• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Powtarzanie danego elementu / kontenera na różnych podstronach

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,097 wizyt
pytanie zadane 14 lipca 2015 w PHP przez Dronojad Obywatel (1,980 p.)
Witam forumowiczów. Tworzę małą stronę internetową, mam już zrobioną całą stronę główną i zabieram się za tworzenie podstron. Niestety problemem jest to, że nie znam języka PHP a chciałbym aby na każdej z podstron znajdowało się menu (takie samo jak na stronie głównej). Szukam w miarę prostego sposobu na stworzenie podstron z podpiętym menu w PHP (chyba że można to zrobić jakoś inaczej). Czy jeśli po wykonaniu takich podstron będę chciał przykładowo zmienić kolor menu to wykona się to od razu dla każdej z podstron?

Pozdrawiam.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 14 lipca 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
wybrane 14 lipca 2015 przez Dronojad
 
Najlepsza

Właściwie są dwie najprostsze wg mnie opcje. Jedna jest taka że tworzysz menu w osobnym pliku php i na każdej podstonie dołączasz go (include lub require). Polega to po prostu na tym że podczas wykonywania kodu strony przez serwer, kod z dołączonego pliku zostanie jakby wklejony do właściwego pliku. Czyli menu będzie na każdej podstronie na której wkleisz dołączenie pliku i wtedy gdy zmienisz coś raz tylko w tym pliku to rzecz jasna że zmieni się wszędzie.

Druga opcja zależy trochę od budowy strony i ilość podstron. Bo możesz stworzyć wszystkie podstrony w jednym pliku i wtedy cały szkielet strony będzie stworzony tylko raz a podmieniała będzie się tylko zawartość w zależności od linku. Można osiągnąć to używając metody GET czyli przekazywania danych w adresie. Masz wtedy np. taki link

mojastrona.pl/index.php?strona=omnie
mojastrona.pl/index.php?strona=kontakt

I w skrypcie PHP odczytasz wartość tej zmiennej w tablicy $_GET o tak

$strona=$_GET['strona'];
if($strona=='omnie')
{
//zawartość strony o mnie
}
else
if($strona=='kontakt')
{
//zawartość strony kontakt
}

To sprawdzi się tylko w przypadku gdy dane podstrony mają w jednym miejscu mieć inną treść. Jeśli miałbyś w tych ifach generować całe podstrony to jest to bez sensu i wtedy lepiej raczej zrobić na osobnych plikach.

Tyle, mam nadzieję że trochę wyjaśniłem ;)

komentarz 16 lipca 2015 przez Dronojad Obywatel (1,980 p.)
Mam jeszcze do Ciebie pytanie. Jeżeli chciałbym zastosować instrukcję include lub require w PHP to wszystkie dokumenty muszą być w formacie .php? Aktualnie mam wszystko w .html.

I czy jest możliwość przekonwertowania html'a na php? Mam całą główną stronę w html, chciałbym zrobić podstrony ale bez zbędnego powtarzania kodu (menu, navigation, topbar, fooder itd).
komentarz 16 lipca 2015 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
Zmieniasz rozszerzenie z .html na .php.
komentarz 16 lipca 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Tylko strona, na której używasz jakiejś funkcji php musi być w .php. Strony, które includujesz i które to nie używają funkcji PHP - mogą być w .html, .txt, a nawet nie mieć rozszerzenia.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 128 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,554 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 989 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2015 w JavaScript przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

92,579 zapytań

141,427 odpowiedzi

319,654 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...