• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

RxJS vs Promises - co sądzicie? (dyskusja) [ankieta]

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
375 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2019 w JavaScript przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Cześć,

wpadł mi pomysł aby co jakiś czas stworzyć na forum nie tyle post w formie Q&A co bardziej poddać temat pod dyskusję i wymianę poglądów... Dzisiaj chciałem rzucić na weekend jakimś luźniejszym tematem, czyli co sądzicie o RxJS vs Promises, które rozwiązania preferujecie w projektach produkcyjnych, co Was skłania do danego wyboru, co Wam sprawia ewentualnie największe trudności, jak Wam się testuje rxjs jeśli z niego korzystanie itp.?

Na początek mogę dać całkiem ciekawy artykuł omawiający ten temat: https://itnext.io/javascript-promises-vs-rxjs-observables-de5309583ca2

Ja osobiście jestem wielkim zwolennikiem rxjs i bardzo przyjemnie mi się z tym pracuje, szczególnie w aplikacjach, gdzie jest dość częsta wymiana danych z API. Ostatnio miałem okazję też nieco bardziej wdrożyć się w temat server sent event i w połączeniu z rxjs na froncie moim zdaniem jest to super sprawa, bardzo przyjemnie można ograć doładowywanie stanu dla frontu itp. Tym bardziej, że patrząc na rozwój świata JS to reactive style jest też zauważony w TC39, obecnie Observable jest w stage 1 ale mam nadzieję, że z czasem będzie skakać wyżej... np. w Javie już mocno wdrażany jest reactive style, głównie mówię tu o frameworku Spring 5 Webflux co daje bardzo ciekawe możliwości...

A co Wy o tym sądzicie, jakie rozwiązania preferujecie?
Możliwe odpowiedzi:
rxjs (0 głosów)
promises (3 głosów, 75%)
inne (1 głos, 25%)
komentarz 11 stycznia 2019 przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
Wybrałem promises, mimo że ostatnio dużo piszę w Angularze, a może i właśnie dlatego XD Muszę kiedyś bardziej ogarnąć rxjs, może stanie się bardziej przyjemny…
1
komentarz 11 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
wiesz co, ja szczerze mówiąc też do rxjs przekonałem się właśnie przy Angular... I naprawdę bardzo mi się spodobała ta filozofia, a jak jeszcze dorzucisz to na back-endzie to w ogóle fajnie się robi :)

Co nie oznacza oczywiście, że Promisy są be, złe i w ogóle... na przykład niezbyt by mi się chciało podciągać rxjs do obsługi jakieś pojedynczej stronki z 1-2 formami itp. ale już w aplikacjach, gdzie tych komponentów jest kilkadziesiąt czy kilkaset i wiele z nich ze sobą "gada" to reactive style jest naprawdę fajny...
1
komentarz 11 stycznia 2019 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Podrzucam linka z przydatnymi informacjami o RxJS w Angular (jest tam m.in. porównanie Promise z Observable): http://www.angular.love/2018/07/04/rxjs-w-angular-co-wypada-wiedziec/

komentarz 11 stycznia 2019 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
ja tylko dodam, że cały blog angular.love jest naprawdę fajny i konkretnie opisuje różne aspekty Angulara i polecam go każdemu, kto pisze w tym frameworku.
1
komentarz 12 stycznia 2019 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Czy, że rxJS to właściwie całe środowisko można rzec powiedzieć, gdy Promise spełnia tylko parę funkcjonalności.

Ja skierowałem swoje kroki w stronę async/await. gdyż:

- Kod jest praktycznie czysty, nie ma then do then.

- Wygląda jak kod synchroniczny a jest tak naprawdę asynchroniczny

- Świetnie się nadaje do zadań CC (Command Center), gdzie na wielu wątkach operujemy.

- Wadą jest cieżko implementowalne wyjście wyżej z danej klasy,

- Nie radzi za bardzo z dodatkiem promisów (Mamy klasy która jest await, a w środku jest promise).

-Dość mało przykładów bardziej zawansowanego użycia.

-Młoda technologia jeszcze ma szlaki nie przetarte.
komentarz 12 stycznia 2019 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Ciekawy wątek, daje +1 i przyglądam się dyskusji.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 335 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2020 w JavaScript przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 305 wizyt
pytanie zadane 4 października 2019 w JavaScript przez daniel1806 Obywatel (1,780 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 118 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2019 w Nasze projekty przez Paweł Antyporowicz Stary wyjadacz (11,470 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...