• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed CSS grid i przyszłe układy siatek – ogólna dyskusja, przypuszczenia, pomysły

Aruba Cloud VPS - 50% taniej przez 3 miesiące!
+1 głos
426 wizyt
pytanie zadane 19 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez cyberDEV Użytkownik (780 p.)
zamknięte 24 października 2017 przez cyberDEV
Zastanawiałem się, gdzie przyjść z tym pytaniem i stwierdziłem, że może tutaj wywiąże się ciekawa dyskusja. Nie będę ukrywał, że chciałbym poczytać opinie ludzi z większym doświadczeniem, więc jeśli jesteś taką osobą to serdecznie zapraszam do dyskusji :)

Niedawno z ciekawości zainteresowałem się CSS grid. Trochę poczytałem, pobawiłem się, obejrzałem filmiki prezentujące podstawowe działanie i zastanawiam się jak może wyglądać tworzenie układów stron w niedalekiej przyszłości. Oczywiście zakładamy podejście mobile first wraz z maksymalnym ograniczeniem potrzebnych stylów dla wersji mobilnej. Dopiero po przekroczeniu odpowiednich warunków, zmieniamy layout. Zasadniczo w tej kwestii mam pytanie, ponieważ na jednym filmie demonstrującym działanie grida, autor dla wersji podstawowej (mobilnej) już uruchamiał go z 1 kolumną. Przypuszczam, że chodziło o zaprezentowanie działania samego grida i jego funkcjonalności, ale sprawiło to, że zacząłem się zastanawiać nad koniecznością takiego rozwiązania.

I tutaj pojawia się jedno z wielu pytań: czy faktycznie jest sens ustawiać grid dla wersji z układem 1 kolumnowym (mobilny) skoro domyślnie układy blokowe dają nam 1 kolumnę i są w pewien sposób elastyczne?

No właśnie. Czy jest sens/jest to konieczne w przypadku, gdy nie chcemy zmieniać wizualnej kolejności sekcji strony (przypominam grid na taką opcję)?

Pierwsza moja myśl była taka, że najpierw tworzymy podstawową mobilną stronę bez grida, która zadziała na urządzeniach mobilnych i awaryjnie w starszych przeglądarkach. Po przekroczeniu odpowiedniej granicy z pomocą @media queries, aktywujemy grida i bawimy się w rozmieszczanie elementów. Wydaje mi się, że takie podejście jest całkiem dobre, ponieważ w pewien sposób sprawimy, że strona będzie prezentowała się dobrze nawet na przestarzałych wersjach IE – wyświetlona zostanie bowiem wersja mobilna (powiedzmy w wycentrowanym kontenerze z ustaloną szerokością dla większych rozdzielczości). Z drugiej jednak strony nawet jeśli ustawimy od początku grida to przecież niewspierające go przeglądarki zwyczajnie pominą właściwości i tym samym również otrzymamy standardowy układ blokowy. Nie chcę wchodzić w jakieś zaawansowane wsparcie dla nierozwijanego już oprogramowania, ale w przypadku internetu kompatybilność z wcześniejszymi rozwiązaniami/narzędziami jest spotykana (jeśli się mylę proszę o poprawienie).

Co o tym wszystkim myślicie? Jak waszym zdaniem będzie tworzyć się layout? Czy do historii przejdą siatki typu Bootstrap, Foundation? A może CSS grid nie będzie tak często i chętnie wykorzystywany?
komentarz zamknięcia: Zamykam

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 19 sierpnia 2017 przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)
CSS grid w przeglądarkach został dodany do Chrome bodajże w marcu, a chyba nadal nie jest w pełni wdrożony w przeglądarkach- co za tym idzie jest nową technologią. Sam od niedawna zacząłem z niego korzystać i muszę przyznać że daje ogromne możliwości- jest przede wszystkim bardziej elastyczny. Mogę się założyć, że w następnych latach będzie jego niesamowita ekspansja.

Co do media queries + grid- osobiście przestałem to łączyć, bo definiując grid-template-columns i rows możesz użyć funkcji minmax(wartość, wartość)- która tak na prawdę według mnie wystarcza.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,631 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2017 w HTML i CSS przez Gohan Użytkownik (990 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 266 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2017 w HTML i CSS przez Bakr Mądrala (6,850 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 4,642 wizyt
pytanie zadane 19 października 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

93,190 zapytań

142,205 odpowiedzi

322,037 komentarzy

62,518 pasjonatów

Advent of Code 2024

Top 15 użytkowników

  1. 2817p. - dia-Chann
  2. 2769p. - Łukasz Piwowar
  3. 2759p. - Łukasz Eckert
  4. 2738p. - CC PL
  5. 2704p. - Tomasz Bielak
  6. 2678p. - Łukasz Siedlecki
  7. 2666p. - rucin93
  8. 2485p. - Marcin Putra
  9. 2418p. - Michal Drewniak
  10. 2367p. - Adrian Wieprzkowicz
  11. 2317p. - Mikbac
  12. 2239p. - Michał Telesz
  13. 2156p. - Anonim 3619784
  14. 1733p. - rafalszastok
  15. 1628p. - Dominik Łempicki (kapitan)
Szczegóły i pełne wyniki

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Wprowadzenie do ITsec, tom 1 Wprowadzenie do ITsec, tom 2

Można już zamawiać dwa tomy książek o ITsec pt. "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT" - mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy aż 15% zniżki! Dziękujemy ekipie Sekuraka za fajny rabat dla naszej Społeczności!

...