• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

nieznany format pliku XVNAW

Object Storage Arubacloud
0 głosów
124 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2018 w Systemy operacyjne, programy przez hydro_kg Nowicjusz (150 p.)
Witam. Jestem tu nowy i nie za bardzo wiem jak się tu poruszać. Tak na szybko opiszę swój problem. Jestem szczęśliwym ojcem maluszka, narobiłem zdjęć, filmików i jak to bywa z komputerami padł mi system. Oczywiście wszystkie zebrane trofea miałem na dysku. Po przeinstalowaniu systemu dosłownie każdy stary plik zamienił się na format XVNAW Nie mam pojęcia co to jest, jak to otworzyć i czy jest szansa odzyskać moją kolekcję. Nigdzie nie znalazłem podobnego problemu, Więc zwracam się do Was dobrzy ludzie o pomoc

Pozdrawiam

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 listopada 2018 przez Benek Szeryf (91,110 p.)

Co to znaczy, że przeinstalowałeś system? Zrobiłeś formatowanie partycji z systemem, czy coś innego? Czy pliki trzymałeś na tej samej partycji, na której masz zainstalowany system, czy na osobnej? Dlaczego w ogóle przeinstalowałeś system?

Według tego wpisu Twój system został zainfekowany, a każdy plik został zaszyfrowany. Jest napisane, że można usunąć to oprogramowanie i przywrócić system do użytku:

The only way you can get your files is by removing this threat completely from your system. Later you can recover your data by using a data recovery software. Go through below steps to delete .XVNAW file virus completely from your system.

Nie dam Ci jednak gwarancji, że to zadziała i nie zrobi jeszcze większego spustoszenia. Autor wpisu sugeruje, by pobrać program spyhunter. Najlepiej zrobić to z oficjalnej strony programu, a nie za pomocą linka, który podaje. Dobrze byłoby poczytać na ten temat coś więcej, zwłaszcza na forach. Ja tego programu nie znam, a na tym forum pojawiają się sprzeczne opinie. Niektórzy go odradzają.

Na koniec dam Ci radę. Staraj się świadomie korzystać z technologii. Oczywiście możesz stwierdzić, że nie znasz się na informatyce i Ci to nie potrzebne. Nie musisz znać tematu szczegółowo, ale technologie są coraz bardziej powszechne i ten trend się nie zmieni. Korzystanie z Internetu, bankowości, czy bezpieczeństwo danych w Smartfonie dotyczy każdego. Warto więc np. robić kopie (backupy) ważnych plików na osobne nośniki. To nie wymaga magistra informatyki, a ratuje często skórę.

komentarz 15 listopada 2018 przez hydro_kg Nowicjusz (150 p.)
Witam. Zmienilem system z win 10 na 7. I wtedy zakodowaly sie wszystkie stare pliki. Byly one oczywiscie na innch partycjach. Z tego co widze to nie tylko zdjecia, ale wszystkie programy, piosenki itd. Spyhuntera uzywam od kilku lat, niestety nic nie pomogl. Jestem zalamany...
0 głosów
odpowiedź 18 listopada 2018 przez ciemna_strona_klamki Gaduła (4,360 p.)
Spyhuntera wywal. Prowadzą spam kampanie na całym świecie. Objawia się to fałszywymi stronami o tematyce bezpieczeństwa w których artykuły pisane są pod silniki wyszukiwania i tłumaczone maszynowo pod odbiorców.

Wystarczy wpisać w Google "xvnaw wirus" i na pierwszej stronie wyszukiwania tylko jeden rekord prowadzi do wiarygodnej strony (Trend Micro) opisującej to zagrożenie. Reszta to śmieci zmuszające do pobrania Spyhuntera czy ReImage.

Na dzień dzisiejszy dane są nie do odzyskania. Możesz sprawdzać co jakiś czas czy nie pojawił się deszyfrator na stronie

https://www.nomoreransom.org/pl/index.html

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 148 wizyt
pytanie zadane 5 września 2019 w Systemy operacyjne, programy przez uMAXa Gaduła (4,290 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 389 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 193 wizyt

92,620 zapytań

141,471 odpowiedzi

319,794 komentarzy

62,002 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...