• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Brainfuck - inftrukcja warunkowa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
986 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2018 w Inne języki przez icytower Bywalec (2,110 p.)
Witam wszystkich, bo to mój pierwszy post tutaj. Po tym jak się dowiedziałem, że istnieje coś takiego jak Brainfuck postanowiłem się nim trochę pobawić. Po napisaniu standardowego 'Hello World!' uznałem, że warto by napisać coś troszkę bardziej skomplikowanego. Jednak po dłuższych rozmyślaniach nie wymyśliłem nawet jak zrobić instrukcję warunkową. No i problemem jest też to, że od użytkownika pobierany jest znak, a nie wartość. Przeszukałem również internety i nie znalazłem żadnego pomysłu na zrobienie ifa. Czy to w ogóle jest możliwe? Czy ja po prostu jestem na tyle ograniczony, że nie widzę czegoś oczywistego?
komentarz 20 lutego 2018 przez Vorex444 Dyskutant (9,610 p.)
Na stacku zapytaj, pewnie szybciej dostaniesz odpowiedź :D
4
komentarz 20 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Spokojnie, jest tutaj brainfuck developer. laugh

komentarz 20 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Kolejny masochista... Moze sprobujesz malbolge. :P
komentarz 20 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Hmm, pisanie systemu w brainfucku już było... Ale w Malbolge? Challenge Accepted. laugh

komentarz 21 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
edycja 21 lutego 2018 przez DragonCoder
Eryku czy chcialbys sie podjac? Bo z tego co wiem, to obecnie najdluzszy napisany program to wypluwanie tekstu w petli :D. Chociaz nie powiem, bo napisany w tym wirus bylby chyba nie tak latwy do odszyfrowania :D.

P.S.

Wklej link do repozytorium, chetnie zobacze wynikbos w malbolge

P.P.S.

Zapomnialem wspomniec, ze chyba musisz dodac do ulubionych technologie ezoteryczne jezyki programowania :D
1
komentarz 21 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Nie wiem kompletnie nic o malbolge, ale jeśli chodzi o brainfucka to można byłoby napisać jakiś nieraniący oczu prosty język kompilowany do brainfucka i w nim pisać programy. Może kiedyś spróbuję. laugh

A "OS" w malbolge to pewnie byłby prosty bootowalny emulator + hello world, niech sobie wariaci sami piszą. devil

P.S.

Dodane!

komentarz 21 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Mysle, ze jezeli znajdzie sie chociaz 10 osob potrafiacych spokojnie programowac w tym jezyku to bedzie super :D

Co do Brainfucka, to jest fajny pomysl :D ale to by ulatwilo pisanie innym :D

P.S.

Mysle, ze ludzie glupieja

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Shakespeare_(język_programowania)
komentarz 21 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Nie szkoda wam czasu i życia na liczenie plusów i minusów? :D

Polecam asembler ;D

Chcecie odpowiednik IFa? Proszę...

https://pl.wikibooks.org/wiki/Asembler_x86/Instrukcje/Arytmetyczne#cmp

i życie staje się prostsze... ;D

1
komentarz 21 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
@jpacanowski, ktos koedys powiedzial, ze nic nie jest strata czasu gdy poszerza nasze horyzonty. A jezyki ezoteryczne to ciekawe wyzwanie dla kazdego programisty :) (nie zeby assembler nie byl :D)
komentarz 22 lutego 2018 przez Treners Początkujący (310 p.)
Totalnie offtop, nieezoteryczny jest scheme. Taki "lisp dla początkującego".

1 odpowiedź

+9 głosów
odpowiedź 20 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
wybrane 20 lutego 2018 przez icytower
 
Najlepsza

No i problemem jest też to, że od użytkownika pobierany jest znak, a nie wartość

W czym konkretnie problem? Jeżeli np. chcesz aby użytkownik podał 0 lub 1 (co w kodowaniu ASCII będzie miało odpowiednio wartości 48 i 49), to wystarczy odjąć 48 od zawartości komórki, do której najpierw pobierzesz tę wartość. Czyli przykładowo mamy taki kod:

,------------------------------------------------

I zakładając, że użytkownik podał cyfrę (uwierz mi, nie chciałoby Ci się sprawdzać w kodzie, czy rzeczywiście to jest cyfra laugh), to teraz w komórce będziesz miał dokładnie tę cyfrę.

