• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie są najczęstsze zadania rozwiązywane przez programistów?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
188 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2018 w Offtop przez Prime_Bull Obywatel (1,820 p.)
Tak jak w tytule posta. Myślę, że będzie to praca na plikach, parsowanie JSON/XML. Prosiłbym kogoś doświadczonego na rozwinięcie tematu ;)

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 21 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Często największy problem to stworzenie dobrej architektury aplikacji i poszczególnych funkcjonalności, analiza pod kątem funkcjonalnym, testowania, rozwoju itp. Same sprawy techniczne to akurat najmniej istotna kwestia.

Wiele początkujących osób zbyt mocno skupia się na tym jak coś zrobić zamiast na tym co dokładnie trzeba wykonać. Na przykład nie ma co z góry zakładać, że do funkcjonalności X potrzebujemy php i mysql, takie myślenie jest bez sensu. Lepiej skupić się na problemie, przeanalizować dokładnie co chcemy zrobić i dopiero wtedy dobrać technologię, nigdy odwrotnie. Do jednych rzeczy lepsza będzie np. baza mysql, do czego innego mongodb itp.

A sprawy techniczne jak przetwarzanie plików, obsługa bazy, ajax itp itd. to na prawdę mało istotna sprawa.
komentarz 21 sierpnia 2018 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Tylko czy tworzenie architektury aplikacji to zadanie programisty? W projektach prywatnych czy freelancerskich oczywiście spada to na barki programisty, ale w większych projektach raczej tutaj wkracza postać architekta.
komentarz 22 sierpnia 2018 przez Prime_Bull Obywatel (1,820 p.)

@Tomek Sochacki, Też mnie ciekawi pewna kwestia jak to wygląda w praktyce odnośnie spraw technicznych głównie u junior developerów. Jeśli jest już stworzona architektura aplikacji, ale taki junior nie zna technologii, które zespół chce zastosować to zostaje zwolniony czy daje mu się czas na nauczenie się nowych rzeczy? Jestem na drugim roku studiów Informatyki Stosowanej, uczę się nowych rzeczy, ale ciągle mam wrażenie, że mam za mało wiedzy. Poza tym zauważyłem, że prędzej czy później potrafię rozwiązać większość problem korzystając np. z StackOverflow, dokumentacji i innych źródeł wiedzy.

1
komentarz 22 sierpnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
hehe nie bój sięz nikt Cie nie zwolni jak nie znasz jakieś technologii :) generalnie to często musisz i tak szukać informacji, np. product owner puści hasło że widok X ma być możliwy do zapisania w pdf czy xlsx. Rozmawiacie więc zespołem co dokladniej ma być wykonane, analizujecie jakieś libki jeśli ktoś jakieś zna itp. Następnie siadacie do pisania, czasem okazuje się, że dopiero 3 czy 4 libka spełni wszystkie oczekiwania, czasem trzeba coś napisać samemu itp. Dokumentacje to podstawa, ale powiem Ci z własnego doswiadczenia, że wiele ciekawych rzeczy jest też w issues gh, więc tam też warto zajrzeć przed uzyciem jakieś libki.

A co do technologii to tu i tak wciąż się uczysz. Ja niedawno wpadłem w angularjs do utrzymania starszego kodu i migracji na angular6 więc to też nie tak, że zawsze pracujesz na nowych rzeczach.

A po za tym to często nawet w rekrutacji nie ma znaczenia czy znasz framework X, bo jeśli masz doswiadczenie w jakiś innych to w ten, który jest w firmie wejdziesz szybko. Liczy się znajomość języka, wzorców itp. a dodatkowe frameworki czy libki sa mniej ważne.
+1 głos
odpowiedź 21 sierpnia 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Dodawanie nowych funkcjonalności i naprawa błędów

Przykładowo trzeba wyświetlić coś w miejscu, gdzie nie ma dostępu do tego, więc trzeba pokombinować jak dostać tą wartość, aby zawsze była też prawidłowa (np adres url generowany offline) + testy
Albo poprawki do aktualnych decyzji, typu dodanie kolejnego if'a w jakieś miejsce + testy czy całość działa
Dodanie jakiejś mechaniki, np generowanie faktur - gdzie dostajemy kod generujący fakture (jakiś html i biblioteka html->pdf), a my musimy podpiąć obsługe (jakieś różne wersje językowe i inne tego typu) + testy

Do tego wszystkie elementy gdzie dodajemy kolejne pola do bazy, dodajemy kolejne filtry do wyszukiwania, zamieniamy jeden sztywno zapisany element, na liste, bo wymagania się zmieniły
+testy

Jak coś, to jestem juniorem
Z tego co widziałem, to na osoby bardziej doświadczone bardziej spada naprawa błędów które można określić słowami "jakim prawem to nie działa???" - np o konkretnej godzinie wywala się jakaś usługa z niewiadomego powodu

Podobne pytania

+4 głosów
3 odpowiedzi 425 wizyt
pytanie zadane 17 sierpnia 2021 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
–3 głosów
6 odpowiedzi 406 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 83 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...