• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Gra w języku C

Object Storage Arubacloud
0 głosów
586 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2020 w C i C++ przez Programmingc100 Bywalec (2,620 p.)

Witam. Zamierzam napisać grę w jezyku C i nie wiem za bardzo jaką biblioteke wybrać. Allegro chyba jest zbyt przestarzałe a SFML obiektowe a nie umiem pisać obiektowo tak samo SDL.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 marca 2020 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)
wybrane 15 marca 2020 przez Programmingc100
 
Najlepsza
Witaj.

Zaznaczę, że to tylko moje zdanie, każdy ma swoje upodobania.

Testowałem SFML i SDL.

Mi najbardziej podchodzi SDL z uwagi na prostotę i bezproblemowe przenoszenie na inne platformy (z SFMLem miałem lekki problem)

I w SFMLu i w SDLu nie musisz pisać obiektowo (ale warto nauczyć się obiektowego podejścia po jakimś czasie)

Prosty przykład jakiegoś okienka w sdl (nieobiektowe) ---> https://www.geeksforgeeks.org/sdl-library-in-c-c-with-examples/

na początku możesz robić wszytko w main(), potem podzielić na funkcje a potem obiekty...

z sfmlem jest identycznie.

PS: to że jakaś biblioteka c++ jest pisana obiektowo i można w prosty sposób dziedziczyć. Nie znaczy, że i ty musisz koniecznie pisać obiektowo...

Proste nieobiektowe przykłady z sfmla: http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-SFML-2-x-C++/Podstawy/Przemieszczanie-skalowanie-i-obracanie-sprajtow/484
komentarz 15 marca 2020 przez Programmingc100 Bywalec (2,620 p.)
Dziękuje za odpowiedź. Chyba jako początkujący zdecyduje się na SDL skoro łatwiejsza.
komentarz 16 marca 2020 przez Programmingc100 Bywalec (2,620 p.)

@edwardkraweznik, A czy do SFML potrzebny jest inny kompilator czy wszystko działa na Code Blocks?

1
komentarz 16 marca 2020 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)
edycja 16 marca 2020 przez edwardkraweznik
kompilator c++ to g++ a ide to tylko jakby edytor textu...

przy pomocy codeblocks możesz pisać we wszytkim, z każda biblioteką...

pisać można nawet w zwykłym notatniku...

kluczem jest kompilator a jest nim g++ pod linuxem i mingw pod windowsem

w codeblocks masz domyślnie mingw z tego co pamiętam

codeblocks-17.12mingw-setup.exe <--- codeblocks wraz z kompilatorem

Ale tak... codeblocks działa bez problemy z sfml

Gdybyś miał pytania odnośnie codeblocksa to nowy wątek daj na forum, nie będę w stanie ci doradzić (osobiście piszę w zwykłych edytorach textu a kompiluję z linii komend albo przez makefile) nieraz korzystam z geany (służy głównie jako edytor textyu)
komentarz 22 marca 2020 przez Programmingc100 Bywalec (2,620 p.)
Z tego co widzę to większość tutoriali o SFML i SDL jest w C++
+1 głos
odpowiedź 15 marca 2020 przez SimiVoid Pasjonat (19,790 p.)

Wybór biblioteki zależy przede wszystkim od ciebie i od twoich preferencji. Allegro w najbardziej popularnej wersji 4 jest przestarzałe, a nowsza wersja 5 jest mało popularna. Do SFML-u jest sporo materiałów online i bardzo dobra dokumentacja (w języku angielskim) wraz z tutorialem, z którego sam się uczyłem (https://www.sfml-dev.org). Z SDL-em nie miałem kontaktu, ale z tego co wiem jest trochę bardziej skomplikowany. Te dwie ostatnie biblioteki mają też wsparcie dla OpenGL (nie wiem jak to jest z Allegro), ale na początek polecam ci zrobić grę 2D, a dopiero gdy będziesz ogarniał programowanie obiektowe i tworzenie gier 2D, spróbować swoich sił w tworzeniu bardziej wymagających gier 3D.

komentarz 15 marca 2020 przez Programmingc100 Bywalec (2,620 p.)
Tak, właśnie gra którą muszę zrobić jest 2D. Trafiłem na kurs SDL i tam z kolei piszą że może być ciężko z początku.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 379 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 518 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 1,282 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2019 w C i C++ przez PirchHD Obywatel (1,730 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...