A co do samej instrukcji warunkowej - ja ogólnie nigdy specjalnie kodu w brainfucku nie pisałem, ale teraz tak na szybko przychodzi mi do głowy takie rozwiązanie: pętla wykonująca się zero razy lub jeden raz. Czyli powiedzmy, że spodziewasz się od użytkownika podania wartości '0' lub '1'. Spodziewana wartość komórki to będzie więc 48 lub 49. Odejmujesz 48 i masz 0 lub 1. Teraz tworzysz ową pętlę, która wykona się 0 razy lub jeden raz. Oto kod:

,------------------------------------------------
[>++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.<-]

Przepraszam za tę długą serię plusów i minusów, ale szczerze mówiąc nie chciałem już się bawić w skracanie tego (i zaburzyłoby to też czytelność i prostotę przykładu).

A ten kod to nawet działa.

Test działania powyższego przykładu

komentarz 20 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Daję plus za to, że to ogarniasz... Ok, ja wracam do asemblera... ;D
1
komentarz 20 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

i zaburzyłoby to też czytelność i prostotę przykładu

A teraz nie zaburza? :D

komentarz 20 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Myślę, że jest dość czytelny. Chyba byłoby dość ciężko o lepszy. laugh

komentarz 20 lutego 2018 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Daję plus za to, że to ogarniasz... Ok, ja wracam do asemblera... ;D

Ja bym za to dała nawet więcej niż jeden plus z chęcią :D

Echh te forumowe ograniczenia...
 

komentarz 20 lutego 2018 przez icytower Bywalec (2,110 p.)

@Eryk Andrzejewski, dzięki wielkie za pomoc :) ja dopiero zaczynam naukę w ogóle programowania. Brainfuck ma być jako dodatkowa zabawka żeby odpocząć po całym dniu. jakoś nie wiem czemu nie pomyślałem o odjęciu 48. pomyślałem o zamianie małych liter na dużo +/-32 ale nie o odjęciu 48. Jednak nie do końca rozumiem jak zrobić z tym ifem. jeżeli na przykład chcę zrobić program który ma dodawać lub odejmować dwie wartości które poda użytkownik. muszę od niego pobrać te wartości potem spytać jakie działanie chce wykonać i wtedy sprawdzić którą opcję wybrał. (na przykład w ten sposób)

komentarz 20 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Zaraz pomyślę i dam znać. Jeśli nie dzisiaj to może jutro. W każdym razie zrobiłbym to właśnie w ten sposób, czyli podaj 0 lub podaj 1. To chyba najprostsze co może być, na pewno łatwiejsze, niż sprawdzanie czy napisał T A K, czy napisał N I E. laugh

komentarz 20 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Próbowałem zrobić taki program i napotkałem pewien problem, już nie będę go dzisiaj rozwiązywał. W każdym razie pokażę Ci, jak można dodawać lub odejmować dwie liczby. Tutaj masz do tego "dedykowany" program, z komentarzami. Mam nadzieję, że coś zrozumiesz.

Wczytanie wartości komórki A
,

Przejście do komórki B
>

Wczytanie wartości komórki B i odjęcie 48
,------------------------------------------------

Dodanie wartości komórki B do komórki A i jednoczesne wyzerowanie komórki B
[<+>-]

Przejście do komórki A
<

Wypisanie komórki A
.

Nie wiem jaki masz interpreter, ale mój autorski ignoruje wszelkie znaki różne od owych ośmiu, stosowanych przez brainfucka. Gdyby jednak twój tego nie robił, tutaj daję Ci skróconą wersję.

,>,------------------------------------------------[<+>-]<.

Dane wejściowe (dwie cyfry) podajemy łącznie, nie rozdzielając ich żadnymi znakami (nawet białymi), np. 42. No i należy mieć na uwadze, że jeżeli suma będzie większa niż 9, to zamiast cyfry zobaczymy jakiś inny znak. laugh

Oczywiście, nie jest to najkrótszy program, nawet należałoby go jeszcze skrócić (ten ciąg czterdziestu ośmiu minusów możnaby jakoś zamknąć w pętli).

To teraz spróbuj napisać program odejmujący dwie liczby (za dużo się nie narobisz cheeky), a jak ogarnę te instrukcje warunkowe, to złożymy to w całość.

