• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux równolegle z Windowsem czy samodzielnie na innym komputerze?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
508 wizyt
pytanie zadane 17 sierpnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez ukjent Nowicjusz (120 p.)
Dzień dobry wszystkim!
Na co dzień używam Windowsa, ale na studiach będziemy korzystać z Linuxa.

Moje pytanie brzmi: lepszym rozwiązaniem będzie odpalać Linuxa z pendrive'a czy może kupić używany, nieduży laptop, na którym zastąpię Windowsa Linuxem i to jego będę używać w szkole?

Moja wątpliwość wynika z obawy przed namieszaniem sobie w komputerze, no i chyba wygodniej byłoby mieć już tego Linuxa "na stałe" i nie bawić się w żadne bootowanie. Co myślicie?

5 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 17 sierpnia 2018 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Wciśnięcie podczas startu jednego czy dwóch klawiszy aby wybrać odpowiedni system nie wydaje się specjalnie trudnym zadaniem i jakąś "zabawą". Do instalacji proponuję po prostu stworzyć nową partycję (albo jeśli masz kilka dysków to na innym dysku) i jeśli nie wybierzesz opcji nadpisania dysku to niczego nie usuniesz z Windowsa. Jest jedynie jakieś ryzyko że GRUB (bo zapewne z niego skorzystasz) nie wykryje Ci automatycznie Windowsa, ale wtedy nie ma się co bać że coś się usunęło czy zniknęło, wystarczy ręcznie go dopisać i po sprawie (kiedyś tak mi się zdarzyło).

Jeśli jedynym czynnikiem za zakupem nowego laptopa jest to, aby zainstalować na nim Linuxa to jak dla mnie bez sensu.
0 głosów
odpowiedź 17 sierpnia 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Jeśli boisz się o dane, że cos namieszasz. Proponuje ci bardzo praktyczne i bezpieczne rozwiązanie. Kupujesz drugi dysk i kieszeń na niego w miejsce napędu DVD. Wyciągasz swój obecny dysk z windowsem dla bezpieczeństwa. Wkładasz nowy dysk do kieszenie i montujesz wszystkow lapku. Instalujesz na nim linuxa. Teraz możesz już zamontować swój dysk z windowsem. W lapku masz dwa dyski i za pomocą opcji w biosie jeste w stanie wybrać z którego chcesz bootować.

Inne rozązanie to maszyna wirtualna, jednak tu licz się z spadkiem wydajności. Jeśli masz windows 10 pro lub wyższy to masz wbudowany mechanizm Hyper-V, jeśli nie to polecam ściągnąc sobie program VirtualBox.
komentarz 18 sierpnia 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

za pomocą opcji w biosie jeste w stanie wybrać z którego chcesz bootować.

W BIOS-ie niech ustawi na sztywno bootowanie z dysku/partycji linuksowej, GRUB da mu możliwość wyboru systemu (bez ingerencji w partycję windowsową).

komentarz 18 sierpnia 2018 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Czemu tak ? Nie lepiej tak jak pisze ? Przecież gruba trzeba skonfigurować
komentarz 18 sierpnia 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Wystarczy komenda sudo update-grub i samo się skonfiguruje.

–1 głos
odpowiedź 17 sierpnia 2018 przez voltex Obywatel (1,210 p.)
Ja bym zainwestował w drugiego lapka szczerze mówiąc, jeżeli finanse Ci na to pozwalają. Może nie tyle będzie problem sprzętowy to bardziej wygoda użytkowania się poprawi znacznie ;) Sam mam taki plan, żeby zainwestować w piecyk do rozrywki a na lapku linuxa do projektów/nauki/pracy. ;)
–1 głos
odpowiedź 17 sierpnia 2018 przez Hunter94 Mądrala (6,290 p.)
Polecam maszynę wirtualną w trybie head less oraz xserver.
–2 głosów
odpowiedź 17 sierpnia 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 310 wizyt

92,582 zapytań

141,433 odpowiedzi

319,666 komentarzy

61,966 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...