• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Poprawianie swoich błędów, poprawa nawyków, coś potrafię zrobić co działa, ale nie działa.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
336 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Cześć, domyślam się że dla większości tytuł jest niezrozumiały, ale ogólnie od pewnego czasu uczę się pewnie webdeveloperki, frameworków, silników dla preprocesora etc. etc. No i coraz częściej zauważam że popełniam błędy nawykowe, które trochę wyniosłem z kursów Pana Zelenta, oraz starych książek do tworzenia stron internetowych, i nie zaprzeczę że również ze szkoły. Czy jest jakaś strona, która szybko pozwoli mi przerobić wiadomości w podstawie i pokaże jak powinien wyglądać porządny kod php / js / html / js etc. Wiedzę jakąś posiadam, ale im więcej zagłębiam się w struktury kodów innych użytkowników, tym bardziej widzę że mój kod jest nieczytelny i ma dziwne zasady. Np w pewnym momencie zacząłem zauważać że w kodach innych użytkowników nie ma nigdzie używanego "id", a ja byłem z myślą że używam tego bo "jest jeden element który jest tak konkretnie stylizowany na stronie", a okazuje się to być błędem, to myślenie. Czy jest w ogóle warto próbować przeanalizować od podstaw wszystko? Czy może programować / tworzyć / wylewać intencje twórcze i poprawiać swoje błędy ciągle ?
komentarz 19 kwietnia 2018 przez Mariusz08 Maniak (62,300 p.)

pokaże jak powinien wyglądać porządny kod php / js / html / js etc. 

 Duże projekty na githubie

komentarz 19 kwietnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Ale nad projektem musze posiedzieć, przeanalizować i sam to wykonać. Bo nie mam napisane co robi co konkretnie
komentarz 19 kwietnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
To czytaj dokumentację W3C, MDN, php.net. Nie wiem, czy istnieje jakaś strona, która by miała wszystko ładnie poukładane, tak, jak byś chciał.
A co do nawyków... no cóż chyba każdy programista ma jakieś :)
komentarz 19 kwietnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,870 p.)

@Adrian1999, no a jak chcesz się czegoś nauczyć ? To trzeba siedziec, analizować i próbować wykonywać a nie czytać i oglądać tutorial- to nie jest nauka :) i to nic nie da na dłuższa mete. To jest dobre na start, na takie " pierwsze kroki zeby zamoczyć sie w tym i polubić" ale tak nie wygląda nauka programowania 

komentarz 19 kwietnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Jasne, ja realizuje projekty i ciągle jak i staram się być ich inicjatorem, tylko wiesz w czym jest kłopot? Że ja to robię po swojemu, i widzę błędu w swoich projektach, o to chodzi.
1
komentarz 19 kwietnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,870 p.)

 Bo nie mam napisane co robi co konkretnie

i się do tego przyzwyczaj bo to do Ciebie należy " metoda próbowania i robienia błędów" wyciągania wniosków i analizy tego jak/ i dlaczego coś działa żeby się nauczyć tego jak i myślenia czy radzenia sobie z problemem.

Do analizy masz dokumentacje,  czy internet i działasz w oparciu o to...  

komentarz 19 kwietnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,870 p.)
Nie widzisz błędu  w swoich projektach, ale " uważasz że jest błąd" nie kumkam ?
komentarz 19 kwietnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Np błędem jest używania var zamiast let, a nie wiedziałem o tym póki ktoś mi o tym nie powiedział
1
komentarz 19 kwietnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,870 p.)
Np błędem jest używania var zamiast let, a nie wiedziałem o tym póki ktoś mi o tym nie powiedział

no to widzisz, ale wiesz to na przyszłość. ::) I juz tego błędu nie popełnisz.

