• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Biblioteka do OpenGL

Object Storage Arubacloud
0 głosów
373 wizyt
pytanie zadane 23 czerwca 2019 w C i C++ przez kolijk Użytkownik (600 p.)
edycja 23 czerwca 2019 przez kolijk
Witam. Zamierzam się zacząć uczyć OpenGL i jaką bibliotekę na start najlepiej się zacząć uczyć?

*freeglut

*glew

*glfw

Czy może coś innego?

 

 

Ps. Polecacie jakąś fajną książkę do OpenGL?

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 23 czerwca 2019 przez Marcin Siniarski Gaduła (4,420 p.)

Na start do nauki polecam learnopengl.com. Wszystko dobrze wytłumaczone. Alternatywnie polecam serię TheChernoProject na Youtube.

Co do bibliotek. GLFW i freeglut zarządzają oknem i kontekstem OpenGL, natomiast GLEW ładuje funkcje i rozszerzenia.
W GLEW tak naprawdę nic nie ma do nauki. Jedynie kilka funkcji. W takiej sytuacji zainteresował się nauką GLFW itp.

Ewentualnie do dyspozycji masz biblioteki takie jak SDL, SFML oraz Allegro.

+1 głos
odpowiedź 23 czerwca 2019 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
GLEW to podstawa, w prosty sposób ładuje i zarządza funkcjami i rozszerzeniami OpenGL (w Windows programowanie bez niego jest katorgą, nie wiem jak w innych systemach).

Jeśli chodzi o resztę, to obie pozostałe biblioteki umożliwiają utworzenie okna z kontekstem OpenGL oraz obsługę zdarzeń. Ja natomiast od zawsze używałem do tego celu SFML, który zawiera sporo różnych udogodnień do tworzenia gier (napisy generowane z czcionek, dźwięk przestrzenny, sockety itd.). Ma także dobrze napisaną dokumentację.

Są jeszcze inne biblioteki, które powinny dać się połączyć z wywołaniami OpenGL, np. SDL lub Allegro, ale ich szerzej nie testowałem.

Podobne pytania

+3 głosów
0 odpowiedzi 448 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 321 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2020 w OpenGL, Unity przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 103 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...