• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bezpośrednie połączenie dwóch komputerów przez internet.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,529 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Kapa Początkujący (380 p.)

Cześć zastanawiam się, czy jest możliwe bezpośrednie połączenie dwóch komputerów w sieci, bez żadnych serwerów pośredniczących.

Próbowałem się połączyć programem tracert z innym komputerem w sieci którego ip uzyskałem przez stronę https://www.whatismyip.com/, lecz komputery nie potrafią się dogadać ze sobą. W programie tracert, widać że przeskakuje kilka routerów a później już brak odpowiedzi.

Czy dostawcy internetowi blokują jakieś konkretne zakresy IP ? A znane serwery np. google itp. przepuszczają ? Dlaczego nie potrafię się połączyć ? I co można zrobić aby się połączyć ? Jak działają takie programy jak Skype, TeamViewer, Hamachi, zdalne kamerki itp. ?

Liczę na waszą pomoc ! :)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 marca 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Zasadniczo jest to możliwe, o ile oba komputery (lub przynajmniej ten do którego się łączysz) ma publiczny adres IP. To jest coraz rzadziej spotykane, w początkach internetu każdy komputer do niego podłączony miał publiczny adres IP, teraz już numeracja się kończy, praktycznie wszyscy operatorzy internetu klientom prywatnym dają adresy za NAT (one się zwykle zaczynają na 10., 172., 192. itp). Takie adresy są blokowane na ruterach, które są podłączone do sieci publicznej.Większość programów które wymieniłeś korzysta właśnie z jakiegoś serwera pośredniczącego, który ma publiczny adres IP.

Rozwiązaniem będzie też powszechne przejście na IPv6, ale jakoś nikomu się nie spieszy.

Istnieją też pewne rozwiązania, które w niektórych przypadkach umożliwiają otwarcie drogi przez ruter dla pakietów UDP.
komentarz 23 marca 2020 przez Kapa Początkujący (380 p.)
Cześć, dzięki za odpowiedź. Z tego co wiem to każdy w domu ma jeden publiczny adres IP (adres routera). Mój adres, czyli 192.168.x.x nie jest posyłany w sieć, przechodzi przez NAT i jest zamieniany na publiczny adres routera. I z właśnie takim publicznym adresem chciałem się połączyć za pomocą pinga lub programu tracert, więc routery w sieci publicznej wogóle nie widzą mojego adresu 192.168.x.x, więc nie mogą na tej podstawie blokować moich połączeń.
+1 głos
odpowiedź 11 kwietnia 2020 przez Kapa Początkujący (380 p.)
Już doszłem do rozwiązania:

1. Tak da się połączyć bezpośrednio dwa komputery w sieci. Należy przekierować odpowiednie porty w ustawieniach routera i następnie połączyć się przy pomocy publicznego adresu IP - adresu routera. Router zamieni pakiety przychodzące do niego na port X na pakiety pod adres 192.168.x.x.

2. Dostawcy internetowi nie blokują żadnych zakresów IP. Program tracert nie odpowiadał, ponieważ router z którym próbowałem się połączyć był tak skonfigurowany, żeby nie odpowiadać na "pingi". Wystarczyły zmienić jedną opcję w ustawieniach routera, by tracert i pingi odpowiadały prawidłowo.

3. Skype, TeamViewer, VPN i inne, działają prawdopodobnie w oparciu o serwery pośredniczące.

Mam nadzieję, że to komuś pomoże :D
1
komentarz 11 kwietnia 2020 przez Benek Szeryf (91,110 p.)
Fajnie, że wróciłeś do tematu i dałeś odpowiedź. Zwykle mało kto to robi. A to dobra praktyka, bo jak zauważyłeś może komuś to pomoże. Dodatkowo, jak z 2 lata zapomnisz, jak należało to skonfigurować, to będziesz miał w głowie, że już ten problem rozwiązywałeś i wystarczy, że przeszukasz swoje archiwalne wiadomości.
komentarz 18 kwietnia 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)

@Kapa,
 ale to znaczy, że twój router ma publiczny adres IP na interfejsie WAN. Nie zawsze tak jest, wielu providerów już do routera dostarcza prywatny adres IP.

komentarz 20 kwietnia 2020 przez Kapa Początkujący (380 p.)
Ok, dzięki! nie wiedziałem tego.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 122 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2017 w Sieci komputerowe, internet przez Dynamic Bywalec (2,910 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 301 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,071 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2019 w Sieci komputerowe, internet przez Sason Nowicjusz (190 p.)

92,626 zapytań

141,486 odpowiedzi

319,845 komentarzy

62,009 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...