• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kiedy jest używany trójkowy/ósemkowy system liczbowy?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
656 wizyt
pytanie zadane 10 września 2018 w Offtop przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
edycja 10 września 2018 przez Hiskiel
Witam.

W jakich sytuacjach jest używany system oktalny ósemkowy i trójkowy?

Dodatkowo, czy systemów liczbowych może być nieskończoność? Tak mi się wydaje, jednakże nie miałoby to większego sensu.

 

Pozdrawiam.

~H.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 września 2018 przez niezalogowany
Systemów pozycyjnych masz tyle ile liczb, czyli nieskończoność. Do tego dochodzi wiele innych np. system Fibonacciego, system silniowy etc. :)
0 głosów
odpowiedź 10 września 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Słyszałem kiedyś, że w matuszce Rosyji stworzono kiedyś komputer działający w systemie trójkowym (coś z nadprzewodnikami to było chyba).

Ogólnie systemy liczbowe są nieskończone, ale używa się ich ograniczonego zakresu. W sumie to, że używamy akurat systemu 10, to kwestia albo ilości cyfr, albo skojarzenia z 10 palcami (studia, profesor). Równie dobrze moglibyśmy używać systemu o podstawie 5, i byłby on dla nas w takim wypadku równie naturalny co obecnie 10.
komentarz 10 września 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Dobra, zmodyfikowałem trochę pytanie.

Najpopularniejsze systemy liczbowe, to:

ósemkowy

trójkowy

szesnastkowy

dziesiętny

 

Dlaczego te dwa górne są często wymieniane? Nigdy nie widziałem czegoś zapisanego w tych systemach.
komentarz 10 września 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
czy trojkowy jest taki popularny to nie wiem, a osemkowy jest wykorzystywany przy jakiejs wersji adresowania. Ogolnie rzecz biorac, systemy liczbowe pozwalaja zapisywac duze liczby krocej, i najczesciej do tego sie je wykorzystuje

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,203 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 594 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 312 wizyt
pytanie zadane 21 września 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...