• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wgranie tego samego Windows'a dwa razy na ten sam komputer

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,613 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Zaglowiec Dyskutant (9,200 p.)
Witam

Czy można (i chodzi mi oczywiście, czy legalnie) wgrać tego samego Windows'a dwa razy na ten sam komputer i nie chodzi mu tu o reinstalacje.

Wiem, dziwnie to brzmi, ale czy można wgrać dwa razy system na różnych partycjach? Licencja OEM mówi, że system jest przypisywany do danego komputera i do sprawdzenia tego używa płyty głównej (i bodajże pamięci RAM, ale mniejsza z tym). Ale patrząc na to logicznie systemy będą wgrane na tym samym komputerze, więc nie naruszam tutaj licencji o wgrywaniu systemu do innego komputera niż jest on przypisany. A to czy podzieliłem sobie jeden dysk na 10 części i na każdym mam wgrany system to już chyba moja sprawa.

Wiecie jak to jest? Próbowaliście już tak kiedyś?
komentarz 25 czerwca 2017 przez niezalogowany
A z jakiego powodu instalujesz ten sam OS na różnych partycjach?
komentarz 25 czerwca 2017 przez Zaglowiec Dyskutant (9,200 p.)
Jeszcze nie instaluje, na razie się pytam czy tak można. A dlaczego coś takiego chce zrobić? Mam nadzieję, że nie będę niemiły, ale to już moja sprawa... powiem tylko, ze chodzi o bezpieczeństwo

W sumie do pytania powinienem dodać, czy mogę coś takiego zrobić na virtualbox'ie (na tym samym komputerze oczywiście).

Czyli np. Windows 7 obok Linux i w Linux'ie VirtualBox z tym samym Windows'em 7
komentarz 26 czerwca 2017 przez niezalogowany

chodzi o bezpieczeństwo

Nie widzę tutaj żadnego innego wytłumaczenia, poza tym że chcesz zupełnie odseparować systemy od siebie. Jeżeli tak jest to nic ci to nie daje, bezpieczeństwo jest nawet osłabione (no chyba, że nie mówimy o partycjach logicznych, a dwóch fizycznych dyskach gdzie dany system nie może dostać się do drugiego).

Ale spoko, nie chcesz mówić to nie mów ;)

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 26 czerwca 2017 przez niezalogowany
Nie wiem, co na to licencja (ale chyba można to potraktować, jako kopię zapasową), ale technicznie nie ma przeszkód, żeby zainstalować jeden system "n" razy na jednym PC.

Pytanie tylko, jak zachowa się ten Windowsowy automat do tworzenia 500 MB partycji na bootloader - może wywalić błąd i wtedy ewentualnie trzeba będzie bl przenieść na inną partycję (obojętnie jaką) i dodać wpis w menu. Imo do takiej operacji lepiej będzie postawić do tego GRUB, chociaż Windowsowy multiboot też powinien bez problemu zadziałać.

Jak to będzie z UEFI i plikami EFI - nie wiem.
komentarz 27 czerwca 2017 przez Zaglowiec Dyskutant (9,200 p.)
Ok, dzięki za odpowiedź, zobaczymy w praktyce jak to w takim razie pójdzie. Z instalacją nie problem, właśnie bardziej martwi mnie licencja, ale w sumie system nie powinien wyłapać, że coś nie gra, bo oba systemy będą przypisane do tej samej płyty głównej

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 3,938 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 374 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Wikus841 Początkujący (370 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 130 wizyt
pytanie zadane 26 września 2020 w JavaScript przez SZYMII Użytkownik (510 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...