• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rada w sprawie rozwoju

Object Storage Arubacloud
0 głosów
150 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez rk11 Nowicjusz (120 p.)
Witam, Proszę o radę. Od jakiegoś czasu uczę się tworzenia stron www, w miarę biegle posługuję się już HTML'em oraz CSS'em, od 3 tygodni wchodzę w świat JavaScriptu ale mój cel to FullStack z większym naciskiem na back-end, na back-endzie zastanawiam się między nodejs a, php i stąd moje pytanie jaki stos technologiczny jest szybciej do opanowania? JS + PHP czy JS + NODE?  Niby mamy JS po stronie przeglądarki oraz serwera ale dużo czytałem i ponoć asynchroniczność oraz programowanie prototypowe jest dużo ciesze do opanowania, ale czy jest to na tyle trudniejsze że, szybciej opanuje PHP czy jednak ten JS będzie szybciej do opanowania aby tworzyć jakieś już aplikacje?

Pozdrawiam!

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 16 czerwca 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

ale dużo czytałem i ponoć asynchroniczność oraz programowanie prototypowe jest dużo ciesze do opanowania

Na pewno są to rzeczy dość skomplikowane, ale wszystko jest do opanowania. To tak jak kiedyś np. w 2 klasie podstawówki liczenie równań wydawało ci się skomplikowane, tak teraz może to być bardzo proste - kwestia praktyki, opanowania, rozwoju.

Nie należy bać się rzeczy skomplikowanych, bo przecież jeśli nie spróbujesz to się nie dowiesz czy podołasz, zrozumiesz, nauczysz się. Jest to hamowanie się w rozwoju, i jest tak w każdej dziedzinie życia.

 JS + PHP czy JS + NODE? 

To zależy w czym lepiej Ci się pisze, oraz od zastosowania. Wszystko da się napisać we wszystkim, ale jedna technologia może się nadawać do pewnego zastosowania bardziej od innych. Ja osobiście preferuję JS + PHP ponieważ nie jestem wielkim wielbicielem składni JS i ogólnie całego tego jezyka, ale dostrzegam w nim potencjał, i jeśli widzę, że mam do napisania coś, co napiszę łatwiej i lepiej w Node to zaciskam zęby i piszę w Node.

Jednym z takich zastosowań, gdzie lepiej jest skorzystać z Node są np. aplikacje realtime, aplikacje, które wysyłają i odbierają bardzo dużo danych asynchronicznie. Tutaj nie ma nawet co się zastanawiać. Oczywiście, sa fajne implementacje socketów w PHP, np. Ratchet którego polecam, jak pisałem sobie mini chat to korzystałem z tego, ale jeśli pisałbym coś wielkiego to zdecydowanie użyłbym Node.

Kolejnym z takich zastosowań jest sytuacja, kiedy wiemy, że będziemy mogli użyć tego samego kodu w backendzie i frontendzie. Jako przykład może posłużyć aplikacja ktorą właśnie piszę - symulator giełdy. Znalazłem dość fajne API z cenami akcji wieeelu korporacji (iextrading.com - bardzo dużo danych, 100 requestów na sekundę z jednego IP). I właśnie, aby nie zużywać za bardzo łącza serwera, i ogólnie serwera, to połączenie z tym API będzie zarówno po stronie backendu, jak i frontendu - serwer sobie odpocznie, dane będą pobierane w czasie rzeczywistym, łączenie z API będzie praktycznie takie same po stronie backendu i frontendu - żyć nie umierać.

Reasumując, należy wybierać narzędzie do zastosowania, trzeba schować dumę do kieszeni, zacisnąć zęby i pisać, albo chociaż sprobowac :)

komentarz 17 czerwca 2018 przez rk11 Nowicjusz (120 p.)
Dzięki za bardzo konkretną odpowiedzieć.

Wybiorę jedno a, w przyszłości nauczę się drugiego aby mieć na to

wszystko pogląd taki jak ty :) Pozdrawiam!

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 196 wizyt
pytanie zadane 9 sierpnia 2018 w JavaScript przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 526 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 501 wizyt
pytanie zadane 28 października 2020 w PHP przez Bazzam Użytkownik (810 p.)

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...