać się z dystrybucją ElementaryOS, Ubuntu, Mint, Kubuntu.

Jeśli chodzi o pakiet Office ja na twoim miejscu bym nie płakał. W dzisiejszych czasach jest usługa Microsoft Office 365. Możesz korzystać z pakietów biurowych Microsoftu przez przeglądarkę na dowolnym systemie.
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
tylko jak mam office 2019
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,710 p.)

@profesorek96,

Różnica polega przede wszystkim na różnych środowiskach graficznych. 

Śmiem się bardzo mocno nie zgodzić.

komentarz 14 kwietnia 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Rozwiń wypowiedź proszę.
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,710 p.)

Patrzenie przez pryzmat środowisk graficznych jest trochę płytkie. Na distro składa się:

  • Preinstalowane oprogramowanie
  • Skrypty startowe 
  • Domyślna powłoka
  • Sposób zarządzania pakietami
  • Sposób organizacji plików
  • Licencja
  • Zdefiniowane przeznaczenie (serwery, desktopy, IoT)

 W świetle tego wszystkiego nie polecam spłycać distro do menadżera pakietów i GUI, bo nie ma to sensu. 

Tak samo nie ma sensu polecanie tego upośledzonego ElementaryOS, ale to już moje prywatne zdanie. 

 

komentarz 14 kwietnia 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
a wiecie moze jak 'naprawic' by system z dysku zewnetrznego miał dostęp do danych z dysku wewnetrznego hdd (nie ma na nim windowsa ani innego systemu), bo widzi dane ale nie idzie ani nic zmieniac ani nic tam wrzucic bo jak sie nie da to nierobota caly czas na chmure dawac by z windowsa pobrac na dysk. Jak się nie da to zostanę przy windzie :/
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
Dobra coś poklikałem, a dokładniej zmieniłem uprawnienia i działa pięknie
0 głosów
odpowiedź 14 kwietnia 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Już wpadasz w "paradoks wyboru". Wybierz coś co Tobie się podoba z wyglądu i jest popularne. Poduczysz się to sam będziesz wiedzieć na na co zmienić przy następnej instalacji. Ja polecam Minta na dobry start.
komentarz 14 kwietnia 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
wybrałem ubuntu ale nie w dual boocie tylko na osobnym dysku ssd, który mi zalegał

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 479 wizyt
–2 głosów
0 odpowiedzi 463 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 1,319 wizyt
pytanie zadane 16 października 2018 w Urządzenia mobilne przez niezalogowany

92,583 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,669 komentarzy

61,966 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...