• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

jquery kanal do nauki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
151 wizyt
pytanie zadane 30 maja 2019 w JavaScript przez aleex933 Początkujący (310 p.)
hej wszytskim ;) mam nadzieje z racji tego, ze szukalam i szuuuukalam, ale znalezc nie potrafilam (wiem, nie brzmi to dobrze dla poczatkujacego programisty) ale chcialam, tez sie odezwa do milych kolegow i kolezanek, a mianowicie zapytac, czy ktos z Was natknal sie na kurs naku jquery na jakims youtubowym badz innym kanale?

dzieki za pomoc! :) .

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 30 maja 2019 przez wsnofi Bywalec (2,680 p.)

Odradzam naukę biblioteki Jquery, słaba wydajnościowo a prawie wszystko oferuje sama vanillia JS której naukę szczegónie na początek polecam.

http://kursjs.pl

komentarz 30 maja 2019 przez dawid6512 Gaduła (4,550 p.)

myślę że dla początkującego lepsze jednak będzie jQuery :)

łatwiejsze operacje na elementach, ajax

a co do nauki, jQuery jest proste - prześledź całą dokumentację gdzie prawie każda funkcja ma jakiś przykład i dasz radę :)

http://api.jquery.com/

2
komentarz 30 maja 2019 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)
IMO najpierw lepiej nauczyć się pure js a potem iść w stronę jakichś frameworków - lepiej wiedzieć jak to działa niż używać i uznawać to za "magię".
komentarz 30 maja 2019 przez dawid6512 Gaduła (4,550 p.)
Mariusz08 - wiadomo, że tak - taka powinna być kolej rzeczy przy każdym frameworku, najpierw chociaż podstawy, potem jakiś framework
komentarz 30 maja 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

 najpierw chociaż podstawy, potem jakiś framework

nie zgadzam się kompletnie! Najpierw dobre poznanie języka, na co najmniej średniozaawansowanym poziomie i dopiero potem frameworki.

A dlaczego? A no dlatego, że potem ludzie np. wchodzą w reacta i pytają się co to za metoda "map" czy "filter" albo co to za zapis 

const { someValue } = this.props;

i wiele wiele więcej... co więcej, zdarzyło mi się spotkać osobę twierdzącą, że zna JS i umie "w reacta", a pytała się mnie co oznacza w testach zapis Promise.resolve()... także najpierw dobre poznanie języka i dopiero potem wchodzenie we frameworki czy libki bo inaczej wcześniej czy później utkniesz na prostych problemach.

1
komentarz 30 maja 2019 przez dawid6512 Gaduła (4,550 p.)

nie wiem czemu na tym forum panuje niepisana zasada, żeby każdego łapać za słowa, widocznie taki urok naszego narodu

"chociaż podstawy", zależy co uważasz za podstawy, jedni za podstawy mogą uważać rzeczy typu 

document.getElementById("elem")

a inni że podstawa to znajomość wszystkich metod i ich zastosowania

komentarz 30 maja 2019 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

@Tomek Sochacki,

Najpierw dobre poznanie języka, na co najmniej średniozaawansowanym poziomie i dopiero potem frameworki.

To jeszcze zdefiniuj co oznacza tutaj poziom "średniozaawansowany", bo chyba (niestety) nie ma jakiejś oficjalnej klasyfikacji. :) Może sytuacja jest podobna jak z definiowaniem: Junior, Mid, Senior.

@dawid6512, według mnie co roku poziom podnosi się i może kiedyś (kilka-naście lat temu?) podstawą było wspomniane łapanie elementu z DOM, ale obecnie to już raczej "podstawa podstaw" - przynajmniej we frontendzie. Chociaż sam jestem ciekaw, czy w ogóle istnieje jakaś klasyfikacja umiejętności posługiwania się HTML, CSS i JavaScript.

1
komentarz 31 maja 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

To jeszcze zdefiniuj co oznacza tutaj poziom "średniozaawansowany"

owczywiście, że nie ma, ja pisałem to z własnych doświadczeń. W moim odczuciu osoba, która może starać się o juniora w firmie, gdzie robi się apki w react/angular powinna minimum:

  1. swobodnie poruszać się po JS, znać różne metody z String/Array.prototype itp., rozumieć prototypy, klasy, umieć swobodnie stosować XHR i rozumieć co tam się dzieje, a nie robić wielkie oczy jak dostanie response 204 czy 401 i nie wie o co kaman...
  2. umieć myśleć o błędach - to jest podstawa, najpierw pomyśl co może pójść nie tak, a potem rób happy path... jeśli z apki korzysta kilka milionów userów dziennie i spływają tysiące logów na sekundę to naprawdę trzeba o takich rzeczach myśleć.
  3. umieć swobodnie obsługiwać DOM, rozumieć czym są referencje dom i jak się z nimi pracuje... nie dziwić się np. że pole input type number zwraca w JS stringa.
  4. umieć pisać choby proste testy jednostkowe, jakieś proste asercje
  5. rozumieć asynchroniczność i umieć z nią pracować, nie dziwić się na widok Promise czy async/await.
  6. Jeśli ktoś chcialby pracować w firmie gdzie używają amngular to moim zdaniem powinien chociaz podstwowo umieć pracować z rxjs, w react dalby tutaj jakieś podstawy redux itp.
  7. Umieć pracować w systemie komponentów, dzisiaj nie pisze się już apek w czystym JS, znaczy pisze, ale większość firm jednak stosuje frameworki i warto znać ich podstawy, założenia itp.
  8. rozumieć podstawowe wzorce projektowe np. DI, fabryka itp.
  9. umiejętność pracy z webpack/gulp itp., wiedza czym jest bable i po co, co to minifikacja kodu itp.
  10. znajomość git na podstawowym poziomie - branche, commity, reverty, PR itp.

To jest moim zdaniem taki poziom średniozaawansowany z JS, pozwalajcy dopiero iść do pracy jako junior (i mówię to np. z doświadczeń w firmie gdzie sam pracuję).

Middle/Regular to osoba, która wszystko to co jest powyżej zna nieco lepiej, w sensie przeszła już w życiu przez rózne corner casy, zna jakieś detale problematyczne itp. Umie ponad to dobrze zarządzać całą otoczką, narzędziami itp.Zna dużo lepiej GIT, umie rozwiązywać bardziej nietypowe problemy.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 199 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2017 w JavaScript przez TheFunny Gaduła (3,420 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 121 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2016 w JavaScript przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 67 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2020 w JavaScript przez Bakkit Dyskutant (7,600 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...