• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Porzucam projekty, które zacząłem

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
374 wizyt
pytanie zadane 16 lutego 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Cholewka Początkujący (420 p.)
Dzień dobry, mam spory problem. Od około 5 lat programuję i przez ten czas do końca napisałem może z 2 projekty. A zacząłem ich mnóstwo - chyba z 20, jak nie więcej. Dlaczego? Moim problemem jest to, że cholernie chcę, żeby wszystkie moje kody były na jak najlepszym poziomie. Przykład: W jeden dzień mam fazę i piszę przez 5 godzin np. API. Rano myślę sobie, że fajnie by było wprowadzić autoryzacje. Wchodzę w edytor kodu i zauważam, że niektóre statusy są niepoprawne, a w ogóle najlepiej by było stworzyć utilsa, który by mi pozwalał szybciej wstawiać odpowiedzi. I co robię? Uważam, że cały kod to syf i go wyrzucam, razem z repozytorium. Potem tworzę od nowa. I tak w kółko.

Czy ktoś miał ten sam problem? Uważam, że w moim życiu jest on bardzo poważny. Nie potrafię niczego dokończyć! Proszę o pomoc. Za każdą odpowiedź - z góry - dziękuje.

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 16 lutego 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
piszesz, że programujesz od 5 lat, ale czy robisz to zawodowo czy tylko prywatnie? Kompletnie źle do tego podchodzisz... nie wyobrażam sobie usuwania kodu z repo tylko dlatego, że coś tam mi się w nim nie podoba... Panie, czasami na PR ile osób tyle teorii jak coś zrobić... nie ma tak, że jest zawsze jedna słuszna wersja :) Są pull requesty które od razu dostają approve, a są takie, gdzie jest tygodniowa dyskusja :)

Spróbuj może po prostu wziąć się za jakiś jeden większy projekt. Pomyśl np. co Cię interesuje po za programowaniem i zrób na ten temat portal czy apkę mobilną itp. W sumie ciężko doradzić bo nie napisałeś co dokładnie programujesz. W ten sposób zaczniesz tworzyć coś, co będziesz nie tylko chętnie kodował ale również wypełniał treścią merytoryczną jeśli pokrywa się to z Twoimi zainteresowaniami. A jak wpuścisz projekt dla ludzi to z czasem może i coś z tego będzie.
komentarz 16 lutego 2020 przez Cholewka Początkujący (420 p.)

piszesz, że programujesz od 5 lat, ale czy robisz to zawodowo czy tylko prywatnie?

Prywatnie. Chociaż w przyszłości chciałbym zawodowo.

Kompletnie źle do tego podchodzisz... nie wyobrażam sobie usuwania kodu z repo tylko dlatego, że coś tam mi się w nim nie podoba...

Ja też nie, podczas kodowania robię to jakoś impulsowo.

Panie, czasami na PR ile osób tyle teorii jak coś zrobić...

Problem w tym, że ja piszę sam. Nie mam nad sobą żadnego bata pull requesta. :)

 

Dzięki za podsunięcie pomysłu. Na pewno zrealizuję... albo chociaż spróbuję. ;)

2
komentarz 16 lutego 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

robię to jakoś impulsowo

takie podejście to najgorsza rzecz jaką może robić programista :) W tej pracy cały czas będziesz trafiał na jakieś mniejszy czy większe problemy, musiał szukać rozwiązania itp. Cierpliwość to podstawa :)

komentarz 16 lutego 2020 przez Cholewka Początkujący (420 p.)
Właśnie tej cierpliwości muszę się chyba nauczyć. Od dziecka jestem jakiś... gwałtowny. :)
+1 głos
odpowiedź 16 lutego 2020 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Plan od A do Z. To, ze na poczatlu jest cos do dupy to wiadomo. Premiera Cyberpunk 2077 czy jakos tak, tez sie spoznila, powod? Wydawca pracowal nad optymalizacja calej gry i sie do tego otwarcie przyznal, bo po co ma wprowadzac syf na rynek.

Lepiej jest zaplanowac projekt od podstaw, bo wtedy wiesz jakie elementy musisz zrobic, wiesz w jakim punkcie jestes i wiesz co musisz zrobic. Warto tu poczytac moze o roznych modelach tworzenia software (V-Modell, Modell wodospadu, czy jakos tak, modell spiralii), ktore dziela sie na fazy, ktore trzeba rozpisac. Jak juz masz rozpisany projekt, no to wtedy bierzesz sie za pisanie, a jak w miedzy czasie robisz sobke liste ToDo, co dodac zmienic itd, ale ale dopiero gdy masz skonczony prototyp. Nie bez potrzeby sa rozne wersje, MacOS 10.14 nie powstal odrazu, tylko jest to ewolucja od wersji zslozmy 1.0 do 10.14 i to samo powinnienes zrobic ze swoim program, rozwijac go dalej
komentarz 16 lutego 2020 przez Cholewka Początkujący (420 p.)
Wielkie dzięki za tą odpowiedź! Zmieniłem trochę swój punkt myślenia. Ogarnę sobie plan i będę się trzymać. O tym nie pomyślałem, chociaż kiedyś chciałem. ;) Dzięki, przyda się!
+1 głos
odpowiedź 17 lutego 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
edycja 17 lutego 2020 przez spamator12
Jezeli tak traktujesz swoja prace to bron boze nie zaczynaj jakiegos duzego projektu jak CI poradzono.

