• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Autoryzacja w React vs fake data base

Object Storage Arubacloud
0 głosów
400 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2019 w JavaScript przez lukja Nowicjusz (200 p.)

Dostałem do zrobienia projekt. Sklep internetowy w React. Z racji tego, że uczę się frontendu dostałem "gotowy" backend (a przynajmniej tak mi się wydawało), w postaci fakowej bazy danych (link). Dostałem również dane do tej bazy. 

Poniżej mam todosy do wykonania.
- Password should be kept securely in case our database is compromised.
- The passwords we provide you in our current database should be encrypted and then stored in the DB.
- New users will always have role user (only current admin can have this role)
- After registration, and logging in they have access to the "Shop" page, "Cart" page and "Orders" page.

Ten backend to nie jest backend tylko baza danych. Czy mając Reacta i tą bazę mogę wykonać powyższe zadania?

Tzn czy mogę szyfrować hasła i zapisywać je w bazie danych? I później również z poziomu Reacta logować się i wyświetlać wartość strony warunkowaną tym czy użytkownik to user czy admin?

Z góry dzięki!

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 2 lipca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
wybrane 2 lipca 2019 przez lukja
 
Najlepsza

Tzn czy mogę szyfrować hasła i zapisywać je w bazie danych?

Nie, takie operacji robi back-end i koniec kropka. Ty z frontu tylko wysyłasz dane, mogą sobie byc jakos zaszyfrowane itp. to nie ma znaczenia tutaj, ostateczne szyfrowanie i zapis zawsze ale to zawsze robi back-end. Jeśli dają Ci API to musisz mieć endpoint to zapisu usera, jeśli go nie ma to ja bym napisał wprost, że taka operacja musi być robiona w API i client-side to nie miejsce na takie rzeczy.

I później również z poziomu Reacta logować się i wyświetlać wartość strony warunkowaną tym czy użytkownik to user czy admin?

To już jak najbardziej właśnie zabawa client-side. Możesz zrobić sobie warunki na froncie decydujące o tym, jaki content wyświetlić. Natomiast info o tym czy to user zwykły czy admin musi być z back-endu, ja preferuję np. jakąs flagę przy danych usera. Natomiast tak czy inaczej nawet jeśli masz w response flagę admin to i tak każdy strzał jako admin musi być zabezpieczony w API wcześniejszym sprawdzeniem, czy na pewno jesteś kontem admina.

 

Co do tego dostępu jako zalogowany to najprościej to chyba zrobić po normalnemu, czyli zrobić odpowiednie guardy na routingu.

komentarz 2 lipca 2019 przez lukja Nowicjusz (200 p.)
Dzięki, za mega szybką odpowiedź!

Co byś polecił w takim wypadku? Napisać sobie jakiś prosty backend w Node.js?

Albo Firebase od googla? Czytam właśnie, że tam też jest autoryzacja.
1
komentarz 2 lipca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
po pierwsze to jasno napisz gdzie w komentarzu czydo cos, ze takie zapisy do bazy i szyfrowanie to sprawa api, aby widzieli, że wiesz co i jak.

i teraz pytanie, w sumie jesli napiszesz, że klient może być ryzykowny itp. to ten firebase moze być, napisz, że uzywasz go w celach pokazania, że umiesz pracować z API itp. takie coś jak dlachcesz mnie bylobyto spoko.

api wTwoja nodzie tez może być tylko w sumie ten firebase może nawet lepiej pokze, ze umiesz szukać różnych rozwiązań i czytac dojumentacje takich narzedzi... wg mnie lepszy firebase jak na zadanie pewnie rekrutacyjbe?
komentarz 2 lipca 2019 przez lukja Nowicjusz (200 p.)
Zrobię tak jak piszesz :)

Tak na zadanie rekrutacyjne.

 

Dzięki wielkie raz jeszcze.
1
komentarz 2 lipca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
pamietaj, że w takich zadaniach mniej chodzi o sam kod, a bardziej o umiejętność podejscia do problemu :) i czasami niektore zadania są troche podchwytliwe

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 152 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 109 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2017 w JavaScript przez Konrad Fx Mądrala (6,910 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 391 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2020 w Algorytmy przez michal Mądrala (5,560 p.)

92,624 zapytań

141,482 odpowiedzi

319,824 komentarzy

62,006 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...