• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie graficzne w C (Linux Ubuntu)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
644 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2020 w C i C++ przez Magda0700 Nowicjusz (120 p.)
Witam, właśnie zaczęłam na zajęciach przygodę z programowaniem w języku C w Ubuntu. Na początku chciałabym podkreślić, że nie miałam do tej pory szansy na naukę żadnego języka programowania,  a swoje pierwsze kroki stawiam na zajęciach w języku angielskim. Jest to dla mnie szczególne utrudnienie, bo nie dość, że początek, to jeszcze w obcym języku.
Na pierwszych zajęciach prowadzący pokazał studentom grę, w której obiekt trafia w target powodując jego eksplozję. Na laboratoriach naszym zadaniem było powtórzenie owej operacji samodzielnie. Pamięć złotej rybki i brak zrozumienia jednak doprowadziły, że nie byłam w stanie na zajęciach wykonać tego ćwiczenia i-co za tym idzie, również w domu nie wiem jak do tego podejść.
Dostaliśmy foldery, w którym znajduje się plik z programem oraz plik makefile.
Nawet jeśli nie do końca jestem pewna w jakim celu, pobrałam pliki primlib.c (plus jakiś program demo wywołał inne pliki: primlib.o i primlib.h). Przeniosłam treści plików do tego samego folderu, co primlib.c, zmieniłam makefile programu demo na ten, który dostałam od wykładowcy i próbowałam wpisywać następujące komendy:

gedit makefile
make

no i tu się pojawił problem, gdyż pojawiła mi się informacja:

make: *** No rule to make target  '../primlib.c', needed by '../primlib.o'. Stop.

Co to znaczy pojęcia nie mam, nie wiem jak się dostać do pożądanego pliku, słowek- jestem maksymalnie w kropce.

Dlatego mimo pewnie banalnego problemu serdecznie proszę o pomoc. Być może czegoś nie zainstalowałam właściwie, coś pomieszałam, naprawdę nie wiem.

Z góry serdecznie dziękuję za każą próbę pomocy :)
komentarz 25 marca 2020 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
jak wygląda ten makefile?

Czy projekt nie pokazywał, jak powinna wyglądać struktura folderów?
komentarz 25 marca 2020 przez Magda0700 Nowicjusz (120 p.)
TARGET=cannon

all: $(TARGET)

%.o:%.c 
	gcc -g -I.. -Wall -pedantic `sdl2-config --cflags` -c  $< -o $@

%: %.c ../primlib.o %.c
	gcc -g -I.. -Wall -pedantic `sdl2-config --cflags` ../primlib.o  $< -o $@ -lSDL2_gfx `sdl2-config --libs` -lm

../primlib.o: ../primlib.c ../primlib.h

$(TARGET): $(TARGET).c ../primlib.h

clean:
	-rm $(TARGET)

coś takiego dostałam w pliku

komentarz 25 marca 2020 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Wygląda na to, że prowadzący oczekuje, że primlib.c i .h są folder wyżej.
komentarz 26 marca 2020 przez Magda0700 Nowicjusz (120 p.)
Czyli mam je przerzucić? Przepraszam jesli pytanie tragiczne, ale jestem kompletnie zielona w temacie
komentarz 26 marca 2020 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Tak, spróbuj je wrzucić katalog wyżej.
komentarz 26 marca 2020 przez Magda0700 Nowicjusz (120 p.)
Dziekuje bardzo serdecznie! Program się włącza, a ja mogę juz zacząć sie martwić jak go modyfikować! Ale naprawdę dziekuje mocno i pozdrawiam

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,652 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 467 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2021 w C i C++ przez believer88 Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 338 wizyt
pytanie zadane 12 września 2016 w C i C++ przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,663 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...