• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wolniejsze uruchamianie komputera (Dysk SSD)

Object Storage Arubacloud
+1 głos
341 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Dawid_Predecki Obywatel (1,610 p.)
Cześć!

Od kilku dni mam pewien problem z uruchamianiem komputera. Mianowicie drastycznie spadła prędkość uruchamiania. System postawiony na dysku SSD na złączu M.2 NVMe. Dysk zakupiony we wrześniu i do niedawna cały komp wstawał w jakieś 11 do 13 sekund max, a teraz czekam grubo ponad 20 a czasem nawet ponad 30 sekund. Czy ktoś ma jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje? Od dłuższego czasu nie instalowałem nic specjalnego ani nie grzebałem w biosie ani w systemie.

Płyta główna: MSI B250M MORTAR

Dysk SSD: Corsair MP500 120GB

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 9 grudnia 2018 przez Kaktus_2225 Użytkownik (630 p.)
edycja 9 grudnia 2018 przez Kaktus_2225
  1. musisz sprawdzić w w aplikacjach uruchamianych na starcie pc (w winie 10 jest to jako zakładka w menadżerze zadań) i wyłączyć to co nie jest ci [potrzebna aby się uruchamiało na starcie
  2. Po prostu sformatuj sobie system lub przywróć do ustawień fabrycznych lub skorzystaj z punktu przywracania

jeszcze możesz bardziej opisać problem bo nie zawarłeś ważnych informacji np: ile masz dysków (jakie), jaki system operacyjny itp

komentarz 9 grudnia 2018 przez Kaktus_2225 Użytkownik (630 p.)

Strzałkami zaznaczyłem rzeczy na która trzeba zwrócić uwagę

komentarz 9 grudnia 2018 przez Kaktus_2225 Użytkownik (630 p.)
i w razie potrzeby zaznaczasz i klikasz wyłącz
komentarz 9 grudnia 2018 przez Dawid_Predecki Obywatel (1,610 p.)
Przy starcie uruchamia się TYLKO f.lux i nic więcej. Ustawiłem rozruch bez interfejsu GUI, wyłączyłem zbędne usługi, wszystko co było nie potrzebne zostało z systemu wyrzucone. Format robiłem w połowie września i nie wydaje mi się żeby był potrzebny kolejny bo miejsca na dysku mam dużo i raczej ostrożnie dobieram aplikacje, które instaluję. W BIOSie ustawiony FAST BOOT i wszystkie nie potrzebne rzeczy wyłączone.

Co do dysków to poza SSD mam jeszcze HDD WD BLUE 1 TB na którym trzymam gry, programy i resztę swoich danych. Na SSD jest tylko system (Win 10 Home) i ewentualnie Premiere Pro ale on był już tam od dawna więc wątpie żeby to był problem.

PS. Ostatnio system wymusił aktualizację do April Update (miałem wersję wcześniejszą). To może być przyczyną?
komentarz 9 grudnia 2018 przez Kaktus_2225 Użytkownik (630 p.)

To raczej nie przez April update bo sam tak samo miałem i mi działa dobrze 

możesz spróbować wyłączyć TRIM w cmd (wpisać fsutil behavior query disabledeletenotify) może pomóc.

możesz spróbować z defragmentować hdd (raczej to nic nie pomoże ale może coś zmieni) 

a jeżeli to nie pomoże to sformatuj system na pendrajwie utwór sobie nośnik instalacyjny w Media Creator Tool ja to robiłem kuzynowi 2 tygodnie temu na SSD i zajęło to tylko 18 min a to raczej na pewno pomoże (hyba że: defragmentowałeś SSD i go zniszczyłeś lub go zaardzo urzywałeś lub jest przestarzały)

Ale zacznij od pierwszego

komentarz 9 grudnia 2018 przez Dawid_Predecki Obywatel (1,610 p.)
Nie no bez przesady SSD nie defragmentowałem. HDD jak sprawdzałem to nawet pofragmentowany nie jest :D Spróbuję jeszcze wyłączyć TRIM a jak to nie pomoże to format. Mam jeszcze pytanie, czy 8 nie ma problemu z SSD? Bo ogólnie to chciałem zainstalować 7 bo 10 mnie już po prostu niszczy psychicznie, ale 7 miała problem żeby ją zainstalować na SSD i myślałem żeby jak już będę musiał robić format to zainstaluję sobie 8.
komentarz 9 grudnia 2018 przez Kaktus_2225 Użytkownik (630 p.)

na spokojnie win 8 i 7 pójdą na SSD ale jeszcze możesz spróbować w zarządzaniu dyskami coś zrobić bo może tam coś jest nie tak (prawym na windowsa aby włączyć)

komentarz 9 grudnia 2018 przez Dawid_Predecki Obywatel (1,610 p.)
Będę jeszcze kombinował, jeśli nic nie zadziała to format i tyle. Dzięki za pomoc! ;)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 831 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 275 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2019 w Sprzęt komputerowy przez Krevecia Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 327 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...