• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wygodne IDE do C++

Object Storage Arubacloud
0 głosów
5,674 wizyt
pytanie zadane 16 kwietnia 2018 w C i C++ przez Pyro Gaduła (4,210 p.)
edycja 16 kwietnia 2018 przez Pyro

Witam smiley

Mam takie pytanie, szukam środowiska IDE do C++ które by wyglądałoby jak ATOM IDE dla języków webowych (przejrzyste, ciemny nowoczesny motyw), zależy mi głównie żeby działało na Linuxie ale miałoby było gdyby było też na inne platformy. Czy ktoś jest w stanie coś polecić?

EDIT#1

Sprawdzałem już Visual Studio Code

7 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)
Ze swojej strony polecam CLion. Ma czytelny i intuicyjny interfejs, jest multiplatformowy, ma dużo pożytecznych feature'ów. Posiada 30-dniowy trial, a jeśli jesteś studentem (lub uczniem?) masz możliwość otrzymania rocznej licencji z możliwością przedłużenia na czas nauki (oraz rabat na zakup po) do celów edukacyjnych. Ja używam od jakichś dwóch lat i jestem naprawdę zadowolony.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Dokładnie CLION jest extra. Pod linuchem działa jak marzenie i obsługa jest prawie taka sama jak w innnych IDE tej firmy, więc później przesiadka na PyCharma, IntelliJ IDEA czy inne to bułka z masłem.
+1 głos
odpowiedź 16 kwietnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
IMO nie ma czegoś takiego jak wygodne IDE dla każdego. Każdy ma własne preferencje. Jedni np. Wolą jasny a inni ciemy motyw. Jedni wolą być zasypywani gradem przycisków, innym wystarczy notatnik.

Wiem, że jako IDE masz na myśli program, który koloruje składnię, uzupełnia klamry i nawiasy, podpowiada nazwy funkcji/zmiennych/obiektów i ma wbudowany kompilator.

Ale ja np. Korzystam z gVima, theme plumber-dark, ustawione pare opcji (właśnie taby, klamry) i wszystko kompiluje w konsoli.
1
komentarz 16 kwietnia 2018 przez Sebastian Fojcik Nałogowiec (43,040 p.)

Dla mnie to byłby masochizm, aby obecnie pisać kod bez wyświetlanych sugestii (podpowiedzi) i bez podkreślania błędów na żywo w trakcie pisania laugh

Przecież taki notatnik nie wychwyci nawet braku średnika. Musisz poświęcić cenny czas na kompilowanie i czytanie tak banalnych błędów. 

+ możliwość wygodnego debugowania, śledzenie wykonania linia po linii (szczerze nie wiem jak to zrobić przez konsolę)

Można notatnik, ale programiści to raczej z natury leniwe bestie i IDE lepsiejsze :-)

komentarz 16 kwietnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@Swipeyro, i masz plusa bo nic tak nie rozwija na początkowym etapie jak umiejętność czytania błędów i znalezienia ich w kodzie, nic tak nie rozwija pamięci jak konieczność zapamiętania argumentów metod z biblioteki standardowej bo edytor nie podpowie, nic nie da Ci takiej informacji zwrotnej że "jest już dobrze, można użyć IDE bo nie robię błędu i kompiluje się czysto dla 50-100 linii kodu".

Na początku... Później już oczywiście "nie kop się z koniem" i użyj IDE. Do vim'a masz bardzo wiele wtyczek które czynią z niego bardzo wygodny IDE jeśli nie chcesz go porzucać. 

komentarz 16 kwietnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
Dzięki. A wiesz może co zrobić, żeby g++ nie pokazywał ścieżek?

Kiedy coś "kompiluję", to gdy są jakieś błędy, to te błędy mają w 3 kije ścieżek, przez co są totalnie nieczytelne.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
No cóż... jest kilka odpowiedzi. Jedna irytująca:

Zmień kompilator na clang...

Ma lepsze raportowanie błędów i jest nieco "do przodu" ze standardami. Lepiej diagnozuje niż gcc.

Druga sensowniejsza. Wrzuć wynik kompilacji do filtra. Np. takiego (tu pytanie dotyczy koloryzacji wyniku, ale zasada ta sama):

https://stackoverflow.com/questions/656420/is-there-any-way-to-get-readable-gcc-error-and-warning-output-at-the-command-lin?utm_medium=organic&utm_source=google_rich_qa&utm_campaign=google_rich_qa

sed'em wycinasz zbędne ścieżki i porządkujesz raport błędu.

Sam gcc raportuje ścieżki które zostały mu podane na etapie kompilacji więc niewiele z poziomu gcc z nimi zrobisz. Możesz dodać opcję -fmax-errors=N gdzie w N zmniejszysz ilość błędów do rozsądnej wartości. W małych programach w zasadzie 1 informuje a reszta to konsekwencje 1 błędu (w małych podkreślam).
komentarz 16 kwietnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
No niestety, nie korzystam z Linuxa, ale ok. Spróbuję clanga.
komentarz 17 kwietnia 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@Swipeyro, jak chcesz mieć w Windowsie narzędzia z Linuksa, użyj MSYS2.

