• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Własny system CMS z modułami/pluginami i systemem szablonów.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
233 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2019 w PHP przez Rocket Gaduła (3,030 p.)
edycja 20 lutego 2019 przez Rocket

Cześć. Piszę od jakiegoś czasu CMS'a, (php i mysql, bootstrap) aktualnie jeszcze bez żadnego frameworka PHP'a ale zastanawiam się nad pójściem w Laravel'a.
Zależy mi na łatwości budowania i późniejszego rozwijania mojego CMS'a, ale jakoś nie mogę się ostatecznie przekonać że warto zainwestować w FW czas.

 

  • Potrzebuję stworzyć coś na zasadzie modułów/pluginów, aby łatwo dodawać zbudowane już wcześniej funkcjonalności w nowych wdrożeniach CMS'a, oraz system szablonów - myślałem o Blade lub Twigu.

Chciałbym aby samo dodanie/instalacja modułu, ograniczała się do uploadu folderu z plikami na ftp w konkretną lokalizację np. /moduly/ i np. dodaniu jego ścieżki do bazy. Więc zależy mi aby wszystko było dla użytkownika szybkie i proste.

 

  • Co do systemu szablonów, to chciałbym dać użytkownikom możliwość łatwej zmiany szaty graficznej bez konieczności edycji jakichkolwiek plików. Czytałem już trochę o w/w silnikach, ale nie wiem czy są mi rzeczywiście potrzebne - wiele razy można się spotkać z opinią że silniki szablonów nie są potrzebne ponieważ "przecież masz PHP".

 

Moje pytanie brzmi, czy wymienione przeze mnie rozwiązania pomogą mi w stworzeniu wymienionych przeze mnie funkcjonalności, czy będzie to podobna droga jak ta którą muszę przebyć pisząc te rozwiązania na samym PHP? CMS nie będzie mocno zaawansowany, pod proste strony, dlatego ciągle rozważam naukę przytoczonych framworków, zastanawiam się czy może lepiej nie tracić czasu na ich poznanie oraz ich funkcji, lecz napisać takie funkcjonalności w czystym PHP (ew. +JS)?

 

Czekam na wasze doświadczenia i opinie.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 20 lutego 2019 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Cześć. winkNapiszę trochę jak widzę Twój projekt i jak idea ma się do rzeczywistości. Zrobisz z tym oczywiście co będziesz chciał.

Niekorzystanie z frameworka dziś niestety niesie za sobą pewne niezbyt dobre konsekwencje. Frameworki rozwiązują pewien ogół problemów generycznych dla aplikacji tworzonych w danym języku. Dzięki nim zautomatyzowane masz rozwiązywanie problemów z:

  • Połączeniami i obsługą bazy danych (doctrine, Eloquent)
  • Obsługę formularzy
  • Komunikację i opakowanie http
  • Routing
  • Zależności obiektów w projekcie
  • Security 

...i wiele innych. Warto zauważyć że odrzucając to napotkasz wiele problemów, które zostały już rozwiązane i pokryte testami. Im szybciej zaczniesz korzystać z Larvy, lub Symfony tym lepiej dla Ciebie.

Drugi temat to Twój projekt. CMS to wbrew pozorom trudne zadanie. W obliczu obecnych rozwiązań jest bardzo mała szansa że zrobisz coś konkurencyjnego, a już na pewno bez fw.wink​​​

2
komentarz 20 lutego 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
chyba każdy przechodzi ten etap "zrobię wlasny CMS" :) i dobrze, bo to może dużo nauczyć ale tak jak piszesz, raczej jedna osoba nie zrobi konkurencji na rynku... ale warto spróbować takiego projektu w ramach nauki :)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 74 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2020 w PHP przez Bakkit Dyskutant (7,600 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 479 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2019 w PHP przez Grzegorz Mikina Dyskutant (8,060 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 918 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2016 w PHP przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...