• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

JAVA i SPRING - trudne poczatki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,845 wizyt
pytanie zadane 22 sierpnia 2018 w Java przez asxz Nowicjusz (140 p.)
Witam!

Uczę się od niedawna Javy i chciałbym też poznać podstawy frameworka Spring. Działałem trochę w PHP: Zend, Symfony, CakePHP, Laravel, ale świat Springa jest zupełnie odmienny.

O ile z dostępnością materiałów do Javy nie ma większych problemów, Internet "ugina się" od nich :)...to mam problem z wyborem książki czy tutoriali, które wprowadzą w łągodny sposób do Springa. Mam książki: Spring w Akcji oraz Spring w praktyce, ale nie ma w nich podstaw, autorzy zaczynają z grubej rury ;)

Co polecicie (najlepiej po polsku) co wprowadzi mnie w świat Springa? Interesują mnie absolutne podstawy, dla kompletnie zielonego - co to są Beany, jaka jest ich rola? Co oznaczają poszczególne adnotacje (dekoratory)?,itd. Jak się powinno budować prawidłowo aplikację, etc.

Wracając do Javy - szukam wprowadzenia po polsku do modularyzacji (wykorzystania Jigsaw) aplikacji, jak powinno się to prawidłowo wykonać. Czy książki wujka Boba (Uncle Bob) o dobrych praktykach / czystym kodzie są dziś jeszcze warte uwagi (chodzi mi o aktualność), kiedy mamy już Jave 10, lada chwila v11 (a ksiązki były pisane w czasach javy 5-6)...???
1
komentarz 22 sierpnia 2018 przez nantl Nowicjusz (200 p.)
Ja tylko powiem, że jak zobaczysz konfiguracje przez xml, to zmieniaj poradnik, bo jest z czasów dinozaurów.
komentarz 23 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,590 p.)
z biegiem czasu uważam tę konfiguracje za  bardzo czytelną :) ... szczególnie w sytuacji kiedy ktoś nieumiejetnie używa adnotacji ... i przed zwykłą  może nie POJO klasą ale :D jakimś wraperem najebane jest 10 adnotacji zbędnych i nic nie wnoszących :)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 sierpnia 2018 przez miro Pasjonat (23,870 p.)

 Czy książki wujka Boba (Uncle Bob) o dobrych praktykach / czystym kodzie są dziś jeszcze warte uwagi

Zdecydowanie są warte uwagi ponieważ np. w "Czystym kodzie", są opisane uniwersalne praktyki, które można zastosować nawet w innych językach programowania. 

+1 głos
odpowiedź 22 sierpnia 2018 przez Mateusz Dąbrowski Użytkownik (700 p.)

Proponuję zacząć od spring boota gdzie wszystko ogarnia auto konfiguracja.
na stronie: https://start.spring.io/  wygenrujesz sobię szablon aplikacji.

Resztę wyczytasz w dokumentacji springa, która jest całkiem dobra

https://docs.spring.io/spring/docs/current/spring-framework-reference/index.html

znalazłem też taki prosty tutorial na stronie springa:

https://spring.io/guides/gs/serving-web-content/

Poza tym Spring in Action to dobra książka, polecam każdemu kto chce zacząć używać tego frameworka

Co do Clean Code to trzeba ją znać jeśli chcesz myśleć o byciu zawodowym programistą - jeszcze wiele lat będzie aktualna.

Polecam takżę Effective Java (teraz już chyba jest 3 edycja) - chociaż to dla bardziej zaawansowanych programistów.

I przedewszystkim The Java Language Specification, Java SE 10 Edition

Co do "najlepiej po polsku" - to raczej warto zacząć się uczyć solidnie angielskiego (przynajmniej na takim poziomie żebyś mógł czytać dokumentację), bo bez tego się nie da.

0 głosów
odpowiedź 22 sierpnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,590 p.)
edycja 22 sierpnia 2018 przez Wiciorny
Polece nauczenie się angielskiego : bo to i tak niezbędne jest w pracy :) i bez tego po Polsku raczej programistą dobrym nie bedziesz [ lub po prostu trudno Ci bedzie pewne sprawy rozumieć, trudno pracować no  wiedza to nie wszystko, to że ktoś dobrze zna cos teoretycznie nie oznacza ze praktycznie i na odwrót ]  - i nie ma lepszej rzeczy niż sama dokumentacja SPRINGA, wgl. sama dokumentacja uważana jest za najlepsza jak powstała do biblioteki....

nie na darmo ma tak dobre opinie i wszystko tam jest proste, szczególnie gdy Ty chcesz się nauczyć samego frameworka

https://spring.io/

i początek jest najłatwiejszy bo potem im dalej w las im dalej w technologie tym gorzej jak poznasz zarządzanie Hibernate np to jak działa od wewnątrz to zajmuje lat :D na zrozumienie czasem

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 1,766 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2018 w Java przez blofeld Użytkownik (700 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 198 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 527 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2020 w Java przez ArturoS159 Początkujący (440 p.)

92,621 zapytań

141,477 odpowiedzi

319,817 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...