• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ubuntu na virtualboxie?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
496 wizyt
pytanie zadane 21 lipca 2015 w Offtop przez Mati Gaduła (3,390 p.)
Witam, chcę zainstalować ubuntu, aby poznać inny system niż windows. Jakie jest lepsze rozwiązanie. Zainstalowac go obok windows czy też na virtualboxie?

Pytanie odnośnie virtualboxa:

1. Czy potem z odinstalowaniem nie ma problemu?

2. Uruchamia się system z poziomu windows tylko (chodzi mi czy podczas rozruchu komputera nie ma innego systemu niż jeden) Czy jak to jest? Trochę głupie pytanie nazwa mówi sama za siebie chyba hehe, ale kto pyta ten nie traci.

3. Czy warto?

3 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 21 lipca 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
VirtualBox jest tylko programem w systemie. Maszyna wirtualna nie ingeruje w system gospodarza, wszystko jest izolowane. Tak ogólnie to wszystkie pliki danego "komputera", z których korzysta VB, są zapisane w chyba jednym folderze, więc nie ma problemu z odinstalowaniem. Sądzę, że to dobry pomysł, można, nie ryzykując stracenia czegoś w prawdziwym systemie, sprawdzić inny. Ważne jest tylko to, aby twój komputer był mocny, aby udźwignąć maszynę wirtualną.
+1 głos
odpowiedź 21 lipca 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Na Virtualbox jednym kliknięciem usuwasz system :) bardzo proste i przyjemne :) Jeśli znasz tylko Windowsa to na początek polecam Virtualbox, bo czasem można coś spierniczyć. Potem sam stwierdzisz kiedy zainstalować już na osobnej partycji :)
komentarz 21 lipca 2015 przez Mati Gaduła (3,390 p.)
Hehe no właśnie o to chodzi, żeby czegoś nie spierniczyć. Dziś  próbowałem zainstalować ubuntu obok windowsa to sobie dysk niechcąco sformatowałem, na którym miałem wszystkie programy z nfts do ext4 i zrezygnowałem. Jeszcze wyczytałem, że mogą być potem problemy z usunięciem ubuntu, dlatego chyba na początek do testów skorzystam z virtualboxie.
komentarz 21 lipca 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
No z usuwaniem linuxa nie jest tak łatwo. Ja jednak polecam się odważyć :D Ehh, przypadkowy format dysku zawsze boli :/ zapewne utworzyłeś nową tablicę partycji, też tak miałem :(
komentarz 21 lipca 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
Usuwanie Linuksa składa się z dwóch etapów:

 - usunięcie partycji ext4 i swap z dysku fizycznego

 - usunięcie programu rozruchowego grub

Jeśli masz obok Windows7 to po prostu uruchamiasz instalator, potem opcja "napraw" i wybierasz wiersz poleceń - w którym wpisujesz "bootrec /fixmbr"

 

Niemniej jednak jeśli jesteś początkujący polecam zacząć od systemu wirtualnego w VB. Instalujesz tam system i jest git. Gdy chcesz spróbować czegoś nowego, a nie chcesz zepsuć sobie dotychczasowych ustawień, po prostu robisz klona dotychczasowego systemu virtualnego. Jeśli coś nie wyjdzie kasujesz jednego klona, robisz kolejnego i próbujesz testujesz jeszcze raz. Z utworzeniem kopii prawdziwej partycji byłoby trochę więcej zamieszania.
0 głosów
odpowiedź 21 lipca 2015 przez Eimens Maniak (69,240 p.)

1. Nie na ma, czynność zajmuje 3 sekundy :) zaznacz--> usuń

2. Podczas rozruchu masz opcję do wybrania :)

3. Warto, najlepiej to wlaśnie robić na virtualboxie :)

 

Ps. pamiętaj żeby w biosie była włączona opcja virtualizacji :)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 590 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 721 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 286 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2023 w Systemy operacyjne, programy przez tomek3343 Początkujący (260 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...