• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Utrwalenie C++

Object Storage Arubacloud
+1 głos
254 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2019 w C i C++ przez Armand444 Nowicjusz (170 p.)
Witam szanownych uzytkownikow. Jest to moj pierwszy post, dlatego chcialbym się serdecznie przywitać :)

Niedawno podjąłem decyzję, że rozpocznę naukę programowania od zera, poniewaz nigdy wcześniej nie miałem styczności z tym tematem. Zdecydowałem się na kursy C++ Pana Mirosława.

Jestem obecnie po trzecim odcinku i mam pewien problem, ponieważ mam wrażenie, że nie nadążam za niektórymi rzeczami (np. liczenie wartości przypisanych do zmiennej). Problem myśle wynika z tego, że charakteryzuje się słabą wiedzą z matematyki i po prostu nie potrafię ułożyć wzoru (może nawet szybko i sprawnie liczyć w pamięci), który dany problem by rozwiązywał, jednak wiem, że jeżeli będę dużo ćwiczył, to uda mi się to wszystko pojąć i ogarnąć.

Jak wobec tego polecacie utrwalać sobie zdobytą wiedzę zdobywaną na kursach? Jakie metody praktykowania polecacie? Czy przy każdym przykładzie zatrzymywać się i starać się robić najpierw rzeczy samemu, czy może lecieć do końca i potem jeszcze raz powtórzyć wszystko od a do z?

Wiem, że każdy uczy się i utrwala sobie nowe rzeczy inaczej, jednak może na własnych przykładach będziecie w stanie pokazać mi jakieś nowe, ciekawe i efektywne ścieżki "zakodowywania" zdobytej wiedzy i umiejętności.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 17 kwietnia 2019 przez anm Użytkownik (780 p.)
Matematyka jak i programowanie to schemat postępowania, wiadomo, że każde zadanie w tej czy w tej dziedzinie wymaga innego podejścia, innych wzorów czy metod postępowania, tak jak i to, że każdy problem można rozwiązać na wiele sposobów, ile głów tyle pomysłów :D Zrozumienie matematyki nawet w podstawowym zakresie jest nie tylko kluczowe w zrozumieniu programowania (można sobie bez tego poradzić ale na pewno będzie trudniej) ale również w życiu.

Jeżeli chodzi naukę programowania to nie oglądaj tylko staraj się to zrozumieć - to dwie różne rzeczy. Ja proponowałbym po obejrzanym kursie spróbować zrobić przykład samemu oraz stworzyć coś podobnego.

Myślę, że każdy się z tym zgodzi, że najwięcej można nauczyć się poprzez pisanie swoich programów, stworzenie czegoś od A do Z. Program który stworzysz ma być rozwiązaniem jakiegoś problemu, jest to trudne żeby napisać go w taki sposób jaki chcemy ale efekt finalny wynagrodzi wszystkie cierpienia i irytacje związane z pisaniem. ;)
komentarz 17 kwietnia 2019 przez Armand444 Nowicjusz (170 p.)
Teraz odpalilem czwarty odcinek i to juz wogole czarna magia :D

Polecasz wobec tego jednak wrocic do podstaw matematyki na sam poczatek i sprobowac je ogarnac, czy moze po prostu metoda prob i bledow robic rozne programy po kazdym odcinku i starac sobie to w taki sposob utrwalac? Oczywiscie zachowujac przy tym analizowanie tego co sie robi i jak ma sie to zrobic.
komentarz 17 kwietnia 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

Polecasz wobec tego jednak wrocic do podstaw matematyki na sam poczatek i sprobowac je ogarnac,

Co przez to rozumiesz? Bo pidstawy to dodawanie, mnozenie i dzielenie jak dla mnie. Zreszta, nie wiel czy to problem z matma, czy moze samo podejscie do programowania. Bo normalnie dodajesz 2+2 i masz 4, a tu musisz przypusac te wartosci do jakis zmiennych i dopiero otrzymasz ten wynik. Nie jestem pewien co jest teraz wobu odcinkach, ale jezeli ich nie zrozumiales, to sobie pauzuj i lec powoli, albo staraj sie pisac program samemu i testowac jak dziala

komentarz 17 kwietnia 2019 przez anm Użytkownik (780 p.)
Dokładnie, musisz zrozumieć koncepcję programowania, tak jak wyżej, 2+2=4 to już jest wynik, a programując dajesz instrukcję dla komputera jak ma to policzyć.