Ogólnie to samo sumowanie/odejmowanie to banał, prosty if też nie jest zły, problem się robi przy else.

komentarz 21 lutego 2018 przez icytower Bywalec (2,110 p.)
edycja 21 lutego 2018 przez icytower
,>,>++++++++++[<----->-]<++[<+>-]<. dodawanie

,>,>++++++++++[<----->-]<++[<->-]<. odejmowanie

tu jest dodawanie i odejmowanie, a z tym ifem to chyba zrozumiałem. jeżeli warunek okaże się spełniony(w szufladce będzie 1) to dzieje się to co jest w pętli, jeżeli nie(w szufladce jest 0), dzieje się else czyli to co jest za pętlą. żeby else nie dział się zawsze trzeba dać jedną szufladkę za pętlą żeby miał domyślnie wartość 1 i jeżeli nie chcemy robić else to w ramach treści ifa wyzerować tą szufladkę to ją przeskoczymy. 
Przepraszam, bardziej zrozumiale nie potrafię tego napisać. 

Edit.

>>>>+<<<<,[- >,>,>++++++++++[<----->-]<++[<+>-]<.]>>>>[-,>,>++++++++++[<----->-]<++[<->-]<.]

Udało mi się napisać coś takiego. najpierw pobiera 0 lub 1 od użytkownika 0 to odejmowanie 1 to dodawanie(przynajmniej tak było w założeniu) jednak niestety za każdym razem dodaje. sam algorytm odejmowania działa, więc z warunkiem musi być coś nie tak. próbowałem sam zmieniać szufladki zgodnie z instrukcją i nadal nei wiem gdzie jest błąd. 

komentarz 22 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Uff, chyba się udało.

,>,>++++++[<-------->-],[->+>+<<]>>[<<+>>-]<<->>+++++++[<<------>>-]+++++++++[<----->-]<<[[-]<[<->-]<.>>]>[[-]<<[<+>-]<.>>>]

I... nawet działa. Tylko, że ten kalkulator jest lepszy! Pokazuję, jak to działa:

Aha, i nie pytaj się mnie jak to działa. laugh

A tak na poważnie to chyba wymyśliłem sposób a'propos tych ifów, może uda mi się w przyszłości dodać nowe działania, ale najpierw muszę to przemyśleć.

2
komentarz 22 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Nie chce nikogo urazic, ale wydaje mi sie ze Eryk nie ma zycia i koduje 24/7 :D i co gorsze, bo koduje w BrainFucku :O
komentarz 22 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

@Eryk Andrzejewski, Skoro już taki skomplikowany kod umieszczasz, to mogłeś go chociaż skomentować (a się da -> https://pl.wikipedia.org/wiki/Brainfuck#Hello_World! ), bo sam fakt że umieściłeś taki kod nic nie wnosi właściwie w obecnej formie, bo nikt go nie rozumie ani nie zrozumie... :P

@DragonCoder, fakt... czasu nie ma żeby ze mną pisać OS, ale na BF to ma czas :P

1
komentarz 22 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Co do zrozumienia da sie zrozumiec jesli sie w nim pisze :d :P

A co do OSto w czym, assemble? Moze w kodzie maszynowym, takie male wyzwanie dla Eryka :D :D
komentarz 22 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
W Brainfucku... :D

Żartuję... w języku C/ASM...
komentarz 22 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
To nie dziw sie, ze nie chce tego robic :D Powiedz mu ze w jezyku maszynowym (64 bity), to zaraz sie rzuci jak pies n kielbase :D Dla niego C i Assembler jest za latwy :D :P. Chociaz jak dzis liczyc ile mozliwosci jest przy 64 bitach i pisaniu tylko za pomoca 01, to pomyslalem ze tylko idioci mogli kiedys tak programowac, no ale oni nie mieli 64 bitow :D tylko 4,8 czy 16
komentarz 22 lutego 2018 przez icytower Bywalec (2,110 p.)