Druga sprawa programowanie to NIEUSTANNA NAUKA, a nie nauka raz a potem heja...

frmeworki się zmieniaja, technologie sie zmieniaja, "KOD SIE ZMIENIA" teraz jest taki potem okazuje się ze w nowej specyfikacji są inne nowe praktyki i trzeba je a nie stare stosować... i to tak zawsze bedzie stąd to nie łatwy zawód  trzeba byc na bierząco z nowościami czytać nowe dokumentacje rozwijać się do przodu
komentarz 19 kwietnia 2018 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
Używanie var nie jest błędem. Zależy od sytuacji. Var ma większy zasięg, gdzie let ma zasięg blokowy.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 19 kwietnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,870 p.)

Czy może programować / tworzyć / wylewać intencje twórcze i poprawiać swoje błędy ciągle ?

tu masz swoją odpowiedź, stety niestety na tym to polega- aż w końcu zobaczysz po latach że " nawyki Dobre Ci zostaną" i z automatu je bedziesz robił, dodatkowo- będziesz widział z automatu że jest coś "NIE TAKIE jak być powinno- imo widział lepszy sposób na problem". To tak śmiesznie zabrzmi ale podobnie jest z gramatyką głównie stylistyką ukladania zdań. 

Piszesz zdanie mimowolonie nie analizujez " o to jest podmiot o to jes torzeczenie o to ma byc tak a to tak, to w tym miejscu to w tamtym" tylko po latach robisz to z automatu, a jak widzisz błąd czytając na głos zdanie to czujesz że "coś  jest nie tak " 

przykład :

To zdanie jest napisane dla przykładu, że czasem coś co przekazuje treść jest źle zformułowane. 

To zdanie napisane jest  dla przykładu, że czasem przekazuje coś co w treśći   sformułowane jest źle. 

1
komentarz 19 kwietnia 2018 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
W sumie, to jak na moją osobę, to porównanie jest perfekcyjne. Dzięki za uświadomienie
komentarz 20 kwietnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,870 p.)
Nie tylko stary na twoją osobe, musisz zrozumieć: że wiekszość z nas nie urodziła się geniuszem :D i na swojej drodze miała tak samo.

Nawet ja jako bardziej doświadczony deweloper, wszystkiego nie widzę i bardzo wiele jeszcze nauki przede mna
0 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Wszystkiego nauczysz się z czasem. Każdy popełnia błędy, a na początku nauki to już szczególnie i to nic złego - to całkiem normalne. Trudno tu doszukiwać się jakiś zaniedbań itp. to tak jakby powiedzieć, że naukę programowania masz zacząć od wzorców projektowych, nie mając pojęcia co to w ogóle programowanie obiektowe :)

Generalnie polecam Ci po pierwsze poszperanie w archiwum tego forum pod hasłem code review, ocena strony itp. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek dla konkretnych przykładów i myślę, że z tego bardzo dużo wyniesiesz.

Po drugie czytaj blogi, strony polskie i zagraniczne itp. Na przykład fajny jest agregator blogów polskifrontend.pl ale to tylko jedna z opcji. Ja mogę Ci polecić nieskromnie też swojego bloga, ale to tylko JS, więc html/css tam nie uświadczysz :)

Z czasem zobaczysz, że tu z jednego, tam z drugiego artykułu, posta na FB itp. wyciągniesz pojedyncze cenna wskazówki i zaczniesz je powoli wdrażać w projektach.

No i śmiało możesz dawać jakieś fajne projekty do code review na tym forum, to wg mnie dużo daje i to zarówno autorom tych projektów jak i osobom oceniającym, wśród których czasami też wywiązują się ciekawe i merytoryczne dyskusje.
0 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2018 przez CenterPL Pasjonat (19,070 p.)
Staraj się pisać swój kod z tym, co już wiesz, że umiesz i dawaj do Code Review. Wtedy wyjdą kolejne błedy, a te znów będziesz mógł poprawić. W pewnym momencie dojdziesz do kodu bardzo dobrego nie dającego powodów do czepienia się.

92,631 zapytań

141,496 odpowiedzi

319,863 komentarzy

62,011 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...