• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy Po Technikum Inf jest szansa na jakąkolwiek pracę w IT ?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
3,148 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez artixx780 Nowicjusz (170 p.)
Witam, w tym roku kończę technikum inf , wszystkie egzaminy zdałem z wynikiem powyżej 90%, akurat banał dodatkowo odbyłem też staż w anglii 3 miesiące w ramach projektu ze szkoły oczywiście naprawa komputerów i ogólnie wszystko z tym związane. Pytanie czy jeśli nie dałbym radę zdać matury, mam duże problemy ze zrozumieniem matmy i polskiego wypracowania, bo jeśli się uda to myślę czy studia zaoczne mają sens? Czy dałbym radę się zatrudnić gdzieś w IT przykładowo serwis komputerowy czy cokolwiek. Jestem świadomy że każda praca się liczy lecz chciałbym robić związanego coś z IT.  Chciałbym prosić o jakąś radę co warto się uczyć co jest przyszłościowe, po pracy bym sie uczył też. z góry dzięki
3
komentarz 2 kwietnia 2018 przez Aoi Nowicjusz (230 p.)
edycja 2 kwietnia 2018 przez Aoi

Znam człowieka, który ma tylko wykształcenie średnie, nawet bez technika, bo był w liceum, a studia rzucił już po pierwszym semestrze jako nudne i bezproduktywne. Jednocześnie zupełnie nie przeszkodziło mu to w podjęciu pracy w IT - jako programista. Obecnie ma już 10+ lat doświadczenia zawodowego w wielu językach, technologiach oraz projektach, w tym dla powszechnie znanych firm. 

Więc jak widać da się!

Gdzie tkwi haczyk?
W momencie rzucania studiów był po prostu dobry jeśli chodzi o programowanie, był też dobry w matematyce. Jednocześnie miał świadomość słabej znajomości języka angielskiego i pracował, żeby to zmienić. Koniec końców liczy się co umiesz i co wiesz, a nie kartka papieru z napisem dyplom.

Musisz więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy umiesz coś za co inni są gotowi zapłacić. Jeśli zaś nie, to warto zadać sobie dwa dodatkowe pytania: "czego mi brakuje?" oraz "Jak to zmienić?". 

Jednocześnie chciałbym podkreślić, że nie chcę Cię zniechęcić do studiowania, bo jest dokładnie odwrotnie. Ja sam zacząłem studia inżynierskie z informatyki i jestem bardzo zadowolony - polecam. Szczególnie jeśli uważasz, że sam możesz mieć problem zebrać się do kupy.

Wspominany przez Ciebie serwis komputerowy, to nie jest zła opcja, ale jednocześnie na pewno są dużo ciekawsze i bardziej perspektywiczne. Więc może celuj w zdobycie jakiejś wartościowej umiejętności: ucz się javy, szlifuj język obcy, szukaj kursów - są takie, które dzięki UP mogłyby być darmowe. Dodatkowe staże lub nawet praktyki w znanych firmach też mogą być wartościowe.
A jeśli wiesz, że musisz pracować np: w serwisie, to pracuj - kasa jest zawsze dobra. Jednocześnie jednak ucz się: sam, na kursach albo studiach - lub nawet wszystkich tych opcjach na raz.

A gdybyś chciał połączyć formalną edukację z koniecznością zarabiania pieniędzy, to polecam drogę freelancingu. Nie zawsze jest to łatwe do pogodzenia, ale wtedy będzie nawet możliwe ciągnięcie dziennej edukacji ze zdobywaniem przyzwoitych środków na życie. 

PS: I pisz, pisz i jeszcze raz pisz - cokolwiek. Żeby poprawić swoje słownictwo i sposób wypowiedzi, to się na prawdę przyda.

 

1
komentarz 2 kwietnia 2018 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Ad. PS. czy chodzi o pisanie kodu, czy czegokolwiek mianowicie eseje, opowieści, wiersze etcetera ?
1
komentarz 2 kwietnia 2018 przez Aoi Nowicjusz (230 p.)

W kontekście sposobu pisania autora chodziło mi o umiejętność ogólną - komentarze na forum, eseje, opowiadania, ćwiczenie interpunkcji oraz gramatyki. Bo bez tej umiejętności to naprawdę ciężko o prace, to bardzo widać w CV i liście motywacyjnym.

Aczkolwiek pisanie kodu też nie zaszkodzi. Tak po prawdzie to obie te formy na pewno dałoby się jakoś połączyć.

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 2 kwietnia 2018 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Witaj,
gratulacje! Właśnie zdobyłeś tytuł technika informatyka!
Co do matury to nie wpływa ona na Twój zawód, choć niewątpliwie może się kiedyś przydać papierek, że zdałeś maturę.
Jeśli chodzi o pracę po technikum to wiele już na tym forum było powiedziane. Ja osobiście uważam, że jeśli nie poszukasz to nie zajdziesz. Po prostu napisz CV i powysyłaj do firm. A nóż ktoś się odezwie:)
Technikum przygotowało Cię do pracy technika informatyka, czyli nabyłeś bądź co bądź podstawową wiedzę i umiejętności (choć tutaj sporo zależy od nauczycieli czy robili to co w podręczniku, czy przygotowywali Cię nie tylko do egzaminu, ale też do przyszłej pracy).
Jeśli działasz coś samemu, masz jakieś portfolio to tym lepiej, zawsze większe szanse na pracę. Jeśli nie to nic nie stoi chyba na przeszkodzie, aby zacząć.
Studia? No cóż, jakby poszukać też na tym forum, to jest sporo konkretnych wypowiedzi, że studia nic nie dają. Są też sensowne wypowiedzi, że studia są potrzebne. Jeśli planujesz pracować gdzieś w budżetówce to bez papierka ani rusz. W firmach prywatnych papier się mało liczy, liczą się przede wszystkim umiejętności. Ja nie żałuję moich studiów i zawsze będę polecał innym studiowanie. Moim zdaniem naprawdę się przydaje.
A co dziś jest przyszłościowe? Myślę, że cała branża IT. Rozwija się ona bardzo szybko. Ja może bym pomyślał coś o cyberbezpieczeństwie. Jest to w miarę nowa rzecz i na czasie. Jednak ja bym tak nie patrzył tylko zajął się tym, co najbardziej lubię. W szkole spróbowałeś trochę sieci, programowania, diagnostyki i naprawy, webmasterstwa, grafiki. Zajmij się tym, w czym czujesz się najlepiej, co najbardziej lubisz.
No chyba, że znajdziesz pracę w konkretnej branży i siłą rzeczy będziesz musiał się tym zająć...
Powodzenia!
+1 głos
odpowiedź 2 kwietnia 2018 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Po technikum jak najbardziej da się pracować w IT. Wszystko jest kwestią tego co potrafisz i czy korzystałeś z języków/technologii/narzędzi, które są wykorzystywane komercyjnie.

Podobne pytania

0 głosów
6 odpowiedzi 943 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jakbie98 Nowicjusz (120 p.)
+5 głosów
1 odpowiedź 1,462 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 184 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez matrix Nowicjusz (240 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...