@Eryk Andrzejewski, szczerze się przyznam, że końcówki kodu nie do końca jestem w stanie ogarnąć. jak liczyłem to wyszło mi, że zanim cokolwiek wyświetlisz to wszystkie komórki są zerowane, ale jednak odejmowanie działa. a dodawanie nie. cokolwiek nie wpisze to zawsze wychodzi różnica. (dwie liczby do działania, a potem 0/1 żeby wykonać dodawanie lub mnożenie? nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem.)

komentarz 22 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

@DragonCoder, Niestety wiem, że dla niego ASM / C za łatwy i dlatego rozpoczął projekt BrainfuckOS ;D

komentarz 22 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

@DragonCoder, hahahaha, na pewno laugh

Wy mnie macie za jakiegoś kosmitę? Nie piszę zbyt wiele kodu, moim zdaniem za mało (ale to trochę z braku chęci czasami i z lenistwa). W brainfucku piszę baardzo okazjonalnie. Nie jestem specjalistą, raczej wszystko biorę w nim na logikę. Fajne jest to, że mając tak ograniczony język, można robić całkiem ciekawe rzeczy (a nawet nad tak prostymi rzeczami, jak dodawanie, czy negacja, trzeba chwilę pomyśleć. Poza tym pisałem już wielokrotnie, ja nie chcę pisać systemu w brainfucku, chcę to tylko umożliwić. smiley

@jpacanowski,

Kod u siebie mam sformatowany, podesłałem działającą wersję, bo moje komentarze trzeba jakoś ładnie napisać i sformatować. No i chciałem w miarę krótki kod zapisać. cheeky

Ja OS mogę pisać, ale na to trzeba więcej czasu, trzeba się przygotować też z wiedzy na temat architektury systemu, jeśli ma wyjść coś sensownego. Tanenbaum czeka, zanim jego dzieło przeczytam. wink

Pisanie w kodzie maszynowym jest... odrobinę bez sensu, bo to w praktyce to samo co pisanie w języku asemblera, tylko że w takiej nieczytelnej postaci liczb. Chociaż kiedyś bawiłem się w tworzenie prostej maszyny wirtualnej (opartej na własnej 'architekturze'), to tam pisałem w kodzie maszynowym... Bo nie miałem napisanego asemblera. laugh

A C ani Asm nie są wcale dla mnie za łatwe, nie określiłbym się jakimś profesjonalistą, bardziej początkującym.

@icytower,

Zaraz wstawię kod z komentarzami, to Ci się może rozjaśni.

1
komentarz 22 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Nie piszę zbyt wiele kodu, moim zdaniem za mało

Dobrego programistę nie ocenia się poprzez to ile napisał kodu, ale co potrafi zrobić w jednej linijce laugh

W brainfucku piszę baardzo okazjonalnie. Nie jestem specjalistą, raczej wszystko biorę w nim na logikę.

Napisz dla mnie i dla wielu innych osób jakiś tutorial BF... laugh

Zaraz wstawię kod z komentarzami, to Ci się może rozjaśni.

O, i ja na tym skorzystam... laugh

1
komentarz 22 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Dobrego programistę nie ocenia się poprzez to ile napisał kodu, ale co potrafi zrobić w jednej linijce laugh

Też napisałem w jednej linijce ten program, to narzekałeś. cheeky

Napisz dla mnie i dla wielu innych osób jakiś tutorial BF... laugh

Mooże kiedyś... w każdym razie byłoby to ukierunkowane na jakieś algorytmy i ich logiczne rozumowanie. Może zaczną powstawać jakieś frameworki i inne narzędzia do tworzenia kodu w brainfucku, to też bym mógł to pokazywać. W końcu jestem Junior Brainfuck Developerem. laugh

O, i ja na tym skorzystam... laugh

Służę Ci pomocą w takim razie!

Oto uzupełniony kodzik:

INPUT A ,
INPUT B >,
SUBTRACT 0 SIGN VALUE FROM B >++++++++[<------>-]

INPUT OPERATION ,
CLONE OPERATION [->+>+<<]>>[<<+>>-]<<
SUBTRACT PLUS SIGN VALUE FROM CHOICE ->>+++++++[<<------>>-]<
SUBTRACT MINUS SIGN VALUE FROM CHOICE CLONE >+++++++++[<----->-]<<

IF FOR MINUS [
    CLEAR CELL [-]
    SUBTRACT B FROM A <[<->-]<
    PRINT A .
    ENDIF >>
]
>
IF FOR PLUS [
    CLEAR CELL [-]
    ADD B TO A <<[<+>-]<
    PRINT A .
    ENDIF >>>
]

