• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Walidacja pól formularza, zastrzeżone znaki z tablicy

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,198 wizyt
pytanie zadane 8 września 2018 w JavaScript przez barteku12 Obywatel (1,340 p.)
edycja 8 września 2018 przez barteku12

Witam ! Mam za zadanie napisać następujący formularz.

a. Zdefiniuj witrynę intenetową zawierająca formularz składający się z pól w których użytkownik może wpisywać swoje imię, nazwisko, email przy wykorzystaniu możliwości dosepnych w HTML 5.

b.formularz z punktu a rozszerz o walidację pól imię i nazwisko po wprowadzeniu danych i  opuszczeniu danego pola przez użytkownika. Walidacja ta powinna sprawdzać czy wprowadzone ciągi znaków nie zawierają pewnych znaków zastrzeżonych podanych w postaci tablicy. Zadeklaruj wstępną listę znaków zastrzeżoych pozwalającą na sprawdzenie poprawoności działania zdefiniowanego kody. Po wprowadzeniu tekstu zawierającego wykluczone znaki przygotuj wyświetlanie użytkownikowi odpowiedniego komunikatu sygnalizującego zaistniałą  sytuację. Punkt ten moża zrealizować w oparciu  o bibliotekę jQuery. 

c. obsłuż proces przesłania danych z formularza w oparciu o technologię AJAX w celu wywołania pliku PHP, który przejmie dane wprowadzone od użytkownika i umieści je w przykładowej tabeli w bazie danych wykorzystując mechanizmy PDO, a następnie wyświetli informację o poprawnym dodaniu danych do bazy danych pod formularzem bez przeładowywania strony. 

Polecenie wykorzystywane do stworzenia struktury tabeli w pounkcie c.: 
CREATE TABLE Tabela {
id INT (6) UNSIGNED AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY, 
firstname VARCHAR(30) NOT NULL, 
lastname VARCHAR(30) NOT NULL, 
email VARCHAR(50));

 

Zależy mi głównie na punktach a i b. Napisałem fragment kodu, który ma obsługiwać walidację z podpunktu b. Zatrzymałem się na tym, jak zrobić, żeby komunikat, że wprowadzono niedozwolony znak pokazał się po opuszczeniu inputa. Proszę o pomoc, chciałbym żeby to było napisane w dość prosty sposób, podobne do czegoś co stworzyłem. 

Do tej pory też oczywiście mogę mieć błędy, pewnie mam, w warunkach, czy w pętlach, także tutaj również prosiłbym o poprawienie mnie. Nie mogę znaleźć odpowiedniej pomocy w internecie, a przejrzałem już kilka stron o walidacji formularzy. 

Przepraszam jeśli źle coś wkleiłem lub jest nieczytelnie, również uwagi mile widziane :) 

Mój kod JS: 
 

 <script src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.3/jquery.min.js"></script>

    <script type="text/javascript">
        $(document).ready(function() {});

        var zas = ["0", "1", "2", "3", "4", "5", "6", "7", "8", "9", "!", "?", "@", "#", "$", "%", "^", "&", "*", "(", ")"];

        var imie = document.getElementById("imie");
        var nazwisko = document.getElementById("nazwisko");
        var email = document.getElementById("email");

        var dlugoscImie = imie.length;

        var dlugoscNazwisko = nazwisko.length;

        function sprawdzImie() {
            for (i = 0; i < dlugoscImie; i++) {
                for (j = 0; j < zas.length; j++) {
                    if (imie.charAt(i) == zas[i])
                        alert("To nie jest prawidłowy znak!");
                }
            }
        }

        function sprawdzNazwisko() {
            for (i = 0; i < dlugoscNazwisko; i++) {

                for (j = 0; j < zas.length; j++) {
                    if (nazwisko.charAt(i) == zas[i])
                        alert("To nie jest prawidłowy znak!");
                }
            }
        }

    </script>

 

a tutaj jeszcze dołączam kod HTML: 

<body>

    <form id="formularz" method="post" action="formularz.php">
        <div class="container">

            <div>
                Imię: <input class="przycisk" type="text" name="imie" id="imie" />
                <span class="komunikat"> </span> </div>
            <div>
                Nazwisko: <input class="przycisk" type="text" name="nazwisko" id="nazwisko" />
                <span class="komunikat" style="margin-left:30px;"></span>
            </div>

            <div>
                Email:
                <input class="przycisk" type="email" name="email" id="email" />
            </div>
            <div>
                <input type="submit" class="sub" id="log" />
            </div>

    </form>
</body>

 

 

 


 

 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 9 września 2018 przez Ignobiles Obywatel (1,800 p.)
Jeśli chcesz wywołać jakąś funkcje po opuszczeniu inputa to spróbuj 'blur'
komentarz 9 września 2018 przez barteku12 Obywatel (1,340 p.)
W którym miejscu wstawić blur?
komentarz 9 września 2018 przez barteku12 Obywatel (1,340 p.)
Po zmianie oclick , na onblur funkcje nie działają, jest błąd w pętlach lub warunku w funkcjach :/

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,444 wizyt
pytanie zadane 18 października 2018 w JavaScript przez drraco Początkujący (370 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 264 wizyt
pytanie zadane 6 października 2018 w JavaScript przez Sobol3k Użytkownik (690 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 3,793 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2018 w JavaScript przez anna135B Początkujący (270 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...