• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Błąd przy montowaniu partycji - Debian

Object Storage Arubacloud
0 głosów
209 wizyt
pytanie zadane 18 grudnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez emwu Użytkownik (540 p.)
edycja 18 grudnia 2017 przez emwu

Cześć

Przez roztargnienie zrobiłem coś głupiego. Chciałem zainstalować na serwerze Squid3 wraz z cachem. W poradniku (https://www.lisenet.com/2014/install-and-configure-squid3-caching-proxy-on-debian-wheezy/) jednym z kroków było stworzenie nowej partycji (/dev/sdb1) i zamontowanie tam nowego folderu na cache. Oczywiście zamiast nowej partycji zamontowałem partycję sda1 (główną) :(

Użyłem takiego polecenia: 
 

mount -o rw,noatime,notail /dev/sda1 /var/spool/squid3-ssd/

A następnie przypisałem uprawnienia do w/w fodleru:
 

chown proxy:proxy /var/spool/squid3-ssd
chmod 0750 /var/spool/squid3-ssd

Od tamtej pory wszystko siadło. Nie mogę zalogować się na usera (mogę jedynie na roota), podczas rebootu systemu pojawia się błąd Failed to start Login Service. Przy próbie wykonania polecenia apt-get update pojawia się masa błędów takich jak: 

W: Not using locking for read only lock file /var/lib/dpkg/lock
E: Unable to write to /var/cache/apt/

Generalnie problemy z uprawnieniami. 

Moje pytanie - czy jest jakiś bezbolesny sposób na naprawę tego problemu? Czy jedynym sposobem będzie reinstalka/przywrócenie backupu?

Pozdrawiam i mam nadzieję, że ktoś z Was miał z czymś takim już do czynienia. 

Biję się w pierś i przestrzegam - uważajcie jakich poleceń używacie z uprawieniami roota :D

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 18 grudnia 2017 przez Dev Ox29A Dyskutant (8,400 p.)
Jeśli dobre pamiętam ... powinno się dać to odzyskać - jak jesteś zalogowany jako root - zamontuj ten dysk  np tak : mount /dev/sda1 /mnt/dyskA

zrób ls i podaj zawartość tego co tam jest.Jak są tam odpowiednie katalogi i pliki - to kwestja uprawnień do tego dysku wiec chmod , chown i lektura z prawami :) , jeśli nie ma nic na tym dysku - reinstall.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 212 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 273 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Misiek Mądrala (5,300 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 173 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2017 w Sprzęt komputerowy przez arek01996 Stary wyjadacz (12,100 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...