Wez cos malego - kolko i krzyzyk. Napisz - nawet jak cos mozesz zrobic lepiej to tego NIE rob tylko napisz do KONCA - tak aby projekt dziala. Zapisz projekt. Przespij sie.

Rano wypoczety otworz projekt i zobacz co mzona by poprawic - ustawiajac timer na 4h (4h to tak naprawde optymalna ilosc czasu jakie jestes  w stanie poswiecic dziennie na DOBRE programowanie - a nie sprawdzanie co na fejsie i mysleniu o niebieskich migdalach - jak ktos chce to przetestowac to niech kodzi non-stop dobry kod przez 4h -  w sensie kodzi a nie zaglada do dokumentacji) i PAMIETAJAC, ze po tych 4h "program" MUSI dzialac.

Jezeli nie zdarzysz wprowadzic zmian do programu tak aby na koniec byl sprawny TO TEGO NIE ROBISZ tylko zapisujesz w TO DO list i np idziesz na spacer.

Nastepnego dnia to samo.

Szybko nauczysz sie, ze mozna ukanczac projekty na przyzwoitym poziomie z takim podejsciem.

 

Natomiast DUZE projekty to kompletnie inna liga. Tam jest takie spaghetti, ze aby zamknac jakis temacik w wielkim obloku tematow kodzisz po kilkanascie h aby mniej wiecej zmaknac temacik, bo jak masz do tego podejsc jutro czy za kilka dni to znowu bedziesz musial rozpoznac temat, testy, powiazac co z czym (kod juz mogl byc zmieniony przez inna osobe - albo zostalo zmienione to do czego sie odnosil) nalozyc inne wytyczne z gory itp. Dopiero przy duzych projektach wychodzi zgranie zespolu, czy scrum/kanban sa RZECZYWISCIE stosowane, czy TL trzyma projekt w ramach i czy dobrze przemyslal zalozenia.

I NIE da sie tego rozwiazac $, (umowa o dzielo w sensie placa za rezultat), jak nad czyms pracuja 3 programistow to nie dosylasz tam kolejnych 3 bo to nie ma sensu.

Aha i to ze tak robisz to nie jest nic niezwyklego. Powiazane to jest z wynagrodzeniami na polskim rynku. Jak by Ci ktos sypnal 100tys a nie 1tys za projekt, to zrobilbys go na cacy szybciutko. W polsce szuka sie jak najtaniej i byle by dzialalo (pomijajac zagranicze filie) wiec i podejscie jest do tego odpowiednie (a juz szczegolnie jak ktos ma poprawiac i prowadzic takie perly IT :) Ze spokojem buduj dobre nawyki, nei kazdy jako pierwsza apke stworzyl fejsa. Z czasem zrozumiesz, ze ciagle ulepszanie nie ma sensu ale projekty trzeba monitorowac pod aktem uzytecznosci, czytelnosci - jezeli warto cos wprowadzic to nalezy to uczynic i czasem sie to oplaca ($) a czasem nie (wtedy pytanie czy poswiecisz czas zmaist $).
1
komentarz 17 lutego 2020 przez Gildin1_2 Gaduła (3,060 p.)
Ja tak miałem 3 lata temu, i robię tak samo jak Ty napisałeś i to działa ;)
0 głosów
odpowiedź 16 lutego 2020 przez Landu Stary wyjadacz (11,880 p.)
+1 mam to samo
komentarz 17 lutego 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
calkiem spora czesc osob tak ma :) Kazdy chce storzyc jak najlepszy projekt, tylko nie zawsze sie to oplaca.
0 głosów
odpowiedź 16 lutego 2020 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
Może niewarto wyrzucać cały kod od razu do kosza tylko po prostu go przebudować - duża część logiki zostanie.
Problemem może też być ciągłe dążenie do perfekcyjności, a jak wiemy, perfekcyjność nie istnieje - zawsze w kodzie będzie coś co można poprawic, ale nie można z tego powodu usuwać całego repozytorium.
komentarz 17 lutego 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
po czesci sie zgodze a po czesci nie, takie ciagle samodoskonalenie to naturanalna praca programisty - wiec nie mozna za to karac. ALe co innego jest doskonalic dzialajacy projekt a co innego niedzialajacy i to chyba powjnienien przemyslec OP. Wpierw dzialajaca wersja a potem doskonalenie (co sie zgadza z tym, ze czesc logiki zostaje).

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 233 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 114 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2020 w HTML i CSS przez riger Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 411 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2018 w HTML i CSS przez Sledziux Początkujący (250 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...