• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie są profile podobne do technika informatyka?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,729 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mr.Root Użytkownik (530 p.)
Cześć

Właśnie kończę 3 klasę gimnazjum i nadszedł czas wyboru szkoły

Chcę iść do technikum najbardziej na informatyka jako że od dziecka się tym interesuję

Nie mam jednak aż tak dobrych ocen więc wybranie tylko jednego profilu byłoby głupotą

Są jakieś profile w technikum powiązane z informatyką? Mile widziane jak najwięcej profili bo mieszkam w małym mieście.
komentarz 2 czerwca 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Elektyrka, mechatronika, nawet samochodowka ma obecnie tro he informatyki... Tylko nie wiem jak zle musisz miec oceny, zeby sie nie dostac, wazne sa testy raczej
1
komentarz 2 czerwca 2018 przez Mr.Root Użytkownik (530 p.)
Wiem że ważniejsze są testy od ocen. Napisałem tak dla łatwiejszego zrozumienia by nie wchodzić w szczegóły rekrutacji. Ogólnie oceny i wynik z testu nie będzie taki zły ale na profil technik informatyk jest dużo chętnych. Zdaje mi się że wiele osób które nie wiedzą co chcą robić decydują się na niego.

więc elektryka i mechatronika?

A profile takie jak elektronika/grafika i poligrafia cyfrowa?

Co myślisz?

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 2 czerwca 2018 przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)
jak dla mnie technikum profil informatyczny (z pominięciem najlepszych szkół) to jest największa parodia i zgodzenie się na odsiadkę w szkole średniej o rok dłużej. W zasadzie wyjątkowe szkoły średnie mają jakiegokolwiek w miarę ogarniętego nauczyciela informatyki, bo nie oszukujmy się, że gdyby dany człowiek był dobry w sektorze IT to w życiu nie poświęciłby się pracy jako nauczyciel informatyki zarabiając jakieś śmieszne pieniądze ( oczywiście są wyjątki, ale te wyjątki pewnie można na placach policzyć), polecam pójść do liceum, przyłożyć się solidnie do nauki i pójść na jakiś dobry kierunek związany z informatyką - nie stracisz roku, a przez te trzy lata możesz równie dobrze sam się szkolić- kupić jakieś książki z heliona, czy tutoriale i założę się, że dwieście razy się więcej dowiesz niż w tym technikum,

jeżeli chodzi o to, że technik daje zawód itd. to też jest kompletna bzdura, znam wielu ludzi którzy ukończyli technikum o profilu informatyczny i nikomu z nich ten wielki tytuł nie pomógł w zdobyciu pracy w IT- jedyni którzy poszli do pracy po tym technikum sami dużo poświęcili w naukę programowania i po gdyby poszli do liceum nic by to nie zmieniło.
komentarz 2 czerwca 2018 przez Mr.Root Użytkownik (530 p.)
Rozumiem takie podejście

Jednak akurat w szkole do której chcę się dostać wiem że trzymają poziom. Nie zapominajmy też o ludziach którzy mają pasję do informatyki ale mają też pasję do nauczania. Zresztą nie tylko pieniądze są ważne. 2 miesiące wakacji + ferie, często mało ilość godzin, wycieczki to nie brzmi aż tak źle. No i do liceum prawdopodobnie bym się nie dostał więc pozostaje mi wybór profili powiązanych z informatyką.
komentarz 2 czerwca 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

@ForeverFriendzone,
z Twoim podejściem to każdy nauczyciel jest kiepski...bo gdyby był dobry to by kasiorę zbijał w "normalnej" pracy, tak? To w takim razie kto kształci np. lekarzy? Nie przyszło Ci na myśl, że nauczyciele przedmiotów zawodowych (tak przedmioty zawodowe, a nie informatyka, bo takie są w technikum informatycznym, informatyka to tylko przedmiot ogólny) mają swoje firmy, czy pracują w zawodzie informatyka i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami.
Natomiast zgadzam się, że nie ma się co łudzić, że po technikum od razu będzie się zarabiało kokosy... technikum pozwala na przyswojenie sobie podstawowej wiedzy. Jednak, moim zdaniem, jest to duży plus, ponieważ młody człowiek ma możliwość 'spróbować' większości dziedzin z branży IT, dzięki czemu łatwiej będzie mu wybranie konkretnej dziedziny, np. programowanie.
No i nie każdy jest samoukiem.

1
komentarz 2 czerwca 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)

Problem polega na tym, że mimo wszystko poziom tej wiedzy jest bardzo niski 

Rozmawiałem jakiś czas temu z jednym z nauczycieli o tym dlaczego poziom jaki na lekcjach uczymy się przez rok... jest porównywalny z tym co ogarnia osoba ucząca się z własnej woli z internetu... w 3-5 dni (mówie tu o jednym przedmiocie)

Powód jest głównie taki, że nauczyciel niezależnie od tego jakie ma preferencje, musi uczyć tego co jest wymagane. Poziom edukacji jest dobierany tak, żeby każdy kto jakoś rozumie informatyke, był w stanie szybko nauczyć się przedmiotu, którego ma nauczać innych.

