• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zapisywanie zmiennych i pobieranie w pętli FOR

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,500 wizyt
pytanie zadane 24 października 2017 w C i C++ przez dominiv2604 Początkujący (350 p.)

Witam, mam do wykonania takie zadanie, oto jego treść:

 

"Zadanie 4.14

Napisz program, który pobiera od użytkownika 100 liczb zmiennoprzecinkowych. Dla podanych liczb znajdź wartość maksymalną, minimalną oraz średnią, a następnie, w kolejnych wierszach, wyświetl wartość najmniejszą, największą oraz wartość średnią (z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku)."

 

Od razu uprzedzam że program ma być wykonany bez użycia tablic. Ktoś ma jakieś pomysły w jaki sposób pobierać w pętli for 100 zmiennych? Wyklepałem coś takiego ale to nie robi tego o co chodzi w zadaniu:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>


int main(void) {
	int licznik_zapisywanych;
	int licznik_pobieranych;
	float c;
	
	for(licznik_zapisywanych=0; licznik_zapisywanych<100; licznik_zapisywanych++){
		
		scanf("%f", &c);
		c++;
	}
	
	for(licznik_pobieranych=0; licznik_pobieranych<100; licznik_pobieranych++){		
		printf("%f\n\n", c++);
		c++;
	}
}

 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 października 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Przecież pobieranie danych możesz wykonywać w locie, przeplatając je z wykonywaniem algorytmów. Nie jest więc potrzebna do tego żadna tablica.
komentarz 24 października 2017 przez dominiv2604 Początkujący (350 p.)
Ok, dobrze rozumiem. Tylko chodzi mi o to ze nie wiem jak po prostu zdefiniować kolejne zmienne w tej funkcji, chodzi mi bardziej od strony algorytmu jak to zrealizować. Tak żeby na przykład zmienne miały wartości od c1 do c100, a potem żebym mógł je wyświetlić.
komentarz 24 października 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Ale po co chcesz wyświetlać wartości zmiennych? Polecenie mówi jedynie o wypisaniu wyników algorytmów. Po prostu w pętli stukrotnie pobierasz liczbę i sukcesywnie wyznaczasz minimum, maksimum i średnią. Chyba nie muszę mówić, jak to zrobić, gdyż to raptem dwa warunki, parę przypisań i obliczenie sumy oraz ilorazu.
komentarz 24 października 2017 przez dominiv2604 Początkujący (350 p.)
przywrócone 25 października 2017 przez Patrycjerz
Krótko i na temat. Chcialbym wiedzieć jak wygląda pętla for pobierająca 100 zmiennych od uzytkownika. Tylko to
komentarz 25 października 2017 przez dominiv2604 Początkujący (350 p.)

Dobra działa, ale mam problem z ostatnią rzeczą. zmienne "min" oraz "max" przyjmują wartości 0 po ich deklaracji, a ja mam taki kod

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

/* run this program using the console pauser or add your own getch, system("pause") or input loop */

int main(void) {

float max;
float sr;
float min;
float liczba;
float suma;
int i;

	printf("Podaj 100 liczb zmiennoprzecinkowych\n");
	
for(i=1; i<=100; i++)
{
	printf("%i.", i);
	scanf("\n%f", &liczba);
	if(liczba>max) max=liczba;
	if(liczba<min) min=liczba;
	suma = suma + liczba;
}
	sr = (suma/100);
	printf("\n\nMAX: %.2f\nSR: %.2f\nMIN: %.2f", max, sr, min);
}

 

Więc jeżeli żadna liczba z podanych przez użytkownika nie będzie mniejsza niż ta zadeklarowana wcześniej automatycznie np z MIN = 0, to w rezultacie, program wypisze że najmniejszą zmienną podaną przez usera jest 0, co nie jest prawdą. Mam nadzieję że ktoś mnie zrozumie bo zdaje sobie sprawę z tego że pisze strasznie zawile. Pozdrawiam ;)

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 3,020 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2017 w JavaScript przez jking Początkujący (350 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 111 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2021 w C i C++ przez Nabuchadonozor Gaduła (3,120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,172 wizyt
pytanie zadane 1 października 2020 w C i C++ przez lewur Początkujący (470 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...