• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Podstawy algebry Boole`a - co to w ogóle jest

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,782 wizyt
pytanie zadane 21 października 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez niezalogowany
Witam.

Uczęszczam do 1 technikum, i jestem załamany, chce mi się płakać a zarazem śmiać z tego..

Wytłumaczy mi ktoś po ludzku co to w ogóle jest, do czego służy?

Moja lekcja z tego wyglądała tak że była prezentacja wyświetlona, i przepisywałem tylko to...
komentarz 22 października 2017 przez sphm Nowicjusz (180 p.)
Witam

 

Jak bym miał ci pomóc to po pierwsze zapomnij o rozumowaniu w algebrze Bool'a  jako typowemu myśleniu matematycznemu. To jest inny poziom abstrakcji.

Ale do rzeczy.

W algebrze Bool'a istnieją tylko dwie wartości: zero i jeden. Nie wiem czy jak sobie radzisz z obwodami elektrycznymi, ale m bardzo to rozumowanie pomogło, jako zobrazowanie tych wszystkich zależności, co, skąd się bierze. Do pokazania powiązań wystarczy: bateria, dwa więcej niż jeden włącznik i powiedzmy żarówka. Wszystkie te elementy łączysz szeregowo lub równolegle i tak powstaje algebra Bool'a.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 21 października 2017 przez niezalogowany
Witam

Cóż z tego co pamiętam dzieli się na aksjomaty i twierdzenia. Sprowadza się do tego ,że zawsze masz jakiś wzór w systemie binarnym. Np. Przemienność sumy to wzór : A+B=B+A

No tak bo na przykład 1+0 to tyle samo co 0+1 i odwrotnie

Istnienie identyczności pojedynczego elementu to np. A + (A z tym u góry) = A

Czemu? Bo (A z tym u góry) to jakby zaprzeczenie A czyli na nie tyle co A. Jako że są w systemie binarnym to zawsze może to być 1 bądź 0. 1 +0 = 1. Za (A z tym u góry) nie możemy podstawić 1 bo wtedy nie dawałoby to takiego samego wyniku liczby tej pierwszej i wyniku. Rozumiesz?
komentarz 21 października 2017 przez niezalogowany
No już tak zajaśniało mi. A co to te bramki AND np. Chodzi mi o schematy. Wspomniałeś coś o aksjomatach. Przeraża mnie ten wyraz ._.
komentarz 21 października 2017 przez niezalogowany

AND to były bramki logiczne. Praktycznie tak samo - 1 bądź 0.

Czyli 0 i 0 to 0

0 i 1 to 0

1 i 0 to 0

0 i 0 to 0

1 i 1 to 1

Czyli AND to mnożenie, i tak analogicznie jest ze wszystkim, tylko wkuć na pamiec te wzorki.

http://nowyolimp.net/index.php?iss=32&id=558 zescrolluj na dół są te najważniejsze wzory.

Aksjomaty to zdania przyjmowane za prawdziwe, których nie dowodzi się w obrębie danej teorii matematycznej.  ~~ wikipedia

Są jeszcze twierdzenia de Morgana ale na cłopski rozum to to samo, byle znać wzór.

komentarz 21 października 2017 przez niezalogowany
Ale jak to jest elektronika, to czemu się ucze tego wgl na lekcjach w TI??
komentarz 21 października 2017 przez niezalogowany
Program nauczania jaki jest taki jest. Ale wiem bo robię to w programowaniu jest to (wartości true i false) oraz pamiętam ,że nauczyciel mówił ,że jest to w smartfonach (ale jak to nie wiem)
komentarz 21 października 2017 przez niezalogowany
Mam nadzieję że pomogłem :D
komentarz 21 października 2017 przez niezalogowany
boolean to akurat znam :P
0 głosów
odpowiedź 21 października 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

My na studiach wykorzystywaliśmy wzory algebry Boole'a między innymi do upraszczania wyrażeń logicznych do mniejszej liczby bramek lub podczas transformacji na postaci SOP (suma iloczynów) oraz POS (iloczyn sum).

Tak na prawdę do praktycznych zastosowań powinieneś jedynie znać te wzory. Przynajmniej u mnie nic więcej nie było wymagane.

PS W niektórych zastosowaniach symbole ∪ oraz ∩ można zastąpić odpowiednio + i "pusta przestrzeń" (jak przy zapisie 2x = 2*x).

0 głosów
odpowiedź 22 października 2017 przez Frendom Pasjonat (18,900 p.)
Tak jak wczesniej juz napisano, korzystajac z wlasnosci algebry boole'a(np.wlasnosci stalych, negacji, przemiennosci, lacznosci itd) pomaga nam ona w minimalizacjach funkcji, gdzie z dosyc rozleglej formuly mozemy przejsc do bardzo krotkich zapisow.

Uzywa sie tego czesto gesto przy projektowaniu jakis ukladow cyfrowych, np.licznikow.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 5,805 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2017 w Sprzęt komputerowy przez htkuba Użytkownik (700 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 316 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez radzikuu Użytkownik (890 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 280 wizyt
pytanie zadane 2 września 2019 w Sprzęt komputerowy przez Adam Kowalski Użytkownik (630 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...