• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Port do aktualizacji systemu linux

Object Storage Arubacloud
0 głosów
263 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)
Teoretycznie linux do zaciągania aktualizacji po poleceniu apt-get update && apt-get upgrade -y używa połączenia internetowego i określonego do tego pewnego portu? Jaki to jest port? Każda dystrybucja ma inny? Używam na codzień Arch i nie chciałbym zablokować sobie aktualizacji.

Czy to zwykły port 22? W sensie wysyłamy żądanie - otrzymuję pliki i instaluję czy jak? Chciałbym zrozumieć jak to działa. :D
komentarz 24 sierpnia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Doszedłem do wniosku że mijasz się znacznie z prawdą w tym co piszesz.

Widać od razu że kompletny z Ciebie laik a ktoś taki nie jest w stanie zainstalować Archa.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 sierpnia 2017 przez niezalogowany
Nie ma w tym żadnej magii, apt korzysta z modelu TCP/IP. apt może korzystać z protokołów HTTP, HTTPS, FTP, i tak dalej... Jak jest u ciebie, możesz sprawdzić zaglądając do pliku sources.list. Do tego jeszcze dodaj ewentualnie połączenie z DNS.

Nie jest tak, że każde distro korzysta z innych, czy tych samych portów - to zależy od konfiguracji.
komentarz 25 sierpnia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
/etc/pacman.conf
komentarz 25 sierpnia 2017 przez niezalogowany
Mój błąd, nie doczytałem w pierwszym poście, że chodzi o Archa i dlatego odnosiłem się tylko do apt.
komentarz 25 sierpnia 2017 przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)
I to jest taki sam plik jak w przypadku apt? Normalne odnośniki do repo? Wybacz za takie pytanie, ale tymczasowo nie mam swojego Archa pod ręką.
komentarz 25 sierpnia 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Coś mi się wydaje że Ty nigdy Archa na oczy nie widziałeś. Ten plik trzeba skonfigurować podczas instalacji i ustawić repozytoria. Jeśli tego nie robiłeś to znaczy nigdy Archa nie instalowałeś. A odpowiadając na pytanie to ten plik nie wygląda tak jak w Ubuntu czy Debianie.
komentarz 25 sierpnia 2017 przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)
Problem w tym, że ja tego pliku w ogóle nie kojarzę, a Archa używam od pewnego czasu na swoim laptopie, podczas instalacji nawet go nie dotykałem - i tak instalowałem całość ręcznie, nie używam Antergosa czy innego Archo-podobnego stworzenia z instalatorem.

Z chęcią usłyszałbym od ciebie ciut więcej informacji na temat tego co piszesz - bo wciąż się uczę i chcę tę wiedzę poszerzać. :p

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 137 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 573 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 185 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Cixo Gaduła (4,070 p.)

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,962 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...