Inny nauczyciel twierdzi, że to czego będzie musiał nauczać (bazy danych) dowiedział się dopiero tydzień przed rozpoczęciem rzeczywistej pracy... a co najlepsze... uczy dobrze
Powód? No poziom tych baz danych musi być na tyle niski, żeby każda osoba która ma odpowiedni papier była w stanie ogarnąć czego ma nauczyć
Efekt jest taki że bazy danych ograniczają się do zapychania czasu pisaniem dokumentacji do zeszytu + absolutne podstawy sql 

Jeśli poziom nauczyciela który nas uczy jest porównywalny z tym, jaki byśmy mieli po tygodniu czy dwóch nauki samodzielnej, przeglądając internet po najniższej linii oporu (pierwsze lepsze poradniki na temat) + samodzielne próby zrobienia czegoś 

To jaki jest sens poświęcania tyle czasu na jego lekcje? Chyba tylko żeby sprawdzić czy komuś to odpowiada 

Ale tu nasuwa się kolejny problem 
To czy coś nam się podoba czy nie, na podstawie lekcji, jesteśmy w stanie ocenić po miesiącu... dwóch... góra trzech, nie potrzebujemy do tego dwóch-trzech lat 

Osoby które się tym zainteresują, szybko przerosną albo wyrównają się z poziomem nauczyciela i będą się nudzić 
Osoby które się nie zainteresują, będą się męczyć a i tak szybko zapomną 

I w tym problem... w szkole edukacja nie jest cennym darem, tylko przykrym obowiązkiem 
W przypadku jednych to konieczność nauki niepotrzebnych im rzeczy, w przypadku drugich to konieczność bezsensownego czekania aż nauczyciel powie swoje, bo oni już to wiedzą, a muszą siedzieć na lekcji, bo przecież wypadałoby jakoś zdać 

komentarz 2 czerwca 2018 przez Mr.Root Użytkownik (530 p.)
Ech schodzimy na jakieś inne tematy

Ja bym się jednak wolał dowiedzieć jakie profile w technikum są najbardziej powiązane z informatyką
komentarz 2 czerwca 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
zależy jaką informatyką, bo to szerokie pojęcie

przykładowo do tej części sprzętowej podobna/przydatna może być elektronika
zależy czym dla ciebie jest informatyka, to ma masę gałęzi
0 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2018 przez bOY123 Początkujący (420 p.)
Tez mam taki problem i się zastanawiam czy się opłaca szczególnie dalekie dojeżdżanie , jeśli chodzi o liceum to nie każdy chce iść na studia albo przynajmniej nie planuje a w technikum zawsze spędzi rok dłużej i ma jakiś zawód
komentarz 2 czerwca 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
nie nazwałbym tego zawodem tylko potwierdzenie że zaliczyłeś testy z podstaw

jeśli nie interesuje cię pracowanie dla instytucji państwowych, ani praca na najniższym poziomie
to sam papier ci nic nie da, jeśli nie będzie cię to interesowało i nie będziesz tego lubił

a jeśli to lubisz a nie masz papierów
w większości przypadków nie powinno być to problemem
oczywiście pasja + papier da więcej niż sama pasja, ale większość rynku opiera sie na dogadaniu sie, a nie na wymianie papierków jakie kto zaliczył testy

ale do szkoły średniej i tak trzeba iść
osobiście wole posiedzieć dłużej ale pogrzebać przy np serwerze
niż mieć głównie lekcje typowe dla gimnazjum/liceum (chemia/fizyka/historia/geografia/biologia czy co tam sobie wybierzesz)

ale to akurat moje zdanie, akurat ja mniej się męczę robiąc to co lubię robić
i akurat ja lubię robić to, z czym jest związany z moim kierunkiem
mam w klasie wiele osób które się męczą bo wybrały zły kierunek, gdzie nic nie ogarniają i wszystkiego uczą się żeby tylko zaliczyć
komentarz 2 czerwca 2018 przez bOY123 Początkujący (420 p.)
No tak pasja bez niej trudno szczególnie w tym zawodzie , masz racje w technikum dużo cię nie nauczą ale zawsze grzebiesz w kompach czy tam jakiś serwer albo proste programowanie zależy też od technikum , ale jeśli nic takie technikum nie daje bo liczy się i tak wiedza to można pójść do zawodówki gdzie jest kompletny luz i jest dużo czasu na naukę np programowania tylko wtedy droga na studia jest zablokowana jedynie ze zaoczne liceum lub technikum, ale jeśli ktoś by chciał bardzo na studia to myślę ze poszedłby do liceum.
komentarz 2 czerwca 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
no właśnie

to znaczy -> teraz te papiery nie są za bardzo ważne, jeśli nie planujesz pracy jako nauczyciel, pracownik w instytucjach państwowych albo niewolnik w korpo

ale nie wiadomo co będzie za te 10 czy 20 lat

tak samo nie wiadomo, czy przez efekt motyla nie będzie kluczowych znajomości
ze studiów (albo z aktywności które były zamiast studiowania)

