• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Seria i numer dowodu osobistego.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
5,541 wizyt
pytanie zadane 2 sierpnia 2017 w Offtop przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Witam. Czy podczas podpisywania umowy przez internet tzn :

- ktoś podpisuje umowe

-skanuje i wysyła emialem

-Ty odbierasz i podpisujesz i mu odsyłasz

jest konieczne podanie serii i numeru dowodu osobistego ?

 

Nieznana osoba prywatna mnie o to prosiła i z jednej strony rozumiem że naleleży mieć coś co weryfikuje daną osobę a z drugiej obawiam się że padanie takich danych może się źle skończyć jeśli trafię na kogoś nieuczciwego.

Wiecie coś na ten temat? Można wziąć na kogoś kredyt albo coś ?

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 2 sierpnia 2017 przez seba Dyskutant (8,900 p.)
Takie rzeczy robi się prywatnie, nigdy nie przez internet jak nie znasz osoby.
komentarz 2 sierpnia 2017 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Dlatego prywatnie
+1 głos
odpowiedź 2 sierpnia 2017 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
edycja 2 sierpnia 2017 przez NaviFox
Teoretycznie nie da się wziąć kredytu bez fizycznego posiadania dowodu. Jednak praktyka pokazuje, że jak się chce to się da. Pomysłowość ludzi z jednej strony i głupota z drugiej prowadzą czasami do zaskakujących wyników. Ale czy gdybyś dał tylko podpis to spałbyś spokojniej? Przecież do zawarcia umowy wymagany jest podpis a dane z dowodu nie to w takim razie podpis jest bardziej poufny i cenny niż numer dowodu czy seria. Z drugiej strony posiadanie podpisu i danych z dowodu wzbudza większe zaufanie. A czy gdybyś spotkał się z gościem twarzą w twarz to podałbyś mu dane z dowodu? A może transakcja bez umowy ułatwiłaby Ci życie, wtedy byłoby najlepiej nie :D ? Albo najlepiej to w ogóle nie wychodzić z domu bo przecież każdy chce Cię oszukać :D.

 
Problem leży jednak gdzie indziej. Gdybyś był pewny transakcji, zawieranej umowy oraz stron umowy nie stawiałbyś takich pytań a więc nie ma znaczenia co podasz w umowie. Cały proceder ujawnił twoją niepewność, która jest dowodem na potencjalnie niebezpieczną transakcję. Czy gdybyś zawierał umowę o pracę ze swoim szefem to odmówiłbyś podania takich informacji? Nie, dałbyś nawet cały dowód do skserowania i nawet by Ci powieka nie drgnęła, ponieważ nie zakładałbyś potencjalnego niebezpieczeństwa, sytuacja byłaby klarowna i oczywista. W tym przypadku taka nie jest. Jednak obawy mogą też wynikać z ignorancji. Wybór należy do Ciebie.
komentarz 2 sierpnia 2017 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Za daleko w to zabrnąłeś. Pytałem po prostu czy mogę podać takie dane obcej osobie. Jakby pytał mnie szef to też bym to zakwestionował. A sprawa tyczy się wynajmu pokoju. Nie pomogłeś ale.dzięki za poświęcony czas
+1 głos
odpowiedź 2 sierpnia 2017 przez niezalogowany

Czy podczas podpisywania umowy (...) jest konieczne podanie serii i numeru dowodu osobistego ?

To zależy od umowy. 

Nieznana osoba prywatna mnie o to prosiła

Podpisujesz "cyrograf" z kimś, kogo nie znasz i komu nie ufasz + robisz to na odległość, a masz wątpliwości tylko co do podania numeru i serii DO? Pamiętaj, że nawet bez tych danych (wystarczy podpis) umowa będzie obowiązywać i w razie jakichkolwiek problemów jest ona primary skillem w sądzie.

komentarz 2 sierpnia 2017 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Tak mam tylko wątpliwość to tego ponieważ umowę przeczytałem i nie mam zastrzeżeń. Boję się tylko czy ta obca mi osoba może wykorzystać moje dane w jakiś niewłaściwy sposób
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2018 przez Doki Użytkownik (860 p.)
Seria i numer dowodu osobistego są często stosowane w umowach, żeby jednoznacznie zidentyfikować osobę będącą stroną umowy.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 485 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2021 w Sieci komputerowe, internet przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 110 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2018 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 133 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...