• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tworzenie gier

Object Storage Arubacloud
0 głosów
606 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2020 w Offtop przez Akihisa Nowicjusz (120 p.)
Witam jak to jest gdyż chciałbym zacząć "tworzyć gry" nawet i małe które nie odniosą jakiegoś większego sukcesu

mam dopiero 20 lat czy to nie jest za póżno by zacząć robić takie rzeczy ?

Nie mam pomysłu jako takiego na swe życie lecz od małego gram w gry i sporo myślałem a co by gdyby stworzyć własną grę np (jrpg)..

nie ukończyłem żadnej szkoły informatyczej czy tym podobnej oraz nie posiadam prawie żadnej wiedzy na temat języków programowania czy tworzenia gier

znajomi / rodzina / doradcy zawodowi / odradzali mi w to iść gdy jeszcze chodziłem do szkoły ze względu na "nie uczysz się w cale " "to jest matematyka i fizyka  nie dasz rady "

więc zacząłem się uczyć coś tam na własną rękę próbować czegoś nauczyć w różnych językach lecz nadal mam obawę przed tym że nie dam sobie z tym rady

czy to naprawdę jest takie ciężkie ?

i jak wygląda to od strony graficznej ?

6 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 5 kwietnia 2020 przez Mateusz Rudnik Początkujący (370 p.)

mam dopiero 20 lat czy to nie jest za póżno by zacząć robić takie rzeczy ?

Nigdy nie jest za późno :D

nie ukończyłem żadnej szkoły informatyczej czy tym podobnej oraz nie posiadam prawie żadnej wiedzy na temat języków programowania czy tworzenia gier

Polecał bym zapoznać się z dostępnymi językami programowania, trochę wejść w ten temat. Do tworzenia gier polecił bym język C++ (ewentualnie C#). Owszem są silniki co nie wymagają za dużej wiedzy programistycznej ale nie o to tutaj chodzi.

znajomi / rodzina / doradcy zawodowi / odradzali mi w to iść gdy jeszcze chodziłem do szkoły ze względu na "nie uczysz się w cale " "to jest matematyka i fizyka  nie dasz rady "

Bzdury na patyku, jakoś też nie przykładam największej uwagi do nauki szkolnej, a pomimo mojego młodego wieku (18 lat) daję radę.

więc zacząłem się uczyć coś tam na własną rękę próbować czegoś nauczyć w różnych językach lecz nadal mam obawę przed tym że nie dam sobie z tym rady

Obawy wywal do kosza, trzeba tylko chcieć.

czy to naprawdę jest takie ciężkie ?

Może było kilka lat temu kiedy internet raczkował. Teraz wszędzie znajdziesz pomoc, YouTube, forum etc.

i jak wygląda to od strony graficznej ?

Tutaj za bardzo się nie wypowiem, aktualnie siedzę w programowaniu webowym. Ale z tego co się orientuje można z łatwością znaleźć tego typu zasoby (jeżeli to masz na myśli) w internecie (tutaj polecam zapoznać się z licencjami na których są udostępniane).

Jakbyś miał jakieś pytania z chęcią nie tylko ja odpowiem :D

 

 

 

 

0 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2020 przez Anahan89 Obywatel (1,320 p.)
Hej,

ja mam 30 lat i zaczynam bawić się w programowanie dopiero teraz. Masz 10 lat przewagi :D Jak będziesz miał samozaparcie (bo są momenty że jest ciężko :D ) to sam wszystko ogarniesz. Wystarczy chcieć.

Warto spróbować :)
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Masz dobre podejście, po prostu chcesz zacząć. Tak twoje pierwsze gry raczej nie odniosą sukcesu, jednak dadzą ci spory bagaż doświadczenia i wiedzy. Masz 20 lat, wielu ludzi w twoim wieku zaczyna się interesować programowaniem. Myślisz że osoby które studiują informatykę programują od 10 lat. Oczywiście są i tacy ale 70 procent to w liceum żadnego programu nie napisało. Wiek jaki masz jest jak najbardziej ok by zacząć. Jednak pamiętaj programowania tak jak języka nie nauczymy się z dnia na dzień jest to proces który trwa i trwa.

