• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed CSS grid i przyszłe układy siatek – ogólna dyskusja, przypuszczenia, pomysły

Object Storage Arubacloud
+1 głos
403 wizyt
pytanie zadane 19 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez cyberDEV Użytkownik (780 p.)
zamknięte 24 października 2017 przez cyberDEV
Zastanawiałem się, gdzie przyjść z tym pytaniem i stwierdziłem, że może tutaj wywiąże się ciekawa dyskusja. Nie będę ukrywał, że chciałbym poczytać opinie ludzi z większym doświadczeniem, więc jeśli jesteś taką osobą to serdecznie zapraszam do dyskusji :)

Niedawno z ciekawości zainteresowałem się CSS grid. Trochę poczytałem, pobawiłem się, obejrzałem filmiki prezentujące podstawowe działanie i zastanawiam się jak może wyglądać tworzenie układów stron w niedalekiej przyszłości. Oczywiście zakładamy podejście mobile first wraz z maksymalnym ograniczeniem potrzebnych stylów dla wersji mobilnej. Dopiero po przekroczeniu odpowiednich warunków, zmieniamy layout. Zasadniczo w tej kwestii mam pytanie, ponieważ na jednym filmie demonstrującym działanie grida, autor dla wersji podstawowej (mobilnej) już uruchamiał go z 1 kolumną. Przypuszczam, że chodziło o zaprezentowanie działania samego grida i jego funkcjonalności, ale sprawiło to, że zacząłem się zastanawiać nad koniecznością takiego rozwiązania.

I tutaj pojawia się jedno z wielu pytań: czy faktycznie jest sens ustawiać grid dla wersji z układem 1 kolumnowym (mobilny) skoro domyślnie układy blokowe dają nam 1 kolumnę i są w pewien sposób elastyczne?

No właśnie. Czy jest sens/jest to konieczne w przypadku, gdy nie chcemy zmieniać wizualnej kolejności sekcji strony (przypominam grid na taką opcję)?

Pierwsza moja myśl była taka, że najpierw tworzymy podstawową mobilną stronę bez grida, która zadziała na urządzeniach mobilnych i awaryjnie w starszych przeglądarkach. Po przekroczeniu odpowiedniej granicy z pomocą @media queries, aktywujemy grida i bawimy się w rozmieszczanie elementów. Wydaje mi się, że takie podejście jest całkiem dobre, ponieważ w pewien sposób sprawimy, że strona będzie prezentowała się dobrze nawet na przestarzałych wersjach IE – wyświetlona zostanie bowiem wersja mobilna (powiedzmy w wycentrowanym kontenerze z ustaloną szerokością dla większych rozdzielczości). Z drugiej jednak strony nawet jeśli ustawimy od początku grida to przecież niewspierające go przeglądarki zwyczajnie pominą właściwości i tym samym również otrzymamy standardowy układ blokowy. Nie chcę wchodzić w jakieś zaawansowane wsparcie dla nierozwijanego już oprogramowania, ale w przypadku internetu kompatybilność z wcześniejszymi rozwiązaniami/narzędziami jest spotykana (jeśli się mylę proszę o poprawienie).

Co o tym wszystkim myślicie? Jak waszym zdaniem będzie tworzyć się layout? Czy do historii przejdą siatki typu Bootstrap, Foundation? A może CSS grid nie będzie tak często i chętnie wykorzystywany?
komentarz zamknięcia: Zamykam

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 19 sierpnia 2017 przez ForeverFriendzone Dyskutant (7,520 p.)
CSS grid w przeglądarkach został dodany do Chrome bodajże w marcu, a chyba nadal nie jest w pełni wdrożony w przeglądarkach- co za tym idzie jest nową technologią. Sam od niedawna zacząłem z niego korzystać i muszę przyznać że daje ogromne możliwości- jest przede wszystkim bardziej elastyczny. Mogę się założyć, że w następnych latach będzie jego niesamowita ekspansja.

Co do media queries + grid- osobiście przestałem to łączyć, bo definiując grid-template-columns i rows możesz użyć funkcji minmax(wartość, wartość)- która tak na prawdę według mnie wystarcza.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,546 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2017 w HTML i CSS przez Gohan Użytkownik (990 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 231 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2017 w HTML i CSS przez Bakr Mądrala (6,850 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 4,480 wizyt
pytanie zadane 19 października 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...