• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Program symulujący kasę sklepową

Object Storage Arubacloud
0 głosów
488 wizyt
pytanie zadane 8 listopada 2019 w C i C++ przez kapisolec Nowicjusz (140 p.)

Cześć, zacząłem studia na kierunku informatyka i mam pierwszy projekt do zrobienia, w języku C. Mam pewien plan jak to ugryźć, który zaraz opiszę, aczkolwiek potrzebuję pomocy w napisaniu tego. Profesor na zajęciach powiedział, że będziemy potrzebowali programowania dynamicznego, którego jeszcze nie mieliśmy dlatego zwracam się o pomoc tutaj. Mam do napisania program, który będzie symulował kasę sklepową. Zaczyna się od wykazu wszystkich bilonów które mamy w kasie (po 10szt każdego bilonu), potem należy wpisać kwotę "rzeczy" którą chcemy kupić, a następnie wpisywać kolejno bilony którymi chcemy zapłacić. Stan kasy musi wyświetlać się przed i po dokonanej wymianie banknotów, czyli musi być na bieżąco aktualizowana. Po wpisaniu bilonów powinny one dodać się do stanu kasy i program powinien rozpocząć działanie. Problem w tym, że nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Wstępnie pomyślałem sobie, że program będzie działał w taki sposób, że będzie odejmował największy bilon od kwoty do zapłaty i tak w pętli, jeśli wynik będzie mniejszy od zera, program przechodzi dalej i odejmuje następny bilon itd. aż do momentu w którym napotyka bilon mniejszy od kwoty do zapłaty i wtedy program zaczyna od nowa i tak do samego końca zliczając po kolei wszystkie bilony które zostały zużyte do wydania reszty. Na koniec program musi wypisać resztę. Podam swój szczątkowy kod, nic z niego nie wynika, ale jakoś już zacząłem. Wszelkie rady są bardzo mile widziane, także podesłanie kursów z ćwiczeniami z programowania w języku C, bo właśnie w nim musimy to napisać, pozdrawiam serdecznie :)

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{
    int i;                                                                         //biore kwote, odejmuje od kwoty kazda z pozycji tablicy
    float kdz,b,nom;
    float t[15]={500,200,100,50,20,10,5,2,1,0.5,0.2,0.1,0.05,0.02,0.01};            //dostepne waluty
    for(int i=0;i<15;i++)
    printf("Dostepne nominaly po 10szt: %.2f \n", t[i]);
    printf("Podaj kwote do zaplaty = ");
    scanf("%f", &kdz);
    printf("Podaj ilosc i wartosc nominalow w ktorych chcesz zaplacic kwote %.0fzl \n", kdz);
                                                                                                        //scanf("%f", &b);
    if(kdz==b)
        printf("Wszystko sie zgadza, dziekuje za skorzystanie z algorytmu, twoja reszta wynosi 0.00");
    else
    {
        float r=b-kdz;
        // printf("%.2f, %.2f \n",kdz, b);
        printf("Reszta wynosi = %.2f i wydana zostanie w nastepujacych nominalach: %.2f \n", r, nom);
        //printf("R");
    }
    return 0;
}

 

komentarz 9 listopada 2019 przez kapisolec Nowicjusz (140 p.)
podbijam

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 8 listopada 2019 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
miałem podobny problem, miałem zaprogramować symulacje automatu do wydawania napojów lub jedzenia, po kilku latach doszedłem do tego że tam trzeba zaimplementować jakiś automat skończony, o którym nic nie wiem bo teoria była na infie na uniwerku, a ja byłem na automatyce na poli ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 262 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 115 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 430 wizyt
pytanie zadane 24 października 2021 w C i C++ przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,663 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...