Najważniejsze byś miał bardzo dużo dużo chęci i samozaparcia. Pewnie słyszysz nie raz ten gość skończył technikum informatyczne i już pracuje jako programista. Jednak o tym się nie mówi że nie sam fakt ukończenia technikum czy studiów czynni z ciebie pracownika godnego zatrudnienia. Liczy się wiedza i chęci do jej zdobywania. Nie chce nikogo obrażać ale doradcy zawodowi często mają wąskie horyzonty. Swoje porady opierają na schematach.

Może nie uczysz się w cale bo to cię nigdy nie pociągało :)

Przestań mieć obawę. Zacznij próbować i się ucz, a raczej baw kodem. Jest mnóstwo poradników na Youtube za free.

Moim zdaniem nie ucz się programowania dla nauki programowania, nie próbuj tworzyć gier w czystym języku. Zajmij się poznawaniem jakiegoś silnika np Unity czy Godot.

Na początek nie myśl o grach 3D, zacznij od gier 2D. Dopiero kiedy poczujesz się pewnie w silniku (zarówno Godot jak i Unity pozwala na tworzeni gier 2D jak i 3D).

Jeśli chodzi o grafikę to możesz kupić gotowe assety, ściągnąć za free na licencji Creative common. Ja na początku bym się tym nie przejmował i robił gry aby się nauczyć na jakiś darmowych.

Lista stron z assetami do gier:

https://spritedatabase.net/

http://www.videogamesprites.net/

https://opengameart.org/

https://kenney.nl/

https://www.gameart2d.com/freebies.html

Po za tym życzę powodzenia i dużo wytrwałości.
–1 głos
odpowiedź 5 kwietnia 2020 przez Dominik Piotrowicz Użytkownik (740 p.)
Oczywiście nie jest za późno. Tak jak przedmówca polecił, zacznij od nauki podstaw C++. Nie zniechęcaj się na początku, bo jak zrozumiesz język C to praktycznie w każdym innym języku dasz sobie radę. Na stronie graficznej również niezbyt się znam, ale to bardziej robota dla grafików 3d.
–1 głos
odpowiedź 6 kwietnia 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Ja powiem tak, do gamedevu najlepiej iść znając i lubiąc grafikę i sztukę. Tak naprawdę znalezienie pracy w dużej firmie gdzie będziesz programistą graniczy z cudem. W Polsce jest takich firm dosłownie kilka. A w małych firmach(tak do 10 osób) sporo pracy jest współdzielone wspólnie, ponieważ 70% czasu pracy to praca z grafiką. Zaczynając od identyfikacji wizualnej po tworzenie plakatów i ikon skończywszy. Dlatego uważam, że najlepiej jest znać i lubić grafikę i sztukę a później nauczyć się programowania, które jest dość proste, ale czasochłonne i 20 lat to troszkę późno- ale wszystko jest możliwe. Więc osobiście odradzam i osoby, które tak mówią mają rację. Do tego bardzo często jest praca przy fizyce, więc fizyka też jest niezbędna.
komentarz 6 kwietnia 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Cóż piszecie tak, jakbyście nigdy nie szukali pracy. Nikt nie daje gwarancji na znalezienie pracy. Owszem jest to możliwe i jak ktoś chce to na 100% ją znajdzie. Tylko to wymaga czasu i cierpliwości. Więc większość osób pracuje gdzie indziej i dopiero jak uda się znaleźć prace to się przenosi. W sumie tak też było w moim przypadku, szukałem około trzech lat zanim się coś sensownego trafiło i to dzięki znajomością.
komentarz 7 kwietnia 2020 przez Siemił Mądrala (7,380 p.)
W ciągu trzech miesięcy znalazłem prace, po przerobieniu w domu 3 książek. Drugą pracę znalazłem po miesiącu szukania z pół rocznym doświadczeniem. Jest dużo ogromnych firm które żerują na nisko wykwalfikowanych pracownikach bo taki junior ma małe oczekiwania finansowe. Skoro tak długo szukałeś pracy to chyba miałeś nieadekwatne wymagania do swoich umiejętności, bo naprawdę nie wiem jak to wytłumaczyć inaczej. Dodam jeszcze że 20 lat skończyłem dawno temu.
komentarz 8 kwietnia 2020 przez Mateusz Rudnik Początkujący (370 p.)
@Siemił jaka firma zatrudniła cię po przerobieniu 3 książek? Przecież umiejętności są i tak za małe. Żadna książka nie da ci kilku miesięcy nauki samemu. Teoria to nie wszystko, w normalnym projekcie można o tym się przekonać
komentarz 9 kwietnia 2020 przez Siemił Mądrala (7,380 p.)
Duża:). Firma miała specjalny program dla amatorów. Co do praktyki to miałem zrobione 2 stronę w Joomla.

