• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co to właściwie ciasteczko i sesja?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,219 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2019 w PHP przez jared Gaduła (3,600 p.)
Słuchajcie trochę gubię się z tymi mechanizmami i o ile ciasteczka raczej rozumiem to z sesją już nie do końca.

Moje definicje:

Cookies/ciasteczka to małe pliki tekstowe wysyłane przez serwer do przeglądarki. Służą do identyfikacji użytkownika oraz zapamiętywania dowolnych danych przez określony czas.

Sesja to mechanizm, który służy do identyfikacji użytkownika oraz przekazywania dowolnych danych pomiędzy żądaniami HTTP.

Mógłby ktoś wyjaśnić bardziej te 2 mechanizmy, a szczególnie sesję, bo nie wiem czy to zwykły pojemnik do przechowywania danych czy co?

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 4 listopada 2019 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
edycja 4 listopada 2019 przez adrian17
 
Najlepsza

Cookies/ciasteczka to małe pliki tekstowe wysyłane przez serwer do przeglądarki.

Blisko. To raczej nie są pliki, tylko mała porcja danych powiązana ze stroną przechowywana po stronie przeglądarki. Nie musi też być bezpośrednio wysyłana przez serwer; Javascript działający na już załadowanej stronie też może modyfikować ciastka. Kluczowym jest, że ciastka są wysyłane przez przeglądarkę razem z zapytaniami do serwera.

Sesja to mechanizm, który służy do identyfikacji użytkownika oraz przekazywania dowolnych danych pomiędzy żądaniami HTTP.

Sesja to po prostu jakieś dane przechowywane po stronie serwera powiązane z obecną wizytą jakiegoś klienta (zazwyczaj łączona ciastkiem zawierającym ID sesji). Może służyć do tego co napisałeś, tak.

komentarz 4 listopada 2019 przez jared Gaduła (3,600 p.)
Dzięki tego potrzebowałem, bo w książce nie było doprecyzowania tylko już od razu na przykładach pokazywanie co i jak.
komentarz 4 listopada 2019 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
No niestety też w wielu książkach zauważyłem podobne podejście.
komentarz 5 listopada 2019 przez jared Gaduła (3,600 p.)
Ja właśnie zaczynam trochę inaczej się teraz uczyć gdy tylko mogę, bo do tej pory moja wiedza była na zasadzie "jest takie coś co robi się tak i to pozwala na to" bez wiedzy dokładnie czym to "coś" jest :) Łapie się ostatnio na takich rzeczach. Ogólnie chciałbym więcej dowiedzieć się z teorii o różnych mechanizmach co są używane, takie fundamenty. Ciężko i powoli idzie bo nie wiadomo co i gdzie zacząć, a wolałbym jedne źródło gdzie napisane jest wszystko a tak co różne strony/książki to inne definicje albo brak. Ale chociaż już wiem co to ciastka i sesje, zapewne w wielkim uproszczeniu ale co tam :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 222 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2019 w Bezpieczeństwo, hacking przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 294 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2020 w PHP przez veryape Użytkownik (580 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 278 wizyt
pytanie zadane 23 października 2020 w JavaScript przez boneoflive Użytkownik (930 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...