• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy nauka framework'a Flutter wraz z językiem Dart jest dobrym pomysłem ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,677 wizyt
pytanie zadane 6 sierpnia 2019 w Inne języki przez Rekert Użytkownik (530 p.)

Wczoraj ktoś zadał pytanie w sprawie tego co to jest framework (link:https://forum.pasja-informatyki.pl/443512/co-to-jest-framework?show=443512#q443512 ). Był tam poruszony temat, że nie warto wchodzić w framework'i bez uprzedniej wiedzy danego języka. Jednak większość kursów (na udemy) od razu porusza oba zagadnienia (Dotyczy to Flutter'a & Dart'a). Wiem o istnieniu dokumentacji Dart'a jak i Flutter'a i zdaję sobie sprawę, że prędzej czy później będę musiał się z nią zaznajomić jeśli będę chciał zrozumieć dogłębnie temat jednak dla mnie przyjaźniejszą formą nauki pierwszych kroków jest materiał video. I właśnie z tego powodu jestem w rozterce.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 6 sierpnia 2019 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Prawdę mówiąc Dart jest obecnie na tyle niszowym językiem, że raczej nie ma zbytnio sensu uczenia się go nie na potrzeby Fluttera. Nie zdziwiłoby mnie nawet, gdyby osobny kurs Darta nie istniał.
komentarz 6 sierpnia 2019 przez Rekert Użytkownik (530 p.)
Więc nie warto w ogóle się go uczyć. Myślisz, że jego "popularność" w rożnych mediach jest tylko lekką mrzonką ?
komentarz 6 sierpnia 2019 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Jakich mediach? To język stworzony w Google i tam głównie wykorzystywany. Nic dziwnego, że go chwalą.
komentarz 6 sierpnia 2019 przez Rekert Użytkownik (530 p.)
Okey czyli uważasz, że raczej nie ma w tym języku i framework'u przyszłości ?
komentarz 6 sierpnia 2019 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Flutter się dość rozwija i nie skreślałbym go ot tak. Zwłaszcza, że jego konkurencja nie jest jakoś superrozwinięta (patrz: React Native). Niemniej nie wierzę w to, że Dart jako samodzielny język ugra coś sensownego.
komentarz 6 sierpnia 2019 przez Rekert Użytkownik (530 p.)
Jednak w Flutterze piszę się za pomocą języka Dart i właśnie tutaj mam obawy bo tak jak m.in. Pan Tomasz powiedział, że nie ma nic gorszego niż wchodzenie we framework'i bez znajomości "czystego" języka.
komentarz 7 sierpnia 2019 przez vodnik Obywatel (1,270 p.)
Lepiej już się uczyć JS w standardzie ES9, niedługo ma wyjść ES10 ;) JS zdominował już chyba wszystko, web, mobile, desktop, robotykę.
komentarz 7 sierpnia 2019 przez Rekert Użytkownik (530 p.)

Wydaje mi się, że słowo zdominował jest lekko przesadzone smiley. Jednak każdy ma własny ulubiony język. Flutter zyskał w moich oczach poprzez to w jaki sposób działa (płynnie oraz w miarę szybko) w porównaniu do RN. Tylko mam trochę wątpliwość (jedna została opisana wyżej, a druga polega na tym, że Google może szybko się znudzić Flutterem indecision jeśli nie wywrze on odpowiedniego zainteresowania)

komentarz 7 sierpnia 2019 przez niezalogowany

@vodnik,
 Zdominował mobile, desktop, robotykę? To chyba żart.

komentarz 7 sierpnia 2019 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

@vodnik,

Popieram przedmówcę. Ty chyba nie wiesz co piszesz. Fakt, JS ma narzędzia do tworzenia i aplikacji desktopowych (Electron), aplikacji webowych (Node, React, Vue), mobile, ale nie można powiedzieć, że zdominował, bo choćby do 20% udziału w rynku jeszcze dużo mu brakuje.

komentarz 7 sierpnia 2019 przez vodnik Obywatel (1,270 p.)

@Rekert,
 A jakie zalety ma Dart w porównaniu do JS i TS?

@korsarz,

Jest go najwięcej w ofertach pracy, to miałem na myśli.

@Mariusz08,

JavaScript i Java przewodzi w ofertach pracy.

 

komentarz 7 sierpnia 2019 przez Comandeer Guru (601,590 p.)

Jest go najwięcej w ofertach pracy, to miałem na myśli.

Zgodnie z taką logiką, należałoby stwierdzić, że skoro ofert dla webdevów jest najwięcej, to webdev wyparł inne formy programowania. A to raczej dość oczywista nieprawda.

A jakie zalety ma Dart w porównaniu do JS i TS?

Choćby bardzo eleganckie API DOM wbudowane wprost w język. 

komentarz 10 sierpnia 2019 przez vodnik Obywatel (1,270 p.)
A jak wypada przy Kotlinie, który ma też wspierać iOS.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 472 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 3,418 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 448 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...