Tutaj musisz być szczegółowy, precyzyjny. Prosty przykład: masz robota, 'niewtajemniczony' powiesz- jedź do przodu i skręć w prawo, a jako programista - obliczysz najpierw obwód koła, wprowadzisz dla komputera dokładną daną ile razy te koło ma się obrócić, kiedy robot ma się zatrzymać, musisz policzyć kąt o ile stopni ma się obrócić, jeśli policzysz zły kąt, zły obwód koła to już komputer tego nie skoryguje, wykona dokładnie to co ma w instrukcji.
+1 głos
odpowiedź 17 kwietnia 2019 przez Knayder Nałogowiec (37,640 p.)
Pisanie własnych programów. Staraj się wymyślać jakieś proste programy, a następnie próbować je zaprogramować. Jak czegoś nie wiesz, staraj się znaleźć informacje na internecie. Programista jest tak dobry, jak dobry jest w szukaniu informacji.
–1 głos
odpowiedź 17 kwietnia 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
Bo nie należy zaczynać budowy domu od dymu z komina.

Weź książkę Wirtha "Algorytmy+struktury danych=programy". Wydanie szóste z roku 2002. Da się ściągnąć w pdf ale trochę niewyraźnie jest skanowane. Lepiej wypożycz z biblioteki i sam skanuj książkę.
komentarz 18 kwietnia 2019 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
Proszę tylko nie to.... Skanowanie niszczy książkę, wypożyczysz książkę, która jest nie Twoja, tylko po to żeby ją zniszczyć. Poza tym to zwykła kradzież. Postawa godna pożałowania... Wypożycz książkę, przeczytaj oddaj w takim stanie, żeby służyła innym podobnym Tobie jeszcze 10lat, lub kup książkę, a jeżeli chcesz mieć wersję cyfrową to kup w formacie pdf/mobi/epub...
komentarz 18 kwietnia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
w jaki niby sposób skanowanie niszczy książkę?
komentarz 18 kwietnia 2019 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
Żeby zeskanować książkę musisz ją rozłożyć i docisnąć do skanera na każdej stronie. Klej i szwy nie wytrzymują tego zabiegu. Kilku zapalonych do skanowania "czytelników" i książkę trzeba kleić taśmą, bo strony wypadają.
komentarz 19 kwietnia 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)
@Szfierzak, takiego starego wydania książki możesz obecnie nie dostać. Poza tym życzę powodzenia w czytaniu innej bardzo trudnej książki, na co zejdzie rok dłużej albo w ogóle nie będzie można zrozumieć kodu. Miałem kolegę, który nie potrafił zrozumieć ani napisać ani jednej linii kodu. Postawił sobie natomiast za zadanie nauczenie assemblera. Są takie patologie. Oczywiście nic z tego mu nie wyszło. Zafascynował się komputerami a nie informatyką. Wkrótce zrozumiał swój błąd i załamał się widząc, że niczego się nie nauczy. Sprzedał dwa komputery.
komentarz 19 kwietnia 2019 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
Na popularnym portalu ogłoszeniowym znalazłem w 3 min, kwestia chęci. Jeżeli nie ta, to może być inna równie dobra. Co do poziomu trudności pozycji, to sam ją zaproponowałeś, no chyba, że proponowałeś tylko w celu ściągnięcia/zeskanowania, a nie w celu przeczytania. Jeżeli chodzi o czas, to owszem nie zajmie to tygodnia, bo nie jest to bestseller z fantastyki, mimo to nadal uważam, że nie jest to powód, żeby niszczyć książki czy okradać autora.
komentarz 19 kwietnia 2019 przez mrspock1 Mądrala (6,420 p.)

@Szfierzak,
W praktyce bardzo rzadko się zdarza że ludzie skanują książki, bo to trwa kilka razy dłużej od jej sfotografowania, więc jak zrobisz wyjątek to się nic nie stanie. Jakbyś chciał fotografować, to bez lampy błyskowej przy dobrym równomiernym oświetleniu. Potem trzeba zwiększyć kontrast i zrobić OCR programem abby fine reader. Książki się rozwalają nie tylko od skanowania. Jeszcze raz zaznaczam, że autor źle zatutułował swój wpis, więc dla początkującego polecam książkę w języku Pascal, bo na nauce C będzie sobie włosy z głowy wyrywał i dopiero po dłuższym czasie to zauważy. Nawet doświadczeni programiści dostają trudno wykrywalne błędy w języku C w czasie wykonania, podczas gdy w języku Pascal wyłapałby je w czasie kompilacji.

1
komentarz 19 kwietnia 2019 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Rok 2019, ludzie polecają Pascala na pierwszy język... Python, Java, C#, JS... pierwszy język ma pokazać możliwości programowania, a nie sprawiać, że tracisz czas na naukę języka, którego potem i tak nie użyjesz, bo poza specyficznymi zastosowaniami, język jest martwy...

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 158 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2016 w Offtop przez Tomasz Adamski Nowicjusz (120 p.)

92,588 zapytań

141,439 odpowiedzi

319,685 komentarzy

61,973 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...