• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z instalacją Linuxa na starym laptopie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
923 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2020 w Systemy operacyjne, programy przez KamQiX Dyskutant (9,090 p.)
edycja 12 lutego 2020 przez KamQiX

Hej,
Posiadam starego laptopa IBM T42, raczej w standardowej konfiguracji, ale z 2GB RAM. Chciałem go przygotować dla starszej osoby i zainstalować na nim jakiegoś prostego Linuxa. Próbowałem CloudReady ChromeOS, ElementaryOS i Xubuntu (każdy w wersji x86) i ten pierwszy od razu zawiesza się na pierwszym ekranie z logo ReadyCloud, a przy próbie instalacji Elementary i Xubuntu wyskakuje błąd: "This kernel requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU."

Bootowalnego pendrive przygotowywałem przy pomocy programu RUFUS.
Ktoś wie w czym problem?

I przy okazji... Jaki system polecacie dla starszej osoby, TYLKO do internetu? Myślałem o Neverware CloudReady, bo chyba najbardziej przypomina androida, a osoba ta ma telefon z androidem, więc myślę, że ułatwiłoby to ogarnięcie tego systemu. A może najlepiej zostawić Win XP?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 lutego 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

a przy próbie instalacji Elementary i Xubuntu wyskakuje błąd: "This kernel requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU."

ElementaryOS jest tylko w wersji 64-bit, a CPU w laptopie jest 32-bit only. Szukaj lekkiej dystrybucji 32-bitowej. Może Lubuntu?

komentarz 12 lutego 2020 przez KamQiX Dyskutant (9,090 p.)
Najnowsze wersje tak, ale znalazłem gdzieś ElementaryOS Freya, który był jeszcze wydawany w wersji 32 bit i też nie działał. Podobnie Xubuntu i CloudReady, które pobrałem w wersji 32-bitowej.
1
komentarz 12 lutego 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Skoro dostałeś taki komunikat, to znaczy, że instalator wymagał procesora 64-bitowego. Trochę dziwny wymóg jak na wersję 32-bitową, nie sądzisz?

Tak czy siak, musisz potestować różne lajtowe dystrybucje - któraś na pewno pójdzie.
komentarz 12 lutego 2020 przez KamQiX Dyskutant (9,090 p.)

Ah... Przepraszam. Ten komunikat dostawałem przy próbie instalacji wersji 64-bitowej. Jak próbowałem 32-bitową, miałem chyba TO, ale nie jestem pewny, a nie mam teraz tego laptopa pod ręką żeby sprawdzić. Na pewno druga linijka się zgadza. 

komentarz 12 lutego 2020 przez KamQiX Dyskutant (9,090 p.)

@j23, Tak, komunikat brzmi: WARNING: PAE disabled. Use parameter 'forcepae' to enable at your own risk! This kernel requires the following features not present on the CPU: pae. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.

1
komentarz 12 lutego 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Jądro wymaga PAE (coś co pozwala procesorowi 32-bitowemu na obsługę pamięci większych niż 4GB), a Twój CPU nie obsługuje takiej opcji. Możesz spróbować sugerowanej opcji forcepae (powinieneś dodać ją podwójnie: forcepae -- forcepae)

komentarz 13 lutego 2020 przez KamQiX Dyskutant (9,090 p.)
Dzięki, działa. Zainstalowałem Lubuntu 16.04. Nie wiem czy optymalnie dla tego laptopa i wymagań w postaci tylko przeglądania internetu.
1
komentarz 13 lutego 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Trochę stara ta wersja i z tego, co czytam na wiki, już nie wspierana. Nowsze wersje nie chciały się zainstalować?
komentarz 13 lutego 2020 przez KamQiX Dyskutant (9,090 p.)

Właściwie to próbowałem tylko najnowszą 19.04, ale w wersji alternate wyskakiwał błąd podczas instalacji. Nie widzę natomiast pliku 32-bitowego desktop dla tej wersji na oficjalnej stronie. Zdecydowałem się, więc na 16.04, bo był na drugim miejscu na oficjalnej stronie Lubuntu. Natomiast dopiero teraz widzę, że kryje się tam też poniższa podstrona. Mówisz, żeby lepiej zainstalować 18.04?

http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/

1
komentarz 13 lutego 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Spróbuj, może da się zainstalować.
+1 głos
odpowiedź 12 lutego 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
mint jak nie bedziesz przy tym siedzial, arch jak bedziesz, tails jezeli jestes nastawiony na siec, ew mozna wyprubowac centos.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 329 wizyt
pytanie zadane 1 września 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 269 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Vegam Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 442 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez DrLukas Nowicjusz (120 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...