Wygląda trochę jak kod w jakimś BASICu, ale to tylko komentarze. laugh

Może nie jest to zbytnio czytelne, ale chciałem aby te komentarze były dość zwięzłe. Kto inteligentny, ten powinien zrozumieć. W razie problemów proszę pytać, to wytłumaczę dokładniej, bo teraz mi się nie bardzo chce. cheeky

komentarz 22 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

Dobrego programistę nie ocenia się poprzez to ile napisał kodu, ale co potrafi zrobić w jednej linijce laugh

I tu sie zgodze... Nie chodzi o to ile piszesz, ale chodzi o jakosc Twojego kodu i widac, ze programowanie to Twoja pasja. Przy Twoim wieku pisales juz w kilku jezykach, a po za tym chcesz tworzyc i pomagac. I nie mowmy tez, ze masz mala wiedze jezeli chodzi o jezyki, bo to nie prawda, wiadomo nikt nigdy nie bedzie "specjalista" i nie bedzie potrafil danego jezyka w 100% nawet sam tworca. A po za tym podchodzisz do sprawy logicznie co ulatwia Ci przyswajanie, tzn pisanie w takich jezykach jak brainfuck i o to wlasnie w nich chodzi. 

Napisz dla mnie i dla wielu innych osób jakiś tutorial BF... laugh

I to nie jest glupi pomysl, bo do tego jezyka nie ma az tak wielu tutoriali. Ale mysle, ze tutotrial nic nie pomoze, bo trzeba do tego podchodzic logicznie, bo ma sie ogrniczone pole manewru :)

Pisanie w kodzie maszynowym jest... odrobinę bez sensu, bo to w praktyce to samo co pisanie w języku asemblera, tylko że w takiej nieczytelnej postaci liczb. Chociaż kiedyś bawiłem się w tworzenie prostej maszyny wirtualnej (opartej na własnej 'architekturze'), to tam pisałem w kodzie maszynowym... Bo nie miałem napisanego asemblera. laugh

Tak i nie... zalezy jak sie na to spojrzy, ja osoboscie bawilem sie w programowanie 4 bitowego prozesora, albo jego symulatora. Czyli mamy 2 do 4 potegi, a przy 64 bitach liczba ta jest ogromna :D. Nie powiem, bo te 4 bity zmuszaja do logicznego myslenia, jak wykonac dzielenie, mozenie itd w maksymalnie 15 linijkach i zatrzymaniem programu gdy to sie stanie. Ciekawe doswiadczenie i troche inspirujace moim zdaniem, bo pokazuje jak dziala procesor, albo jak pracowano na poczaku z "komputerami".  Ja np. sa uwielbiam sie bawic elektronika, otwierac rzeczy sprawdzac jak dzialaja i probowac je lekko przebudowac, ale chyba nigdy nie sprobowalbym tworzyc sam czegos malego + software...

Ja OS mogę pisać, ale na to trzeba więcej czasu, trzeba się przygotować też z wiedzy na temat architektury systemu, jeśli ma wyjść coś sensownego. Tanenbaum czeka, zanim jego dzieło przeczytam. wink

A to swieta racja, jak sie nie myle, to ktos sie zalozyl ze napisze OS w ciagu 4 latach czy cos w tym stylu, taki byl zaklad z nauczycielem, ale 4 lata to troche za malo by poznac jak dziala komputer i napisac kernel itd. Wiec pisanie systemow od 0 jest ciezkie, no chyba ze chcecie tworzyc je na gotowych kernelu :)

Mooże kiedyś... w każdym razie byłoby to ukierunkowane na jakieś algorytmy i ich logiczne rozumowanie. Może zaczną powstawać jakieś frameworki i inne narzędzia do tworzenia kodu w brainfucku, to też bym mógł to pokazywać. W końcu jestem Junior Brainfuck Developerem. laugh

Niczym malbolge pisanie w nim programow jest chyba nie mozliwe dla normalnego czlowieka, tzn mozliwe jest, ale to dosyc duzo czasu zajmuje, dlatego uzywa sie algorytmow do tworzenia nawet prostych programow. Mysle, ze ogolny postep informatyki pozwoli na to, ze jezyi takie jak malbolge czy brainfuck beda dostepne dla wszytskich. A moze powstanie jakas biblioteka graficzna do brainfucka :D :P