Po trzech miesiącach poznali się na mnie i pożegnali się ze mną. Ale przez te 3 miesiące naprawdę dużo się nauczyłem od kolegów. Potem już było z górki.
komentarz 9 kwietnia 2020 przez Mateusz Rudnik Początkujący (370 p.)
No to gratuluję że ci się udało w tak krótkim czasie dostać możliwość pracy :)
–1 głos
odpowiedź 6 kwietnia 2020 przez 1234 Dyskutant (9,140 p.)
edycja 6 kwietnia 2020 przez 1234

Chyba większość ludzi zaczyna uczyć się programowania od chęci stworzenia gry, sam zresztą przez to przechodziłem i z perspektywy czasu RPG nie jest wcale takie proste jak się wydaje ;). Myślę, że wielu takich ludzi zdążyło znaleźć zupełnie inne zainteresowania w programowaniu (strony, aplikacje, itd.)

Co do szkoły to nie miałem okazji widzieć jak wygląda nauka na profilu informatycznym, a z tego co wiem to i tak wiedza tam przekazywana jest albo średnio przydatna albo trochę przestarzała, choć mogę się mylić, ale w dobie internetu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostać samoukiem bo dobrych poradników i kursów (i to darmowych) jest całkiem sporo.

Z tą matematyką to uważam, że trochę mit, bo czasami owszem mi się przydaje np. przy pisaniu rankingu ELO do gry, albo rozumieniu podstaw AI, ale można być dobrym programistą i być słabym z matematyki

Jeżeli chodzi o grafikę to faktycznie może to być problem przy tworzeniu gier, osobiście znam tylko stronę https://opengameart.org/, ale pewnie jeżeli będziesz miał jakiś fajny pomysł na grę to znajdzie się chętna osoba, która będzie chciała zrobić coś takiego w ramach podszlifowania umiejętności graficznym lub zrobi to za drobną sumę. No chyba, że chciałbyś uczyć się też w kierunku grafiki to podejrzewam, że po jakimś czasie bez problemu sam poradzisz sobie z przygotowaniem całej grafiki, w mniej lub bardziej zadowalającym cię stopniu.

Na początku poleciłbym się uczyć podstaw, jakich języków dokładnie niestety nie powiem, bo nie mam zbytnio styczności z grami, ale myślę że C# byłby dobrym wyborem i później zacząć robić jakieś proste gry (pong, flappy bird, arkanoid itd.)

komentarz 11 kwietnia 2020 przez Akihisa Nowicjusz (120 p.)
mógłbyś polecić jakieś kursy nawet te płatne ?

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 316 wizyt
pytanie zadane 15 września 2016 w Offtop przez Qhoros Mądrala (7,110 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 181 wizyt
pytanie zadane 14 lutego 2020 w C# przez jerk0 Użytkownik (540 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 438 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2016 w Offtop przez Arbuz666 Nowicjusz (230 p.)

92,583 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,669 komentarzy

61,966 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...