• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Hermetyzacja

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,254 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Teslum_369 Gaduła (4,190 p.)

Witam, 

Powtarzam sobie notatki szkolne z programowania obiektowego (PHP)  i natknąłem się na definicję Hermetyzcja

Mam ją wytłumaczoną tak:

Hermetyzacja to ogólna koncepcja projektowania obiektowego polegająca na ukryciu przed programistą części klasy,  wydzieleniu jej niezbędnych elementów (etykiet public,  protect,  private) 

Nie wiem czy dobrze zaskoczyła mi ta definicja. Na internecie znalazłem bardzo podobne. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć własnymi słowami lub pokazać na przykładzie? (Przykład byłby dla mnie najlepszy) 

Nie jest to żadne zadanie domowe czy coś w ten deseń. Chciałbym zrozumieć tę definicję,  abym pamiętał ją przez długi czas.  Służy to tylko rozwoju mojemu, ale również innych. 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!  laugh

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 10 marca 2019 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
wybrane 10 marca 2019 przez Teslum_369
 
Najlepsza

Celem hermetyzacji jest lepsza organizacja kodu głównie pod względem ograniczenia dostępu do części czegoś. Np. w przypadku gdy okazuje się, że pola jakiejś klasy zmieniają się w nieporządany sposób, to gdy takie pole jest oznaczone jako private możemy ograniczyć nasze pole poszukiwań kodu który wykonuje takie zmiany do metod tej klasy. W przypadku gdy takie pole jest public, to zmieniać je może każdy kod pracujący na obiektach tej klasy. Z tego samego powodu zmienne globalne są tak silnie niezalecane - bo nimi może manipulować absolutnie cokolwiek w ramach całego programu.

Warto zauważyć, że pojęcie hermetyzacji nie musi się ograniczać tylko do klas i obiektowości. Np. w języku C++ lub C gdy mamy funkcje w pliku źródłowym (*.cpp) oznaczoną jako static, możemy być pewni, że korzysta z niej tylko kod w tej jednostce translacji (w uproszczeniu: w tym pliku źródłowym).

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 886 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2021 w Python przez Patryk01 Obywatel (1,270 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 199 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2018 w Java przez Ohnne Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 254 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2017 w C i C++ przez John Doe Obywatel (1,720 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...