• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

inspiracja a kradzież

Object Storage Arubacloud
+7 głosów
387 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2019 w Offtop przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)
zmienione kategorie 22 marca 2019 przez criss
Witam, znalazłem pewną stronę w internecie, jest kilka podobnych tego typu, jest to bowiem strona do wystawiania ofert sprzedaży (rzeczy nie materialnych) i ma kilka fajnych funkcji.

Jeśli ja napiszę strone od podstaw nie kopiując żadnego fragmentu kodu  która będzie wyglądać bardzo podobnie (bardzo podobne umieszczenie navbaru i wyświetlanie ofert) tylko z własnymi funkcjami bardziej rozbudowanymi, to będzie to już kradzież lub moge mieć przez to problemy?
komentarz 22 marca 2019 przez PolYGlok Pasjonat (19,450 p.)
Też jestem ciekawy Twojego pytania.

Skad Ci przyszło takie coś do głowy, masz jakieś źródła że takie coś istniej? Ktoś kogoś karał za podobny layout na stronie? Czy czegoś nie wiem? Niech ktoś mnie poprawi jak miało takie coś miejsce.
komentarz 22 marca 2019 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
ciekawe pytanie +1
komentarz 23 marca 2019 przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)
Po prostu naszła mnie myśl, jest dość popularna strona gdzie nie ma żadnej podobnej do niej, ale jest zaniedbana gdzie została raz wstawiona i brak aktualizacji oraz jakiejkolwiek formy kontaktu, użytkownicy jej robią różne rzeczy w celu obejścia i rozszerzenia możliwości, postanowiłem napisać coś podobnego, wyglądem i funkcjami oraz celem, tylko z większą masą możliwości, odnowioną - całą postawioną od zera z chęcią jej rozwijania, grafiki są moje oryginalne, kod też pomijając komponenty na licencji MIT itd.

Dla mnie to jest zdrowa konkurencja, wprowadzić coś lepszego nie kopiując nic z "oryginału", użytkownicy sami zadecydują.

Lecz nie mam pojęcia jak to wygląda względem prawa, kradzież pomysłu? Funkcji? Patentu? Czy osoba z serwisu już stojącego nie będzie się mściła stosując sie do mniej fajnych praktyk itd.

Problemem jest to że jestem gościem piszącym w Node, a strone stawiam w PHP ze względu na to że MongoDB się dopiero zaczynam uczyć, a MySQL mam dobrze ogarnięte, chociaż się bardzo boje o bezpieczeństwo, to jednak chce umożliwić użytkownikom coś o podobnym działaniu, tylko lepszego.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 22 marca 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Nie jestem prawnikiem, ale moim zdaniem jeśli zrobisz łudząco podobną szatę graficzną to może to być uznane za plagiat, niezależnie od tego co jest w kodzie.

Ale abstrahując od tego, to powiedz mi po co chcesz robić stronę tak podobną do jakieś obecnej? To złe podejście... ta strona może mieć już wyrobioną renomę, być rozpoznawalna wśród użytkowników i robiąc prawie identyczną tylko możesz sobie zaszkodzić. Wedlug mnie znacznie lepiej jest zrobić coś nowego, coś wyróżniającego się itp.

Jeśli nie jesteś mocny z grafiki, to spokojnie, wystarzczy po prostu poszukać jakiegoś grafika i niech Ci zaprojektuje makiety na cały portal, a Ty sobie to okodujesz już w css/html. Moim zdaniem to znacznie lepsze niż usilnie próbowanie naśladować. No i też może być tańsze... Jeśli nie jesteś mocny w grafice to może okazać się, że zaprojektowanie layoutu i pomysłu na to zajmie Ci miesiąc... to lepiej już zapłacić parę stówek grafikowy który zrobi Ci to i szybciej i pewnie lepiej,a  Ty w tym czasie rób sobie np. API czy cały szkielet aplikacji itp.
komentarz 22 marca 2019 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

Nie jestem prawnikiem, ale moim zdaniem jeśli zrobisz łudząco podobną szatę graficzną to może to być uznane za plagiat, niezależnie od tego co jest w kodzie.
 

I tu nie bylbym taki pewien, patrzac na portale typu ebay-kleine anzeige, allegro, OLX (nie wiem, jak to sie teraz nazywa w polsce) to ich szata graficzna jest ludzaco podobna, a roznia sie raczej paroma funkcjami i kolorystyka. Mysle, ze taki ogolny design, jak menu itd nie moga zostac uznane za plagiat, al np. autorskie tla itd, juz tak, bo teoretycznie kupila je na wylacznosc od danego autora. 

Ale abstrahując od tego, to powiedz mi po co chcesz robić stronę tak podobną do jakieś obecnej? 

Bo ludzie boja sie probowac czegos nowego, co jest teoretycznie smutne i zle, bo przez to powstaje wiele portali o tym samym przeznaczeniu a o ich znaczeniu swiadczy reklama i srodki ktore sie wlozy w projekt + obsluga jezykow itd. 

komentarz 22 marca 2019 przez lateM Pasjonat (17,660 p.)

Hmm, większość stron jest nudna bo ich design jest powtarzalny, ale takie praktyki pozytywnie wpływają na UX aplikacji - co zyskasz na przykład przenosząc koszyk w sklepie internetowym w inne miejsce niż to - w którym spodziewa się go użytkownik? Twój sklep będzie może bardziej cool (jeśli faktycznie wpadniesz na jakiś fajny pomysł), ale jakiś odsetek klientów odpadnie bo nie będzie im się chciało szukać koszyka - u konkurencji jest na swoim miejscu (a ceny te same). Myślę, że warto się inspirować takimi "ogólnymi" schematami (jak: komunikator w prawym dolnym rogu / scroll to top w prawym - dolnym / nawigacja u góry itp.). Co innego odwzorowywać daną stronę 1:1 sekcja po sekcji. To już chamstwo sad

Podobne pytania

–2 głosów
0 odpowiedzi 232 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2019 w Bezpieczeństwo, hacking przez kamilka9719 Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 452 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2019 w Bezpieczeństwo, hacking przez libertymatters Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 204 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2017 w HTML i CSS przez TheFunny Gaduła (3,420 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...