• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

najmniejsza liczba wierzchołków

Object Storage Arubacloud
0 głosów
337 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2018 w Algorytmy przez Kuba321 Użytkownik (730 p.)
Witam,

mam problem grafowy: Dany jest graf skierowany. W ilu najmniej wierzchołkach trzeba rozpocząć przeszukiwanie grafu, by odwiedzić cały graf? Wydaje mi się, że "śmierdzi" to silnie spójnymi składowymi - dla grafu nieskierowanego szukana liczba byłaby po prostu liczbą spójnych składowych, ale w grafie nieskierowanym... tu zaczynają się dla mnie schodki. Proszę o pomoc - jakieś sugestie, albo sposób.

Pozdrawiam

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 18 listopada 2018 przez vector Dyskutant (9,200 p.)
wybrane 21 listopada 2018 przez Kuba321
 
Najlepsza
W grafie nieskierowanym jest to liczba spójnych składowych.

W grafie skierowanym jest to liczba wierzchołków z stopniem wejściowym równym 0 w grafie G(V, E). Gdzie V := {silnie spójne składowe oryginalnego grafu} (u, v) należy do E wtw istnieją dwa wierzchołki x, y takie że x należy do u, y należy do v oraz istnieje krawędź z x do y.
komentarz 18 listopada 2018 przez Kuba321 Użytkownik (730 p.)
Więc mam kolejne pytanie - stopień wejściowy ma coś wspólnego z silnie spójnymi składowymi? (tak się dopytuję, bo nadal mi się wydaje, że mój problem ma coś wspólnego z nimi)
komentarz 18 listopada 2018 przez vector Dyskutant (9,200 p.)
Tak masz rację, zapomniałem napisać w jakim grafie trzeba szukać tych wierzchołków o stopniu 0.
komentarz 18 listopada 2018 przez Kuba321 Użytkownik (730 p.)

Czyli w silnie spójnych składowych mam szukać tych wierzchołków? A jeżeli żadnego nie znajdę odp to 1?

komentarz 18 listopada 2018 przez vector Dyskutant (9,200 p.)

Czyli w silnie spójnych składowych mam szukać tych wierzchołków?

W grafie silnie spójnych składowych oryginalnego grafu.

A jeżeli żadnego nie znajdę odp to 1?

Tak, ponieważ jeżeli w grafie silnie spójnych składowych nie istnieje wierzchołek o stopniu 0 to oryginalny graf posiada 0 wierzchołków, więc odp to 1. Dzieje się tak, ponieważ graf silnie spójnych składowych jest skierowanym grafem acyklicznym.

komentarz 18 listopada 2018 przez Kuba321 Użytkownik (730 p.)
Jest na to jakiś szybszy sposób, czy można tak po prostu przeszukiwać i obliczać?
komentarz 18 listopada 2018 przez vector Dyskutant (9,200 p.)
Nie wiem czy rozumiem pytanie.

Jeżeli chodzi Ci o złożoność obliczeniową to nie ponieważ algorytm jest liniowy od wejścia.

Jeżeli pytasz czy istnieje jakiś algorytm online tego problemu to nie wiem.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 350 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2023 w Algorytmy przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 291 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 253 wizyt
pytanie zadane 29 października 2022 w Algorytmy przez Latarnik Użytkownik (650 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...