akurat ja jestem za zdobyciem papieru inżyniera żeby po prostu był, bez zabawy w super najlepsze uczelnie gdzie nauczyłbym się super matema...informatyki, nie potrzebuje super papierów ale intuicja mi podpowiada, że sam tytuł inżyniera może otworzyć dodatkowe ścieżki, o których już zdecyduje wiedza a nie opinia publiczna o szkole, która dała mi ten papier

ale to akurat ja, każdy człowiek jest inny, każdy ma inne predyspozycje
to że jedna osoba jest z stanie znaleźć pracę i sobie poradzi nie oznacza, że druga która idzie w jej ślady, będzie miała tak samo łatwo... lub tak samo trudno
komentarz 2 czerwca 2018 przez bOY123 Początkujący (420 p.)
Zgadza się głownie  jeśli chodzi o prace to patrzą na umiejętności albo na studia (też jako wiedzę) bo jak nic z tych studiów nie wyciągniesz to po co ci one, a takie ukończenie technikum informatyczne w szukaniu pracy jako programista to nie da nic , przynajmniej ja tak sadze no jedynie ze da robotę w której będziesz instalować systemy albo naprawiał kompy itp czyli "pospolite" usługi informatyczne.
komentarz 2 czerwca 2018 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
taką robote też da sie znaleźć bez papierka

ja na szkołe średnią patrzę nie pod względem papierów jak większość męczących się tutaj
tylko bardziej na zasadzie

no gdzieś trzeba iść, a jak mam wybór między męczeniem się z czymś czego nie lubię, ale mniej godzin
niż nudzić się, ale robić to co ogarniam i lubie, i robić to więcej godzin

to wolę drugą opcję, bo te mniej godzin ma też pewien haczyk
zauważyłem że wiele osób w liceum musi poświęcać sporo czasu w domu na nauke, w technikum jeśli dobrze wybrałeś, ta nauka to tylko polski, ewentualnie matma - bo reszte ogarniasz z życia albo lekcji
ja ten czas mogę poświęcić na rozwój i pracę

ale to też akurat mój przypadek i przypadek osób które miały taką sytuacje w liceum
sporo osób w liceum ma mase czasu wolnego i sporo osób w technikum ma zawalone dnie, bo z kierunku który wybrali nic nie ogarniają
nie wiadomo co by było gdybym poszedł do liceum, tak jak nie wiadomo co by było gdyby niektóre osoby z liceum poszły do technikum
komentarz 2 czerwca 2018 przez bOY123 Początkujący (420 p.)
indywidualna sprawa , ale myślę ze jednak technikum będzie dobrym wyborem przynajmniej dla mnie
0 głosów
odpowiedź 2 czerwca 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Pytanie, czy koniecznie opłaca ci się pchanie na siłę do technikum byleby mieć trochę informatyki - z tego co wiem po swojej okolicy i po znajomych z dalsza poziom technikum informatycznego nie powala na kolana, a materiał spokojnie sam dasz radę przerobić w domu z pomocą YouTube - jakiś kurs obsługi pakietu office, gimpa, trochę programowania w C++ i teorii związanej z branżą. Jak się dostaniesz to fajnie, jak nie to wg. mnie możesz pójść na do w sumie dowolnej szkoły byleby miała poziom w miarę dobry, rozszerzenie z matmy + fizyki / informatyki i języka obcego i nie była zbyt daleko (pomyślałeś nad liceum??). Do matury z informatyki spokojnie sam się przygotujesz, fajnie żeby szkoła dobrze cię przygotowała do matmy i języka a potem możesz pomyśleć o dobrych studiach które rzeczywiście coś wnoszą, ewentualnie ogarnąć sobie jakiś staż. Co prawda papierka nie będziesz miał ale wg. mnie więcej wyniesiesz. Co do profili to jakiś kurs programowania jest wszędzie nieważne czy wybierzesz mat-fiz / tech. inf. / tech. el ... A jego poziom nie zależy tak bardzo od kierunku co od nauczyciela - oczywiście, na niektórych kierunkach jest więcej godzin na to poświęconych ale np. ja z programowania wyniosłem  o wieeele więcej z dobrym nauczycielem po mat-fizie niż mój kolega po techniku informatyku.
komentarz 2 czerwca 2018 przez Mr.Root Użytkownik (530 p.)
Offica, Gimpa i trochę programowania sam się nauczyłem

Nie dostanę się do liceum, nie będę miał aż tyle punktów

Akurat mam w mieście 2 technika które trzymają poziom
komentarz 2 czerwca 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
To skoro masz tylko dwa technika to może warto by było napisać jakie kierunki masz do wyboru, zamiast stawiać pytanie otwarte.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 1,184 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,022 wizyt
–2 głosów
2 odpowiedzi 993 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2021 w Offtop przez Alann_ Nowicjusz (120 p.)

92,588 zapytań

141,439 odpowiedzi

319,685 komentarzy

61,974 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...