• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

html, css kilka pytań

Object Storage Arubacloud
0 głosów
186 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2018 w HTML i CSS przez modular Użytkownik (520 p.)
Witajcie, mam kilka pytań dotyczących poprawnego zbudowania strony.

Chciałbym osiągnąć efekt takiego zachowania się górnego menu jak na przykładzie tej strony http://oshinewptheme.com/v31/ w momencie przejścia do drugiej sekcji strony menu dostaje swój kolor tła i płynnie po chwili przykleja się, czy da się taki sam efekt uzyskać w samym css? bez wykorzystania js? podobnie sprawa tyczy się rozpoczęcia animacji w momencie gdy dotrę do danej sekcji jak na przykładzie strony którą podałem jest to sekcja "portfolio" zrobiłem na stronie którą buduje animacje zdjęcia które wjeżdża z lewej strony określiłem 1 sekunde opóźnienia lecz animacja nie startuje w momencie gdy dotrę do tej sekcji tylko sekundę po otworzeniu całej strony.

Kolejna sprawa tyczy się używania jednostek em zamiast px podobno lepiej używać jednostek em, ze względu na to że użytkownik może sobie określić na sztywno rozmiar czcionki w swojej przeglądarce chyba nie do końca rozumiem... załóżmy że przypisuje raz 20px dla arkusza stylów a potem używam em do budowania zależności, ale w momencie gdy użytkownik zmieni sobie wielkość pisma w przeglądarce to i tak cała strona się rozwali tak samo jak by było to na px.

Z góry dziękuje za cierpliwość i poświęcony czas na wytłumaczenie tych kwestii :)

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 stycznia 2018 przez JayJay Mądrala (6,020 p.)

Sam efekt przyklejenia menu do góry strony przy przewijaniu możesz uzyskać za pomocą właściwości "position: sticky" w css.

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/position

Animacje możesz tworzysz w css (lub js), ale aby wywołać je przy dotarciu do danej sekcji musisz skorzystać z js.
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/CSS_Animations/Using_CSS_animations

Em (jak i rem) są wykorzystywane się przy budowaniu responsywnych stron www.
https://forum.pasja-informatyki.pl/272902/css-rem-em-px

0 głosów
odpowiedź 28 stycznia 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Bez wykorzystania JS czy jakiegoś innego języka skryptowego raczej tego się nie da uzyskać. Musisz przecież pobrać jakoś pozycję, do której ktoś doscrollował.

Też kiedyś miałem taki ogromny wstręt do JS, chciałem wszystko robić w CSS, ale później się przełamałem i nie żałuję. Robiłem coś podobnego (tylko z płynną zmianą koloru, w sensie im niżej zjadę tym kolor ciemniejszy), to dosłownie kilka linijek kodu. Nie martw się, jeśli coś nie będzie wychodzić, w końcu się uda :)
komentarz 28 stycznia 2018 przez modular Użytkownik (520 p.)
Nie mówię że nie może być to z wykorzystaniem JS tylko że jeszcze nic nie uczyłem się pod kontem JS i myślałem że da się to jakoś osiągnąć w samym css
komentarz 28 stycznia 2018 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Skoro chcesz być frontendowcem to musisz znać js, chociaż w podstawowym stopniu

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 168 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2018 w HTML i CSS przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 432 wizyt
pytanie zadane 24 września 2016 w HTML i CSS przez Dmitrzak Dawid Użytkownik (680 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 142 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2018 w HTML i CSS przez yutyub Obywatel (1,140 p.)

92,580 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,965 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...