• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie odnośnie WinAPI

Object Storage Arubacloud
0 głosów
290 wizyt
pytanie zadane 5 listopada 2018 w C i C++ przez Slegnawierzchowcu Użytkownik (860 p.)
Naszła mnie taka głębsza rozkina, nie programowałem okienkowych aplikacji jeszcze a już mi coś nie daje spokoju.

 

Jeżeli w "konsolowym" programie mam maina, no to umieszczam tam np. moje funkcje które działają jak uchwyt do innych okien.

A jak to wygląda w okienkowym programie? bo jeśli dobrze rozumiem, to tam każdy tekst, każdy button jest jakby na osobnej zakładce. Więc gdzie umieścić uchwyt do innej aplikacji?

 

I drugie pytanie, P. Mirosław Zelent w swoim kursie pokazuje jak stworzyć prosty notatnik, programuje on w WinApi? czy Qt? a może jeszcze w innej bibliotece?
Jak rozpoznać, czy to kod WinApi czy inny?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 5 listopada 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Mirosław zelent nie programuje w Qt anie w WinApi tylko w Borland Builder 6.
komentarz 5 listopada 2018 przez Slegnawierzchowcu Użytkownik (860 p.)
To znaczy, że cała pisana składnia się zmieni jeśli będę chciał się przerzucić później na WinApi?

I w którym miejscu przeważnie dodaje się ten uchwyt?
komentarz 5 listopada 2018 przez Slegnawierzchowcu Użytkownik (860 p.)
Jak piszę w konsoli program, to uchwyt daje do maina i wszystko działa jak należy, zastanawia mnie, jak to wygląda od strony okienek, przecież tam nie ma głównego maina chyba, co nie?
komentarz 5 listopada 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Składnia się nie zmieni. Język jest ten sam. Jedyne co się zmieni to biblioteki, ich użycie i możliwości. Jeśli chodzi o programy okienkowe, to nie wiem czym jest uchwyt, ale jeśli mainem, to tak. Taki main w programach okienkowych jest.

Program to m.in jest seria instrukcji, które są przez system ładowane do pamięci. Pamięć ma adresy. Dla urposzcznia 0,1,2,3,4,5... Nasz program może zajmować np. 567 adresów, ale gdzieś ten program wśród wszystkich danych i instrukcji musi się zacząć, bo jak komputer przeczyta sobie "Hello World", to to nie będzie poprawną instrukcja i coś się sypnie. Dlatego jest main. Jest to punkt wejścia, czyli adres od którego rozpoczyna się działanie programu.
1
komentarz 5 listopada 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Jeśli chodzi o programy okienkowe, to nie wiem czym jest uchwyt

Widać, że nigdy nie rzeźbiłeś okienek w WinAPI :) W WinAPI masz uchwyty do wszystkiego co systemowe - uchwyty do okien, kontekstu, pędzli, ikon, bitmap itd.

komentarz 5 listopada 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Oh, chodzi o HANDLE.. Dziękuję za wyjaśnienie.
komentarz 6 listopada 2018 przez Slegnawierzchowcu Użytkownik (860 p.)
Czyli winApi, qt, borland roznia sie tylko innymi funcjami, tak? Np. Do otwieranie pliku rozne funkcje sa w tych bibliotekach? I tak sie zatanawiam jak to jest z tym uchwytem w okienku.. powiedzmy robie 3 przyciski I w kazdym przycisku jak klikne dwa razy na niego to musze w tej funkcji kroea mi sir pokaze na ekranie dodac kod ktory pobiera uchwyt tak? Nie ma czegos takiego jak glowny main jak to w konsoli I tam wklepuje funkcje itp. Musze kazdy element osobno kodowac? Dobrze zrozumialem? Jesli sa bledy to przepraszam, z telefonu na szybko pisalem.
komentarz 6 listopada 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Czyli winApi, qt, borland roznia sie tylko innymi funcjami, tak?

Nie tylko. WinAPI to (systemowa) biblioteka dla języka C, a Qt czy VCL to obiektowe biblioteki dla C++ (no, może ta druga mniej, bo napisana została w Delphi). Ta różnica powoduje, że struktura programu wygląda inaczej (choć w obu przypadkach masz do czynienia z programowaniem zdarzeniowym).

 

(...) to musze w tej funkcji kroea mi sir pokaze na ekranie dodac kod ktory pobiera uchwyt tak?

Zgaduje, że chodzi Ci o C++ Builder. W VCL-u nie ma uchwytów, są klasy/obiekty i wskaźniki na nie.

 

Musze kazdy element osobno kodowac?

Nie musisz. Możesz obsługę zdarzenia podpiąć pod kilka zdarzeń.

komentarz 7 listopada 2018 przez Slegnawierzchowcu Użytkownik (860 p.)
Rozjasnilo mi to spojrzenie na mój problem, dziekuje za wszystkie odpowiedzi :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 174 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2020 w C i C++ przez Eriss69 Gaduła (4,470 p.)
–1 głos
0 odpowiedzi 83 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2020 w C i C++ przez Quba Użytkownik (870 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 121 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2020 w C i C++ przez Nabuchadonozor Gaduła (3,120 p.)

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,962 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...