komentarz 22 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

@DragonCoder,

Myślę, że przeceniasz moje umiejętności. Programowanie to faktycznie moja pasja, staram się pisać kod tak, aby wiedzieć jak on działa (jeśli nie wiem w 100% tego, to się baardzo irytuję), ale nie nazwałbym swojego kodu dobrym. Jeżeli chodzi o jego estetykę, to (tak mi się wydaje) podchodzę do sprawy poważnie i odpowiedzialnie, często też opierniczam innych jeśli nie dbają o wcięcia, albo nazywają zmienne w sposób nie mówiący o ich przeznaczeniu. Natomiast sam układ klas/struktur, modułów, funkcji (to już zależy od języka w którym piszę) raczej niezbyt mnie satysfakcjonuje i po niedługim czasie od rozpoczęcia projektu mam ochotę wyrzucić cały kod i pisać go od nowa. Przez to mam wrażenie, że czasem stoję w miejscu i nie robię niczego sensownego.

No i nie jestem specjalistą, serio wydaje mi się, że znam tylko jakieś podstawy tego wszystkiego (co nie znaczy, że nie chcę się w tym rozwijać). Nie wiem czy tylko ja na to cierpię, ale zawsze czuję się początkującym, nawet jeśli zauważam swój rozwój.

A moim zdaniem w 4 lata można zrobić bardzo dużo, jeśli się tylko tego chce (i się to robi). Bo ja chcę, ale... laugh

komentarz 22 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
A co do biblioteki graficznej do brainfucka... No noo, podoba mi się pomysł :D Można będzie dodać jako ficzer do brainfuckOS :D
komentarz 22 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Mam dokladnie te same uczucie. A co do biblioteki, jak dowiem jak sie pisze to napisze i graficzna i do dzislan na bazach ( zarcik).
komentarz 23 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Czemu żarcik? Tabela nr 0, rekord nr 4, pole nr 7... laugh

komentarz 23 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
edycja 23 lutego 2018 przez DragonCoder
Jak skonczysz Twoj system w c i asm, to mozesz byc pewny, ze wezme sie so roboty za jedna z tych bibliotek. Usiade przed laptopem, wezme sterte ksiazek i bede pisal to :D ale jako iz system pewnie zostanie ukonczony za kilka lat, to mam czas zeby juz czytac starte tych ksiazek :D drzewko gui jest ogromne...

Albo wydam swoja gre

P.S.

Nie spiesz sie, bo poki co musze napisac symulator bramek logicznych razem z tabelami, wszystko w pascalu a to troche zajmie :P
komentarz 23 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Wystarczą tylko dwie książki intela.... I to tylko kilka wybranych rozdziałów... :)

- volume 1 - chapters 2,3,4,6,13
- volume 3a- chapters 2,3,4,5,6
komentarz 23 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)

Wystarczą tylko dwie książki intela.... I to tylko kilka wybranych rozdziałów... :)

- volume 1 - chapters 2,3,4,6,13
- volume 3a- chapters 2,3,4,5,6

Do tworzenia biblioteki graficznej? Zreszta nie pomgasz ani troche :P To brainfuck... Kto chcialby w nim robic gui?

komentarz 23 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Aha, myślałem, że chcesz pomóc pisać OS. No to w takim razie mój komentarz był do Eryka ;D

-->

Ja OS mogę pisać, ale na to trzeba więcej czasu, trzeba się przygotować też z wiedzy na temat architektury systemu

No to skoro biblioteka graficzna, to po co ci stos książek? :P

komentarz 23 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Bo jak pomysle ile elementow itd + grafiki (urtadne z internetu)... Ale nie ma o czym gadac, dopoki nie skonczycie OS
komentarz 23 lutego 2018 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Tylko, że my nie piszemy OSa. Eryk woli pisać w Brainfucku, a ja w ASM/C i dlatego każdy pisze swój :D
1
komentarz 24 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Może zrobię ten kursik i do tego konkurs na zrobienie czegoś w brainfucku? smiley

komentarz 24 lutego 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Tylko czy bedzie az tylu smialkow? :D
komentarz 24 lutego 2018 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
A ile będzie tyle będzie. Może jakieś nagrody się zorganizuje, to się parę osóbek znajdzie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 355 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2023 w C i C++ przez Jerzy Użytkownik (930 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 403 wizyt
pytanie zadane 20 października 2017 w Inne języki przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
–2 głosów
1 odpowiedź 462 wizyt

92,617 zapytań

141,466 odpowiedzi

319,783 komentarzy

61,999 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...