• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przesyłanie informacji 16 bitowej - redundacja, przekłamania

Object Storage Arubacloud
+1 głos
531 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2017 w Sieci komputerowe, internet przez Klaudia Początkujący (310 p.)
edycja 2 stycznia 2018 przez Klaudia
Witam, proszę o pomoc z następującym zadaniem:

Informacje 16-bitowe przesyłane są w systemie z blokową kontrolą parzystości.
Odebrano ciąg bitów: 11011 01110 11100 01111 01100. Sprawdzić poprawność transmisji.

Określić:
a) Ile przekłamań wystąpiło przy przesyle informacji?
b) Ile wynosi redundancja tego kodu?
c) Ile przekłamań może wykryć ten kod?
d) Ile przekłamań może skorygować ten kod?

Zaczynam od dopisania bitów parzystości jeżeli jest taka potrzeba w wierszach i kolumnach:

11011 | 0

01110 | 1 bit parzystości

11100 | 1 bit parzystości

01111 | 0

01100 | 0

----------

01010 (1 to bity parzystości w kolumnach)

czy to oznacza że odp. na podpunkt a) jest 4 (są 4 przekłamania ponieważ brakuje 4 bitów parzystości) czy może odpowiedzią jest liczba 2 ponieważ bierzemy pod uwagę jedynie parzystość dopisaną w wierszach a nie w kolumnach?

Proszę o jakieś wskazówki, przygotowuje sie do kolokwium z tego ale nie potrafię znaleźć wystarczających informacji na ten temat w internecie. Pozdrawiam.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2017 przez obl Maniak (51,280 p.)

Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale dane są podzielone na partie 4-bity danych + 1 bit kontrolny, więc np. liczba 11011 składa się z danych 1101 w których występuje nieparzysta liczba jedynek więc bit kontrolny powinien być ustawiony na 1 więc w tej partii danych nie ma przekłamania.

Dla kolejnej partii danych masz 01110 co oznacza, że w danych masz nieparzystą liczbę jedynek więc bit kontrolny powinien mieć ustawioną wartość 1, a że tak nie jest to w tej partii danych wystąpiło przekłamanie. itd.

Według mnie tutaj dwie partie danych wskazują na ich przekłamanie.

komentarz 28 grudnia 2017 przez Klaudia Początkujący (310 p.)
Właśnie o to mi chodziło :) tylko nie wiem czy kolumny też mam brać pod uwagę.
komentarz 28 grudnia 2017 przez obl Maniak (51,280 p.)

Dany bit kontrolny dotyczy jednej partii danych (czterech bitów), więc moim zdaniem wystąpiły dwa przekłamania. Nie wiem co masz na myśli pisząc kolumny. Te dane to jest tak naprawdę jeden ciąg, który umownie podziabany jest na 5 sekwencji 5-cio bitowych, z których jeden bit ma zadanie kontrolne (nie przenosi danych, jedynie informacje dotyczące testu poprawności).

komentarz 28 grudnia 2017 przez Storm Obywatel (1,570 p.)
Kolumny zapewne chodzi o bity parzystości w kolumnach. Dziwne w tym wszystkim jest fakt czym jest ta "blokowa kontrola parzystości". Wujek google milczy na ten temat.
0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2017 przez monikaw54973 Nowicjusz (140 p.)
Kod prostej parzystości wykrywa maksymalnie 1 błąd, bo jak będą 2 to okaże się, że kod nie wykryje błędu.
2
komentarz 28 grudnia 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)
A co, jak będą trzy błędy?
0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2017 przez Storm Obywatel (1,570 p.)

c) Ile przekłamań może wykryć ten kod?

d) Ile przekłamań może skorygować ten kod?

 To chyba zależy od odległości hamminga ale nie wiem jak obliczyć dla podanego zadania.

komentarz 28 grudnia 2017 przez Klaudia Początkujący (310 p.)
Narazie pytam o "Ile przekłamań wystąpiło przy przesyle informacji?" :). Czy odpowiedź to 2 patrząc tylko na bity parzystości dopisane w wierszach czy te w kolumnach również mam brać pod uwagę (czyli odp. byłaby 4).
komentarz 28 grudnia 2017 przez Storm Obywatel (1,570 p.)
Niestety nie pomogę gdyż nie wiem jak rozwiązać owe zadanie :(

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 94 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Klaudia Początkujący (310 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 262 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 194 wizyt

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,962 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...