+1 głos
odpowiedź 16 kwietnia 2018 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)

Co prawda jestem Java-Dev u mnie sprawdza sie swietnie Intellij-IDE

https://www.jetbrains.com/clion/

Ogólnie jetbrains robi bardzo dobre produkty, więc sprawdź Clion-a

+1 głos
odpowiedź 16 kwietnia 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Spróbuj QTeditora, dostarczanego z biblioteką QT, ale dostępny jako IDE do samego C++ też.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

QTeditora

Qt Creator? ;)

Nie musi być dostarczany z Qt; przynajmniej na Debianopodobnych można zainstalować z repozytorium qtcreator nie instalując reszty Qt SDK.

komentarz 16 kwietnia 2018 przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)
Prawdopodobnie tak. Do C++ używam C::B bo tylko zadania na studia w tym robię, ale słyszałem od kumpla, który w C++ pracuje, że to jest dobre IDE
0 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
A normalne Visual Studio?
1
komentarz 16 kwietnia 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)

zależy mi głównie żeby działało na Linuxie

Także VS odpada. :) Ewentualnie VS Code, ale to nie jest do końca IDE.

komentarz 16 kwietnia 2018 przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
A nie doczytalem.
0 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Naturalnym i dość oczywistym wyborem dla języka C++, w powszechnym użyciu jest Code::Blocks. Nowoczesny wygląd - interface, edytor; do tego b.dobry, zintegrowany kompilator. Możliwość użycia na różnych platformach. Polecam.
3
komentarz 16 kwietnia 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)
Z tym nowoczesnym wyglądem to bym tak nie szalał. :D
1
komentarz 16 kwietnia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Który inny wizualnie robi lepsze, nowocześniejsze wrażenie?  Zaproponuj.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez Knayder Nałogowiec (37,640 p.)

@Beginer, bardzo dobry kompilator? Nie żartuj nawet

1
komentarz 16 kwietnia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Jakie masz zarzuty?
komentarz 16 kwietnia 2018 przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)

b.dobry kompilator

 Przecież C::B ma możliwość wyboru ( wręcz trzeba wybrać jakiś zewnętrzny) kompilatora, więc nie rozumiem o co chodzi

@Knayder

komentarz 16 kwietnia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Odpowiedź może być tylko jedna:

"Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda."

Napisz lepszy!
1
komentarz 16 kwietnia 2018 przez draghan VIP (106,230 p.)

Który inny wizualnie robi lepsze, nowocześniejsze wrażenie?  Zaproponuj.

Chociażby wspomniany przeze mnie CLion. :) Visual Studio również. I żeby nie było - nie uważam tego za wadę Code::Blocksa. Taki już po prostu urok natywnych widgetów.

komentarz 16 kwietnia 2018 przez Knayder Nałogowiec (37,640 p.)
No to nie mów że cb na.dobry kompilator, tylko że kompilator można zmienić... Domyślny ssie.
komentarz 16 kwietnia 2018 przez Beginer Pasjonat (22,110 p.)
Ja nie proponowałem zmiany kompilatora. Można też aktualizować do najnowszego standardu C++17.
0 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2018 przez Mateusz Tocha Bywalec (2,560 p.)
Visual Studio Code jest całkiem fajne, korzystam z wtyczek:

C/C++ InteliSense,

CMake

Cmake Tools

zainstalowałem sobie wcześniej Pacmana żeby łatwo dodawać pakiety:

MySys2 , MinGw wraz z generatorem Ninja (który jest bardzo szybki), kompilator gcc, łatwo to można skongifurować i działa.

Jeżeli zależy ci na tworzeniu jakiś aplikacji desktopowych z Formami etc to faktycznie może lepiej bedzie korzystać z Qt creatora,

Ja osobiście piszę w OpenGL i tam sobie GUI robie w miare potrzeb, poza tym działam na Win 10 więc zawsze mogę sięgnąć do WinApi i porobić jakieś okienka, nie wiem jak to wygląda na Linuksie.

Problem jest taki że oprócz VSCode musze mięc np RenderDoc, albo jakiś program do Disassembyl bo czasem ciężko dojść do ładu przy segmentation fault. Ponadto w czasie Debugu (gdb) kolejna zmorą jest przeglądanie kontenerów biblioteki STL, jak map, unorder_map, vector, trzeba trochę się nakilikać .

 

Pozdrawiam
komentarz 17 kwietnia 2018 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Nie MySYS2, tylko MSYS2 (od Minimal SYStem)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 268 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 804 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2017 w C i C++ przez Szaradek Obywatel (1,340 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 308 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...