• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Arch Linux - Partycje

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,260 wizyt
pytanie zadane 22 września 2018 w Systemy operacyjne, programy przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Witam, chciałem sobie zainstalować arch'a, ale napotkałem problem przy partycjach.

Na jednej stronie jest podane, że potrzebne są 3 partycje, na innej stronie, że 5 i się trochę pogubiłem.

Mam dysk 500GB HDD, 16gb RAM'u i chciałbym się dowiedzieć jakich partycji potrzebuje (primary/extended)(ext2/ext3/ext4) i dlaczego.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 22 września 2018 przez izonik Stary wyjadacz (12,560 p.)
wybrane 22 września 2018 przez DeBos123
 
Najlepsza

Powinieneś mieć te trzy partycje: 

  • Partycja dla systemu rozruchowego, stosujemy system fat32, rozmiar od 500mb - 1000mb, punkt montowania
/boot
  • Partycja swapowa (przestrzeń wymiany), zaleca się jej tworzenie, choć ja osobiście nie używam. Rozmiar to wielkość pamięci ram, czyli tutaj 16 GB.

Partycja dla głównego systemu plików, system plików ustawiamy na ext4, rozmiar-wszystko co zostało, punkt montowania 

/

 

Można jeszcze wydzielić partycje na katalog domowy /home, ale IMO w przypadku jednego dysku nie warto.

 

Pozdrawiam.

 

komentarz 22 września 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Czy jeżeli nie używam hibernacji to potrzebuje w ogóle swap'a? Bo czytałem, że to właśnie ona najbardziej go potrzebuje.
komentarz 22 września 2018 przez izonik Stary wyjadacz (12,560 p.)
Szczerze ? Ja by z niego zrezygnował( i tak też zrobiłem ), ponoć bywa potrzebny ale przy 16 GB ram, wątpię że go wykorzystasz, więc możesz śmiało zrezygnować.
komentarz 22 września 2018 przez Q7V Gaduła (4,250 p.)
Chyba lepiej używać pliku swap niż osobnej partycji.
komentarz 22 września 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

@izonik, czyli podsumowując:

/dev/sda1: 512M (primary/fat32/'Linux') (Bootable)

/dev/sda2: reszta miejsca (primary/ext4/'Linux')

Będzie ok?

komentarz 22 września 2018 przez izonik Stary wyjadacz (12,560 p.)
Tak
komentarz 22 września 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Dzięki za pomoc.
komentarz 22 września 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Można jeszcze wydzielić partycje na katalog domowy /home, ale IMO w przypadku jednego dysku nie warto.

 Możesz uzasadnić? 

Tylko na systemach opartych na arch spotkałem się z zaleceniami, aby tworzyć /boot. 

0 głosów
odpowiedź 22 września 2018 przez Gucci Gaduła (4,580 p.)
Hej, zależy co będziesz tam robił, ale myślę, że na początek warto rozpocząć od podstawowego partycjonowania, a następnie oddzielić inne na podstawie konkretnych przypadków użycia, takich jak RAID, szyfrowanie, wspólna partycja medialna itp.

Tak więc na początek dwie partycje powinny być OK... Pierwsza partycja np. sda1 jako swap, natomiast druga np. sda2 partycja na system.

Jeśli chciałbyś rozszerzyć wiedzę na ten temat to polecam zaglądnąć tutaj...

https://wiki.archlinux.org/index.php/partitioning#Partition_scheme

Pozdrawiam
2
komentarz 22 września 2018 przez D35CART35 Obywatel (1,140 p.)
Przy takiej ilości ram swap jest nie potrzebny.
komentarz 22 września 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

zależy co będziesz tam robił

Instaluje system na laptopie w celu 'prostego' korzystania, czyli instalowanie programów i korzystanie z nich.

Pierwsza partycja np. sda1 jako swap, natomiast druga np. sda2 partycja na system

Czy nie potrzebuje jeszcze osobnych partycji dla root'a i do boot'owania systemu? Chciałbym zainstalować tam grub'a i nie wiem czy nie potrzebuje on jakiejś specjalnej partycji do tego.

komentarz 22 września 2018 przez D35CART35 Obywatel (1,140 p.)
Przygotuj jak napisał @izonik.

/ główny system plików ext4

/boot fat32

swap uważam nie potrzebny.
komentarz 22 września 2018 przez Gucci Gaduła (4,580 p.)

@DeBos123, Możesz zrobić 5 partycji i więcej, ale sam twierdzisz, że będzie to 'proste' korzystanie więc wg mnie wystarczy Ci dwie, jeśli chcesz zrezygnować z partycji wymiany to możesz to zrobić i dać np. 

  • sda1 (ext4) przeznaczony na katalog główny (root)
  • sda2 (ext4) przeznaczony na katalog domowy (home)

PS. Instalacja grub'a nie wymaga oddzielnej partycji...

komentarz 22 września 2018 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)

@D35CART35

Przygotuj jak napisał @izonik.

Właśnie tak zrobię.

@Gucci

 

  • sda1 (ext4) przeznaczony na katalog główny (root)
  • sda2 (ext4) przeznaczony na katalog domowy (home)

Właśnie w tym jest mój problem, po co mi osobna partycja na root i home?

PS. Instalacja grub'a nie wymaga oddzielnej partycji...

Chodziło mi bardziej o to czy boot'owalna partycja jest wymagana.

komentarz 22 września 2018 przez Gucci Gaduła (4,580 p.)
Jasne, masz rację... chodzi o to że rozwiązań jest bardzo wiele i musisz dobrać optymalnie pod swoje potrzeby...

Nie jest wymagana :)
komentarz 22 września 2018 przez D35CART35 Obywatel (1,140 p.)

Właśnie w tym jest mój problem, po co mi osobna partycja na root i home?

Lepiej jak jest osobna bo jak padnie coś w partycji root to nie będzie problemu 

z ponowną instalacją, a danych nie stracisz. 

komentarz 22 września 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
edycja 22 września 2018 przez miro
Wymagana jest tylko systemowe /. Ja jednak proponowałbym Tobie / , /home i swap jak chcesz hibernację lub używasz dużo ramu.

Słyszałem, że dobrze jest mieć /boot/efi jak chce się korzystać z UEFI.

Podobne pytania

+3 głosów
0 odpowiedzi 121 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2022 w Systemy operacyjne, programy przez mewtwo Użytkownik (830 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 185 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Cixo Gaduła (4,070 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 526 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...